Zimbabve Çin’e 35 fil sattığını açıkladı

Zimbabve hükümeti, aşırı nüfusu rahatlatmak ve doğal  yaşamı koruma fonu sağlamak adına Çin’e 35 fil satıldığını açıkladı. Ülkedeki  hayvan haklarını savunan aktivistler ise satışı protesto etti.

Zimbabve Milli Parklar ve Yaban Hayatı Yönetimi Başkanlığı tarafından  yapılan açıklamada, Çin’e 23 Aralık’ta 35 fil satıldığı kaydedilirken, Çin’in  filler için ne kadar ücret ödediği ise belirtilmedi.

falda-fil-gormek.jpg

Doğal yaşamı korunma çabalarının, ülkenin fildişi stoklarının ve bazı  hayvanlara ait parçaların satışına getirilen kısıtlanmadan etkilendiği ifade  edilen açıklamada, vahşi yaşam yönünden zengin Zimbabve’de, ülkenin güç  yetirebileceğinden fazla 36 bin file sahip olduğu vurgulandı.

Fillerin yetişkin olup olmadığı konusuna ilişkin bir bilgiye yer  verilmeyen açıklamada, 35 filin Hwange Milli Parkı’nda yakalandığı ve Çin’deki 3  parka götürüldüğü belirtildi.

Satışta uluslararası düzenlemelere uyulduğu ileri sürülen açıklamada,  ülkenin daha önce Avrupa ve ABD’ye de farklı türlerde hayvanlar sattığı  hatırlatıldı.

Zimbabve’deki hayvan hakları savunucuları ise etik olmadığı  gerekçesiyle fillerin Çin’e satılmasına tepki gösterdi.

Zimbabve Koruma Komitesinden Johnny Rodrgues, satışın gizlice  yapıldığına ve ancak 2 hafta sonra açıklandığına dikkati çekerek, “Biliyoruz ki  fil yavruları annelerinden alınarak, korkunç koşullarda bu satış oldu ve buradan  elde edilen paranın nasıl kullanıldığını kimse bilmiyor.” ifadesini kullandı.

ABD, 2014 yılında bu alandaki ticaretten elde edilen gelirlerin  şeffaflığına yönelik şüpheler nedeniyle, Zimbabve’den eğlence ve spor amaçlı  avlanan fillere ait materyallerin ülkeye girişini yasaklamıştı.

Zimbabve Milli Parklar ve Yaban Hayatı Yönetimi Başkanlığı, devlet  bütçesinden herhangi bir destek almadan kendi imkanlarıyla faaliyetlerini  sürdürüyor.

Diğer yandan, hükümetin milyonlarca dolar değerindeki fil dişi stoğunu  satmaya çalıştığı da biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir