Yorgun Köpek Mutlu Köpektir!

Köpeklerin mutluluğunu etkileyen en önemli faktörlerden biri günlük enerji fazlalığını atabilmesidir. Ancak bu konu da durumdan duruma değişebiliyor.

İşin aslı durumuna göre yorgun köpek mutlu köpektir.  Yani köpeğin ne şekilde yorulduğu, enerji attığı ile ilgili bir durum söz konusudur. Köpek sebepsiz yere yorulduysa çok da mutlu olmayabiliyor; ancak sahibi ile beraber kaliteli zaman geçirip oyun oynadıysa ve eve giderken ayakları sürüyerek devam ediyorsa, bu durum köpeğinizin mutluluğuna işaret eder. Çünkü yeterli derecede enerjisini harcamıştır ve karşılıklı olarak paylaşım almıştır.

 Aynı zamanda sahibi haricinde, dış ortamda sosyalizasyon kısmında köpeklerle ve başka insanlarla güzel vakit geçmesi de buna örnektir. Eve geri döndüğünüzde enerji seviyesi değişmiş ve sesini çıkarmadan yatıyorsa bilin ki köpeğiniz mutludur.

Fakat köpeğinizle yeterli derecede vakit geçiremediyseniz veya yeterli vakit olmasına rağmen verimli vakit geçiremediyseniz köpeğiniz eve fazla miktarda enerjiyle ve olabildiğince mutsuz şekilde dönebilme ihtimali vardır. Bunu size tabi ki isyan ederek anlatamaz; eşyaları kemirme ve enerji fazlalığını belli eden davranışlar ile göstermeye çalışabilir.

Özetle, köpeğiniz verimli vakit geçirip, enerji atma ihtiyacını gidermişse, yorgun köpek mutlu köpektir…

Köpek Eğitmeni

Burak Akın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.