Yeni başlayanlar İçin Akvaryum Tasarımı Hakkında Püf Noktalar

-Yeni başlayanlar İçin Akvaryum Tasarımı Yapmak-


Akvaryum Seçimi ve Derinlik :
Görsellik için akvaryum çevresiyle uyumlu olmalıdır. Evdeki mobilyalara benzer bir mobilya kullanılmalı veya mevcut ortamda akvaryumun sırıtmadan duracağı bir yer seçilmelidir. Modern tarzda, koyu renkli bir dekorasyonun hakim olduğu evde beyaz renkli, çeyiz sandığı motifli bir akvaryum sehpası oldukça çirkin duracaktır. Diktörgenler prizması olan bir akvaryumun ölçüleri boyu, genişliği ve yüksekliği ile belirtilir. Bunlardan tasarıma en fazla görsellik katan derinlik olarak nitelediğimiz genişliktir. Genişliğin düşük tutulduğu akvaryumlar hem derinlik vermekten uzak hem de içindeki canlıların rahat yüzemeceği bir ortam oluşturur.
Örneğin 100 cm (boy) x 30 cm (genişlik) x 50 cm (yükseklik) bir akvaryum yerine, 100x50x50 cm veya 100x40x40 cm bir akvaryum çok daha güzel görünecektir.
Yabancı Cisimler :
Yabancı cisimlerle akvaryumlar oldukça kötü görünmektedir. Örnek olarak hava kabarcığı ile açılıp kapanan hazine sandığı, bir plastik şato veya denizaltı uygun olacaktır. Bu sayede doğaya müdahale edip bıraktığı yapay cisimlerle doğayı bozan insanoğlu, bu yapaylığı doğal bir unsur gibi akvaryumuna katıp, akvaryumun da doğallığını bozabilir. Bu konuda gözlemlediğim en büyük hatalardan birisi de tatlı su akvaryumlarına ölü mercan koyulması. Mercanlar tuzlu su ortamlarına has canlılardır, tatlı suda olması zaten mümkün değildir doğal olarak bu tatlı su tanklarında bir yapaylık oluşturur. Bu mercanların sivri yüzeylerinin, kaçarken onlara çarpan balıkları ağır yaralaması da sıkça karşılaşılan bir durumdur.
Kötü Arkafonlar :
Kötü tasarımın temel direklerinden birisi de akvaryumun arkasına yapıştırılan arkafonlardır. Örneğin tropikal balıkların olduğu güzel bir bitkili tank veya Malawi Cichlidleri’yle dolu bir kayalık alan akvaryumu kuruldu. Bu akvaryumun arkasına o tankın tabiatına aykırı olan mercanlı bir arkafon veya yapay bitkiler ile yapılmış kötü bir akvaryumun fotoğrafı ile yapılan bir arkafon seçilirse akvaryumdaki doğallık ve sadelik bozulmuş olur. Kullanılan arkafonun kaliteli bir fotoğraf, tek renkli olacaksa da doğaya uygun (mavi, lacivert, siyah vb.) bir tonda olmasına özen gösterilmelidir.
Kayaların Dizilimi :
Akvaryum dekorunda kayalar sık kullanılan nesnelerdir. Kayaların kullanımında yapılan en büyük hata onları sıra dağlar gibi yan yana dizmektir. Derinlik başlığında belirttiğim gibi derinlik akvaryuma en çok görselliği ve gizemi katan boyuttur. Sıra dağlar şeklinde dizilen kayalar bu derinliği gizler ve akvaryumun kötü görünmesine neden olur. Bunun yerine kümeler halinde arkadan öne doğru veya bir birinden bağımsız arkalı önlü, irili ufaklı olarak dizilebilir.
Yanlış Kaya Rengi ve Biçimi :
Kaya seçimlerinde renk ve biçim olarak akvaryumun geneline uyumlu seçimler yapılmalıdır. Doğadaki kumlar uzun yıllar boyunca çevredeki kayaların ufalanmasıyla oluşur, bu nedenle kayaların çevredeki kumlarla biçim ve renk olarak benzerlik göstermesi beklenir. Yanyana kullanılan farklı kaya türleri genellikle kötü bir görüntü oluşturur. Örneğin bir lav kayası ile falez kayasının yan yana durması görsel bir çirkinlik yaratır. Seçilen kayanın akvaryum tasarımına renk ve biçim olarak uygun olmasına özen gösterilmelidir.
Kötü Zemin Malzemesi :
Akvaryumda kum olarak kullanılan malzemenin seçimi çok önemlidir. Balıkların bir çoğu bu kumu ağzına alıp atar veya kazar, bu nedenle kumun çok iri taneli olmaması gerekir. Şu sıralar piyasada bulunan pek çok kum güzel ve doğal ancak hâlâ boyanmış kumlara rastlayabiliyoruz. Tamamı fosforlu olan pembe sarı yeşil renklere boyanmış kumlar akvaryumda çok yapay bir görüntü oluşturur.
Yanlış Balık Sayısı :
Akvaryuma boyutunun kaldırabildiğinden fazla sayıda balık koymak görüntü kirliliğine yol açmaktadır. Bu tarz bir kurulumun pek çok kötü yanı mevcuttur ancak konu tasarım olduğu için sadece görsel yanından bahsedeceğim. Bu tarz yüksek nüfuslu akvaryumlarda balıklar doğal davranışlarını gösteremezler, amaçsızca dolanıp canlı alabalık akvaryumlarına benzer bir görüntü oluştururlar. Doğada şnorkelle gözlem yaparken her tarafta balık görmüyoruz, belli kısımlarda sürü halinde gezen, belli kısımlarda ise kaya diplerinde dolanan birkaç balık görüyoruz, doğallık budur. Sanki kurmalı bir oyuncakmış gibi amaçsızca sağa sola dolanan birsürü balıktansa, doğal davranışlarını gözlemleyebileceğiniz birkaç balık çok daha görsel ve tatminkar olacaktır.
Yanlış Balık Seçimi :
Çok büyüyen balıkların küçük akvaryumlara alınması sıkça yapılan bir hatadır. Örnek olarak Astronot Cichlid sıkça genişliği 30 cm civarı olan 100-120 litrelik akvaryumlara konulmaktadır. 10 cm civarı alınan bu balık zaten 30cm’i 1-1.5 sene gibi bir sürede geçer. Ardında oluşan görüntü hem izleyene hem balığa ızdırap verir. Akvaryuma balık alınırken gelebileceği son boy göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük balıklar görsel olarak akvaryumun daha büyük ve derin olduğu hissi verir bu nedenle görsel bütünlük açısından daha iyidir.
Kötü Işıklandırma :
Akvaryum ışıklandırılırken görselliğe ve içindeki canlıların gereksinimine dikkat edilmelidir. Görüp en çok rahatsız olduğum görüntü mor pembe yeşil gibi akvaryum için üretilmemiş adeta pavyonlarda kullanılan ışıklandırmaların akvaryumlarda kullanılmasıdır. Bu durum akvaryuma bakanların doğanın gerçek renklerini görmesini engellerken, içinde bulunan canlıları da rahatsız edecektir. Yapılan tüm görselliği öne çıkaracak şey ışıklandırmadır. Işıklandırmaya oldukça önem verilmelidir.
Hava Taşları :
Arkaya boylu boyunca konulmuş, arka planı hava kabarcıklarıyla dolduran bir hava taşı, eve gelen komşuların ilgisini çekse de doğal bir görüntü vermemektedir. Doğada ince hava kabarcıklarının çıktığı bölümler olsa da, oluk oluk hava çıkan yerler bulunmamaktadır. Havalandırma için akvaryumun bir köşesinde küçük bir havataşı kullanmak, hatta filtrenin uygun ayarlanmasıyla yapılacak havalandırma yetecektir.
Techizatların Gizlenmesi :
Kimi akvaryumlarda iç filtrenin bir dekor malzemesi gibi akvaryumun kenarında gururla sergilendiğini gözlemliyorum. Filtre, filtre boruları, ısıtıcı gibi techizatlar olabildiğince bitkiler, kütükler ve kayalar ile gizlenmelidir, aksi taktirde özellikle küçük akvaryumlarda göze hiç hoş gelmeyen görüntüler ortaya çıkıyıor.
Yapay Bitkiler :
Akvaryumda canlısına bakmak varken yapay bir nesnenin kullanılması hobinin mantığına aykırıdır. Plastik balık ile plastik bitki arasında fazla bir fark yoktur. Akvaryum bakarken doğayı taklit etmek ve hoş bir görüntü yakalamak istiyoruz, bu görselliği şartları oluşturup uygun canlılarla sağlamamız gerekir.
Bitkilerin Dikilmesi :
Bitkiler yerleştirilirken aynı türlerin gruplar haline dikilmesine dikkat edilmelidir. Pek çok bitki başarılı görselliği bu şekilde sağlayabilmektedir. Uzun bitkiler arkaya, kısaların öne dikilmesi derinliğin kaybedilmesinin önüne geçer hatta akvaryuma derinlik katar. Bitkilerin en görsel kısımları yapraklarıdır, en hoş olmayn kısımları ise saplarıdır. Gövdeli uzun bitkilerin önüne orta plan ve ön plan bitkileri dikilerek sapların görünmesinin önüne geçilebilir.
Yazının başlığında da belirttiğim gibi bu yazı yeni başlayanlara yönelik bir yazıdır. Bu konuda bahsedilen hiçbir şey doğa kanunu değildir, hatta hepsi göreceli şeylerdir ve belirtilenin aksi yapılırsa “kesinlikle kötü” olur diye bir şey söylenemez. Yeni başlayan hobiciler için, internette bu konuda arama yapmadıkları sürece, görebilecekleri fazla sayıda örnek tank yoktur. Akvaryumculardaki tanklar genellikle dekorasyon değil satış amaçlı kurulan tanklardır, bu nedenle bu yazıyı okuyan yeni hobiciler, sıkça yapılan bu hataları görerek, akvaryumlarının dekorasyonlarını güzelleştirip zenginleştirebilir, daha sonra kendilerini geliştirdikçe kuralların dışına çıkarak akvaryuma daha çok kendi imzalarını atabilirler. Bir dahaki sayıda görüşmek üzere, iyi hobiler, güzel akvaryumlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.