Türkiye’de kaç barınak var, kapasite ne?

Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir barınağı ziyaretinde hayvan sahibi olmak isteyenlere ”Satın almayın sahiplenin ” çağrısında bulunmuştu. Peki Türkiye’de kaç barınak var? Kapasiteleri ne ve son çıkan düzenleme ile pet shoplardaki hayvan satışına ilişkin kurallar neler? Tüm bu sorulara biraz daha yakından bakacağız.

Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan böyle seslendi. Özellikle ailelere çağrıda bulundu.

TÜRKİYE’DE KAÇ BARINAK VAR? HAYVANLAR NASIL SAHİPLENİLEBİLİYOR?

Yerel yönetimlerce idare edilen ve kişisel girişimler, gönüllü kuruluşlar, hayvanseverlerce oluşturulmuş olan barınaklar var. Yerel yönetimlerce idare edilen hayvan bakımevlerinde toplam kapasite 93.015. Bu kapsamda da 255 adet hayvan barınağı var. O barınaklardan hayvan sahiplenmek mümkün.

Son çıkan yasal düzenleme ile de artık pet shoplarda kedi ve köpek satışı yapılamayacak. Görseller hazırlanacak ve o görsellerden seçilen kedi ve köpekler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca izin verilen üretim yerlerinden teslim alınabilecek.

Ayrıca yerel yönetimler, gönüllü kuruluşlarla iş birliği içinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakım evleri kurarak onların bakımlarını, tedavilerini sağlayacak. Hayvan hastanesi kurabilecek. CNN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.