Süs Balığı Nedir? Nerelerde Yaşar Ve Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Balıklar, beslenmek için tüketilebilen aynı zamanda evde beslemek için çeşitleri de olan hayvan türüdür. Bu yüzden balık çeşitleri yenebilir ve yenemez balıklar olarak iki gruba ayrılır. Hem eti yenmeyen hem de görsel olarak hoşluk sağlayan balık çeşidi olan süs balığı nedir? Nerelerde yaşar ve kısaca özellikleri nelerdir tüm detayları ile derledik.

Süs balıkları, akvaryum balığı olarak da bilinir. Tek bir ad olan süs balığı adı altında toplansa da aslında süs balıkları farklı çeşit ve isimlere sahiptir. Sadece bu alanda uzman ve bilgi sahibi kişilerin anlayabildiği süs balığı çeşitleri okyanus yaşamına uygun değildir.

Süs Balığı Nedir?

Süs balığı, akvaryum balıklarına verilen genel addır. Her ne kadar adları süs balığı olarak bilinse de her biri farklı isim, renk ve özelliklere sahiptir. Süs balıklarına bu ismin verilmesinin başlıca nedeni ise, diğer balık türlerine göre daha renkli, göze hitap eden bir görüntüye sahip olmalarıdır. Ayrıca süs balıkları yenmeyen ete sahip su canlısıdır.

Nerelerde Yaşar ve Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Süs balıkları yani akvaryum balıkları genellikle tatlı suları severler. Bu yüzden bu balıklar, nehirler, akarsular, akıntılar ve göllerde yaşarlar. Nadir bir kısmı da denizde yaşar. En büyük özellikleri görüntülerinde sahip oldukları renkleridir. Süs balıkları tek renk değil onlarca farklı renkte olabilir. Özel bir bakım ister. Boy ve kiloları ise birbirinden çok farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.