Sokak Kedileri İçin Kedi Evi Nasıl Yapılır ?

Sokaktaki dostlarımız için yapabileceğimiz şeylerden biri de onlara kötü hava koşullarından korunabilecekleri barınaklar yapmaktır. Evde bulunan malzemeler ve kolayca temin edebileceğiniz birkaç malzemeyle kedi evi yapımı keyifli bir aktiviteye dönüşebilir!

Öncelikle malzemeleri bulun…

Sokak kedilerinin rüzgâr, yağmur ve soğuktan korunmaya ihtiyacı vardır. Sağlam yapı malzemeleri kullanın veya mevcut bir kabı yeniden kullanın. Bunları deneyebilirsiniz:

-Plastik bir saklama kabı (ortalama 130 lt hacminde)

-Bir arkadaşınızın veya komşunuzun eski köpek kulübesi

-Kontrplak veya kereste2

Boyutlandırın

Bir kedinin vücut ısısı sadece küçük bir alanı ısıtabilir. Kedi evleri için standart bir ölçü yok ama en büyük köpek kulübesi genelde 66x6x81 cm boyutlarında olur. Eğer bundan daha büyük bir var olan kap kullanıyorsanız, kontrplak kullanarak bölebilirsiniz.
3

Çıkarılabilir bir tavan yapın

Çıkarılabilir bir tavan kirli yatakları kolayca değiştirmenize ve yaralı bir hayvanı kontrol etmenize olanak tanır. Hazır bir kap kullanmayıp evi kendiniz inşa ediyorsanız, bir menteşe kullanarak duvarları birbirine tutturun.
4

Evi zeminden kaldırın

Kış aylarında ya da yağışlı bölgelerde kullanılacak bir kedi evi yapıyorsanız, ev yerden yükseltilmelidir. 30-40 cm civarı yükseklik çoğunlukla yeterli olacaktır. Pratik birkaç çözüm:

-Evi sudan etkilenmeyecek yüksek bir yere koyun.

-Düz bir yığın oluşturup üzerine yerleştirin.
5

Giriş ve çıkış oluşturun

Kediler iki girişi olan barınakları tercih ederler, böylece tehlike arz eden durumlarda rahatça kaçabilirler. Farklı taraflarda iki adet 15×5 cm kapı açın. Plastik kullanıyorsanız, keskin kenarları kalın bir bant ile örtün. Evi yükseltmeyecekseniz, su girmesini önlemek için kapı girişini yerden yaklaşık 5 cm yukarıdan kesmeye başlayın. Evi yükseltirseniz, girişi önünde bir çıkıntı olacak şekilde kesin, böylece kedi oraya sıçrayabilir. 

Daha sıcak olması için her bir kapının iç kısmına zımba teli veya tutkalla parça kumaş yapıştırabilirsiniz.
6

Su geçirmemesi için yalıtım yapın

Plastik saklama kabı kullanıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Kontrplak veya kereste kullanıyorsanız, yağmurdan korumak için zımparalayın ve boyayın. Ya da su geçirmeyecek bir malzemeyle kaplayabilirsiniz.

Isı yalıtımını artırmak için evin tamamını köpükle kaplayabilirsiniz.
7

Evi kediler için çekici hale getirin

Kedilerin inşa ettiğiniz eve girmesi ve evi yuva olarak kullanması için zemine gazete ya da ambalaj parçalarıyla doldurduğunuz yastıklar yerleştirin. Battaniye ve havlu gibi malzemeler kedilerin vücut ısılarını emerek üşümelerine sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.