Sakal Yosunu İle Mücadele

Sebeplerive Çözümü nelerdir?

SuYönetimi:

Haftalıkyaptığınız su değişimini 3-4 güne düşürüp %10 ise %20 ‘ye çıkartarak yada %20ise %30’a çıkartarak su kalitesini düşürmemeniz gerekmektedir. Bir ayda düzenliolarak yaptığınızda kontrol altına alırsınız.

Besin:

Besindengesizliği (eksiklik yada fazlalık)’ni ortadan kaldırmak için nitrat vefosfat testi yapılmalıdır. İkiside yüksek ise Yine su değişimleri ile bitkisizakvaryumlarda kolaylıkla önlenebilinir.

Rekabet:

Bitkilitanklarda sakal yosunu ile rekabetin bir yolu da bitki sayısını artırmakolacaktır. Bu bitkiler yosun ile aynı besine ihtiyaç duyacaklarından yosunlaraoranla daha hızlı besin tüketeceğinden sakal yosununa besin bırakmayacaktır.

Sakal Yosunu Yiyen Canlılar:

SAE,GARRA RUFA, OFFINIS gibi balıklar ve Amano Karides sakal yosunları için ölümcülcanlılardır. Yalnız bu canlılar genelde yeni oluşan sakal yosunlarınıtüketirler.. Yani eski sakal yosunlarını elinizle temizlemek zorundakalabilirsiniz.

Işık Kontrolü:

Eğertankınızda sakal yosunu sorununuz var ise ve ışıklandırmayı günlük 12 saatkadar yapıyorsanız bunu günlük 7-8 saate düşürerek çözüm yoluna dagidilmelidir. Çünkü bu yosunlar ışıktan çok faydalanırlar.. Yani ışık olmayanyada az olan akvaryumlarda bu yosun fazla yaşayamaz.. O yüzden bu yosun ilemücadele bitene kadar günlük ışık süresini tek seferde 7 ile 8 saate düşürmenizgerekmektedir.

Elle Müdahale:

Buyosun ile (cam oluşanlara) mıknatıslı cam siliciler ile müdahale edilir. Diğeraksesuarlarda oluşanlara sert bir diş fırçası ile müdahale edilir. Eğerbitkilerin yapraklarında ise bu yapraklar köklerinden kesilerek müdahaleedilebilinir.

Yeni Eklenen Her Şeye Dikkat:

Diyelimkibaşarılı bir çalışma ile sakal yosunundan kurtuldunuz.. Ama bu kadar ilebitmez.. Mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır.

    Yeni ekleyeceğiniz balığı poşet ile getirdiğinizde poşetiniziçeşme suyu ile yıkadıktan sonra akvaryum suyunun üzerine koyun..

    Ayrıca yeni bir balık ekleyeceğinizce mutlaka balığı güzelcedezenfekte etmekte fayda var.. Mümkünse balığı aşıladığınız yada kendi suyundanakvaryumunuzun suyuna eklerken temiz olduğuna dikkat ediniz.

     Hatta bir tavsiyeye göre yeni ekleyeceğinizbitkilerinizi yeterince inceltilmiş çamaşır suyu ile temizledikten sonra çeşmesuyu ile güzelce durulayıp sonra tankınıza dikmenizde fayda olacaktır. (1 litrenormal suya bir çay kaşığı çamaşır suyu oranında)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.