SAHİPLİ HAYVANLARIN YASAL HAKLARI

Sahipli(karneli) evcil hayvanınız apartman yönetimi tarafından şikayet ediliyorsa;

Sahipli hayvanlar(karneli) TCK’nun 5237 saylı kanuna göre sahipli hayvanlar mal kapsamına girmektedir. Bu bağlamda

1.Kanunda sahipli hayvan mal kapsamına girdiği için apartman yönetiminin aldığı kararlarlar geçersiz.

2.Apartman yada komşuların belediyeye şikayetleri, toplanılan imzalar TCK 5237. Maddesi gereği geçersizdir. Belediye ve belediye zabıta ekiplerinin TCK kanunu gereği sahipli hayvanlar mal kapsama girdiği için zabıta ekiplerin ceza yazması yasal bir suçtur.

3.Hayvan sahiplerine yapılan şikayetler, tehtit etmek , zarar vermek TCK kanunu gereği yasal bir suçtur.

Sahipli hayvana zarar vermek; TÜRK CEZA KANUNU Kanun Numarası: 5237

1. Sahipli hayvana karsi yapilan eylemler Turk Ceza Kanunun MALA ZARAR VERME basligi altinda 151 Nolu Maddenin 2. fikrasinda duzenlenmistir.

Mala Zarar Verme MADDE 151 – (1) Baskasinin tasinir veya tasinmaz malini kismen veya tamamen yikan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanilamaz hale getiren veya kirleten kisi, magdurun sikayeti uzerine, dort aydan uc yila kadar hapis veya adlî para cezasi ile cezalandirilir. (2) Hakli bir neden olmaksizin, sahipli hayvani olduren, ise yaramayacak hale getiren veya degerinin azalmasina neden olan kisi hakkinda yukaridaki fikra hukmu uygulanir.

4.5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu ve Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi gereği köpeklerin doğası gereği havlamak iletişim aracı olarak kabul edilmiştir. Sadece mahkemelerce alınan kararla ile şikayetleriniz geçerli sayılacaktır.

5.TCK 5237 saylı kanun gereği mala el koyma yetkisi sadece mahkemelerce alınan kararla uygulanmaktadır. Bu yüzden evinize polis dahi gelse savcılıktan izni olmadan mala el koyma yetkisi yoktur.Bu kanunlara uymayanlar TCK kanunu gereği mala el koyma ve haneye tecavüz suçundan yargılanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.