Ölüm Barınağı

10 Aralık 2019 – 10:12:28Ceren DENİZ/

ANTALYAAntalya Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan köpek ölümleri hayvan severleri ayağa kaldırdı. Antalya Barosu ölümlerle ilgili suç duyurusunda bulundu.

ANTALYA Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Sağlık ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiası üzerine merkezde inceleme yapan dernek ve kurul yöneticileri, 25 yetişkin ve yavru köpeğin telef olduğunu tespit etti. Barınaktaki hayvanlara ait bölümlerde su ve mama bulunmadığını, hayvanların açlıktan öldüğünü iddia eden hayvan severler, Veteriner İşleri Müdürü Mutlu K.’ya tepki gösterdi.

SUÇ DUYURUSU YAPILACAK
Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı avukat Alev Ersan, “Köpeklerin kulübelere kapatılmış şekilde can verdiğini tespit ettik. Barınaktaki hayvanlara ait kulübelerde mama, su yoktu. Kedi bölümündeki hayvanlar da perişan haldeydi. Kediler ısıtıcıları çalışmadığı için kendilerini ısıtabilmek için talaş dolu dışkı kaplarına sığınmıştı. Bu korkunç olaydan barınakta çalışan herkes sorumlu. Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu olarak savcılığa suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

BU GÖREVE İHANETTİR
Konyaaltı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mutlu K.’nın hayvanlarla ilgili çok sayıda suç işlediğinin tespit edildiğini savunan Ersan, şöyle devam etti: “Mutlu K., daha önce 10 yaşındaki Benek adındaki köpeğimizin boynunun kırılmasına neden olduğu anlaşılınca görevden uzaklaştırılmıştı. Fakat mahkeme kararı ile göreve iade edildi. Barınakta 25 köpeğin ölüsü bulunduktan sonra Mutlu K. görevden alındı.”

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ
Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu Üyesi Erka Zor, barınağın fiziki durumu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Hayvan severler olarak anlık bir kararla hayvanların eksiklerini kontrol etmek için barınağa gittik. Kafeslerden birinde köpeğin öldüğünü fark ettim. Aynı anda diğer kafesleri gezen üyelerimizden de çığlıklar yükseldi. Tüm kafeslerde ölü köpeklerin olduğunu anlayınca dehşete kapıldık. 25 köpek sadece bizim tesadüfen öğrendiğimiz kayıplar. Gizli olarak yok edilen hayvanların da olduğunu düşünüyoruz. Bu olayın peşini bırakmayacağız.”

MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI
Barınakta koruma altına alınan köpeklerin telef olması ve hayvan severlerin tepkisiyle ilgili Hürriyet’e konuşan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “İnanın sabaha kadar uyuyamadım. Hayvan dostlarımıza yönelik hassasiyetimizi herkes biliyor. Bize emanet edilen hayvanların ölümü hepimizi derin şekilde yaraladı. Veteriner İşleri Müdürü’nü derhal görevden alıp idari soruşturma başlattık. Köpeklerin ölüm nedeni ile ilgili Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. Biz sabotaj ihtimalini de göz önünde bulunduruyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.