Ölen Sahibini Tam 80 Gündür Aynı Yerde Bekliyor

Tam 80 gündür aynı yerde bekliyor, çünkü… Bir köpek fotoğrafı ile birlikte bu cümleyi tamamlamak çok zor olmasa gerek biz hayvanseverler için. Dillere destan hikâyesiyle köpekler ve sahipleri arasındaki sadakatin ve ebedi dostluğun en büyük örneklerinden biri olan Hachiko’nun da hayatını bilmeyenimiz yoktur. İşte geçtiğimiz günlerde Çin’den dünyaya yayılan bu görüntüler de hüzünlü bir dostun sonsuz sevgisini tekrar hatırlatıyor bizlere.

Çin’e bağlı özerk bölgelerden olan İç Moğolistan’ın Hohnot kentinde işlek bir caddede bekleyen köpek insanların dikkatini çekmeye başlamış. Her geçen gün aynı yerde görülmeye devam edince Çin’de sosyal medyanın en çok konuşulan olayı hâline geldi.

Köpeğe ait ilk görüntüler Çin’in Facebook’u olarak bilinen Sina Weibo adlı platformda paylaşıldı. Kısa sürede popüler olan köpeğin hikâyesi, Pear Video adlı bir site tarafından araştırılıp gün yüzüne çıkarıldı. Bu sitedeki habere göre, bu sadık dostumuz sahibinin öldüğü gün olan 21 Ağustos tarihinden bu yana tam onu son gördüğü yerde bekliyor.2

Tam 80 Gündür Sabırla ve Üzüntüyle

Tam 80 Gündür Sabırla ve Üzüntüyle

Tam 80 gündür sabırla ve büyük üzüntüyle sahibini tekrar görebilmek için bekleyen bu köpek, yolu sürekli kullanan taksicilerin de dikkatini çekti. Köpeği ve sahibini önceden tanıyan bir taksi şoförü; “Sahibiyle köpeğin ilişkisi çok yakındı. Sahibi öldükten sonra bu köpek orada beklemeye başladı. Her gün orada. Onu hep görüyorum. O adamla köpeğin bağı çok hakikiydi.” diyerek köpek ve sahibinin yakınlığını anlattı. Bu üzgün köpek için elinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyleyen şoför “Biz sürücüler bu küçük köpeğe yiyecek bir şeyler veriyoruz ama arabadan inip yanına yaklaşmaya çalıştığımızda hemen kaçıyor.” dedi.
3

Tıpkı Hachiko Gibi

Tıpkı Hachiko Gibi

Dünyanın her yerinden insanların köpeklerle dostluklarını sık sık örnekleyen hikâyelerle karşılaşsak da Çin’deki ilk olay bu değil. Bu yılın başlarında aynı Hachiko gibi tren istasyonunda sahibinin işten dönüşünü bekleyen yaşlı köpek Ziongxion’ın hikâyesi de uzun süre ülke gündeminde kalmıştı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.