Nasıl riparium yapabiliriz?

“Yarı akvaryum yarı terrarium”Önce riparium nedir onu anlatayım: Akvaryumda balık beslenir; terrariumda nemli hava ortamında topraktabitkiler ve bazı küçük hayvanlar beslenir / yetiştirilir. Riparium ise ikisinin karışımı gibidir: Ripariumun içindebataklık bitkileri ve su kenarı bitkileri yetiştirilir; içine aynı zamanda balık ve su altı bitkileri de koyabilirsiniz.

1­ Yüksek bir akvaryum alacaksınız. İçinde balık beslenen akvaryumun tüm techizatı donanımı olacak. Havamotoru, ısıtıcı, su filtreleyicisi, zemin kumu, termometre vesaire.

2­ Akvaryumun üçte biri su dolu olmalı. Su yüzeyinin hemen üstünde ama suya değmeyecek şekilde iki üçparça tabak gibi levhalara killi toprak + ponza taşı karışımı koyacaksınız. Su kenarı veya bataklık bitkilerini olevhalara öyle dikeceksiniz ki, uzayan kökleri isterlerse suya dalıp suda uzayabilsin.

3­ Kökleri tamamen su içinde, yaprakları su dışında yaşayan bitkiler için su altı özel saksıları kullanılır.Bunların her yeri süzgeç gibi deliklidir, içine toprak değil hidrokültür taşları konur ki suda çamurlaşıp erimesin.

4­ Yeterince aydınlık olmayan mekânlar için buakvaryumlar için özel fluoresan lambalar satılır. Büyük akvaryumcularda bulunuyor. Bitkilerin fotosentezyapmaları için gerekli. Ama eğer riparyumunuzu pencere yanına, sabahları veya akşamları iyi güneş alan biryere koyacaksanız üstü tamamen açık kalabilir lamba gerekmez.

5­ İsterseniz tamamı suyun altında kalacak şekilde su altı bitkilerinden de dikebilirsiniz.

6­ Az sayıda ve suyu pek kirletmeyen, canlı renkli akvaryum balıklarını suya koyun. Japon balıkları suyu fenapisletiyor tavsiye etmem. Lepistes, plati, neon gibi balıklar daya uygundur. Sayı çok az olmalı.Bir soru: “Ben riparyumda balık istemiyorum. Yine de hava motoru ve su temizleme filtresi almam şart mı?”Cevap: Evet, şart. Çünkü suda binbir çeşit bakteriler virüsler çoğalır, su pislenir, oksijen tükenir, bitkilerzehirlenir. Ayrıca pis kokular oluşur. Suyun ısısı 25 – 27 derecelerde sabit olabilmesi için ısıtıcı da şart.Not: Bitki ve balık sayısını çok tutarsanız gereken maalzemeler de ona göre artar. Daha kötüsü, bu işeayıracağınız zaman da artar. En küçük bir hatada onca masraf bir anda çürüyüp gidebilir. Onun için ripariumişini iki üç bitki ve beş altı tane balıkla sınırlı tutmakta yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.