Muhteşem Kedi İsimleri!

Kediler, sahip olduğu muhteşemlikle, muhteşem isimler atfedilen ve tüm olağanüstülüğünü bu isimlerde yaşatan canlılardır. Böylesine özel ve güzel canlılara sıradan isimler vermek pek de doğru olmayacaktır. Gelin birlikte bu olağanüstü canlılar için düşündüğümüz isimlere göz atalım!

Kediler, dünya üzerindeki estetik ve güzelliğin, zeka ile birleştiği canlılardır. Bundan dolayı pek çok farklı kültürde bu özel canlılara olağanüstülük atfedilmiştir. Tarihin her noktasında özel ve güzel oluşuyla öne çıkan kediler, her dönemin sanat eserlerinde kendilerine yer bulmuştur.

Günümüzde her evde, her mahallede her sokakta bulunan kediler, yaşadıkları bölge tarafından sahiplenilen canlılardır. Öyle ki tarih boyunca pek çok kültürde “özel” kavramının vücut bulmuş hali olarak saraylarda ve mitlerde kendilerine yer bulmuşlardır.

Kimi zaman Katze (Almanca), kimi zaman El Gato (İspanyolca), kimi zaman ise Felis Catus (Latince) olarak karşımıza çıksa da kediler, her dilde ve her kültürde muhteşemdir. Bu muhteşemlik, insanlar üzerinde öyle bir etki oluşturmuştur ki, kimi kültürlerde kedilerin tanrı olduğu düşünülmüştür.

Dünya üzerindeki her canlı gibi kediler de son derece özeldir. Gerek yaşayışları, gerek karakterleri birbirinden farklı olan kediler, yine kendileri gibi özel isimlere sahip olmalıdırlar. İsim koymak son derece önemli ve bir o kadar da zor bir iştir. Gelin birlikte, muhteşem dostunuz için muhteşem bir kedi ismi bulmanıza yardımda bulunacak, bir isim rehberi görevi görecek, sizler için derlediğimiz kedi isimlerine bir göz atalım!

Rengine göre kedi isimleri

Rengine göre kedi isimleri

Kediler kendi içlerinde pek çok farklı türe ayrılan canlılardır. Tüm coğrafyalara yayılan kediler, coğrafi koşullara göre farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Sadece fiziksel özelliklerle sınırlı kalmayan coğrafi faktörlerin etkileri, kedilerin karakter yapısına da doğrudan etki etmektedir.

Kediler, türlerine göre ayrıldığı gibi türlerden gelen etkilerle farklı renkteki tüylerle bezenebilir. Kimi zaman kızıl, kimi zaman beyaz, kimi zaman gri ve kimi zaman siyah tüyleriyle hayatımıza renk katan minik sevimli canlılar isimlendirilirken bu durumdan yola çıkılabilir.

Kızıl kediler için SahraGobiSina gibi isimler kullanılabilir. Bu isimler, her seslendiğinizde size kızıl çölleri anımsatabilir. Bunun yanı sıra kızıl kediler için NatashaGarfieldMars gibi isimler kullanabilirsiniz. İsimleri tamamen onların sahip olduğu kızıl tüylerden etkilenerek koymak ve tüylerini ön plana çekmek için de onlara KızılKızılcıkKaramel gibi isimler koyabilirsiniz.

Beyaz kediler için, oldukça geniş bir isim skalasından bahsedilebilir. Çünkü dünya üzerindeki en güzel renklerden birisi olan beyaz, çok derin manalara geldiğinden pek çok nesneye, alana, karaktere isim vermiştir. Bundan dolayı beyaz tüylü kedi dostlarınıza isim koyarken pek de zorlanmayabilirsiniz.

Beyaz kedilere isim verirken yine kendinizden ve ondan bir parça yakalayıp bu bağlamda bir isim belirlemelisiniz. Öne çıkan isimler arasında; KarKristalGandalfMendil gibi isimler olabilir. Bunun dışında beyaz ile çağrışan mitolojik öğelerin isimleri de onlara çok yakışabilir. Bu mitolojik isimlerden bazıları ZeusPoseidonHermesAthenaArtemis ve tamamen beyazdan gelen ve Ay’a adını veren Apollo da olabilir.

Siyah kediler, genellikle renginden ötürü maalesef uğursuz sayılan kedilerdir. Ancak bu durumun insanlar arasında büyük bir ayıp ve kötülük olarak tanımlanan ırkçılıktan hiçbir farkı yoktur. Siyah kediler de tıpkı beyaz veya kızıl kediler gibi sevimli ve bulunduğu yere neşe getiren canlılardır. Böylesine özel canlılara son derece sevimli isimler vererek tabuları yıkabilirsiniz. Bu isimlerden birkaçı Malcolm XMartinLuhter ve King olabilir. Bu derin mana taşıyan isimlerin yanı sıra siyahın asaletini taşıyan bazı isimler de kullanılabilir. Bu isimlerden bazıları UzayGeceHades ve Ares olarak karşımıza çıkan kedi isimleridir.

Sarı renkli tüylerle bezeli minik sevimli kedi dostlarımız için, onların güneş gibi parlak sarı renklerini ön plana çıkartacak isimler, bu isimlerden ilk sırada bir zamanlar kedileri tanrısal bir varlık olarak kabul eden Mısır uygarlığının Güneş Tanrısı olan Ra’nın ismi gelmektedir. Bunun yanı sıra bizim kültürümüzde olan ve evrenselliğiyle mavi gözlü sarışın bir dev olarak kabul edilen Nazım da oldukça geçerli bir isim olabilir. Nazım Hikmet’in uğruna sayfalarca şiirler yazdığı saçlarını saman sarısı olarak betimlediği Vera da sarı tüylü dişi kediler için oldukça hoş bir isim olabilir.
3

Sizdeki manasına göre kedi isimleri

Sizdeki manasına göre kedi isimleri

Evcil hayvan sahipleri, genellikle evlerindeki yalnızlığı yenmek ve ufak da olsa bir ses yaratıp neşe getirecek sevimli minik dostlar edinmektedir. Yalnızlıklarının üstesinden gelirken onlara dostluk yapan bu sevimli minik dostlarla duygusal bağlar kurulmaktadır. Dolayısıyla, bu sevimli dostların evcil hayvan sahipleri için oldukça özel bir yeri olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Pek çok evcil hayvan sahibi, sevimli minik dostlarını kendi çocukları olarak görmekte ve onları kendi çocukları gibi sevmektedir. Bu sevimli canlılar sahipleri için böylesine özel bir yer tutarken, onlara sıradan isimler vermek pek de doğru olmayacaktır.

Sizin için en anlamı ismi belirlerken, hatıralara ve sizde hatıralar bırakanlara göz atmalısınız.

Nevi şahsına münhasır kedi isimleri

Nevi şahsına münhasır kedi isimleri

Bazı kediler, türlerinin aksine farklı davranmaktadır. Örneğin İran kedileri genellikle tembel olarak bilinirken, sürekli hareket eden bir İran kedisi tamamen kendine özgün bir karakter yapısına sahiptir. O böylesine özelken ona sıradan isimler vermek pek de doğru olmayacaktır.

Nevi şahsına münhasır, kendine özgü demektir. Kedinizin sergilediği davranışlara veya kendine özgün fiziksel özelliklerine göre ona isim verebilirsiniz. Bu şekilde verilen isimler genellikle en doğru isimler olacaktır.

Tüylerinde lekeler veya benekler olan kediler için Benek, RenkliPaletTuvalÇil gibi kedi isimleri verilebilir.

Sürekli hareket eden ve asla zapt edemediğiniz mink sevimli kedi dostlar için ise HaylazKıpırtıZilZıpır gibi kedi isimleri kullanılabilir.

Asaletinden asla ödün vermeyen, asil kedi dostlarımız için ise LadyPrensPrensesAsilPatronBossCapo gibi isimler öne çıkanlan kedi isimleridir.

Flörtöz olarak karşımıza çıkan ve bizlere karakterinde şiirleri yaşatan bazı minik sevimli dostlarımız içinse yine en iyi kedi isimleri, aşklarıyla öne çıkan şairlerimizden gelecektir. Gecikmeleri şahsiyet rötarı olarak adlandırılan Süreya, biz aşkı hakkında ne dersek diyelim onun hep gizli bir bildiği olan Turgut, her yaş değiştirme töreninde aklımıza ilk sırada gelen Edip, bacaklarını Galata’dan denize uzatan Ece ve uğruna akımlar başlatılan Tomris

Minik sevimli dostunuz, ev arkadaşınız ve yeri geldiğinde çocuğunuz olarak gördüğünüz kedilere, isim vermek için asla belirli kalıplar üzerinden düşünmeyin. Sizin için öylesine özel olan canlılara isim vermek son derece önemlidir. Bu ismi belirlerken sizdeki değerini göz önünde bulundurun ve mutlaka o değeri onun adında barındırın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.