Muhteşem Hayvanlar Serisi 3: Köpekler

Muhteşem hayvanlar serimizin üçüncü konuğu, her sokağın sahibi, her mahallenin koruyucusu, dostluğun tablolardaki sembolü, insanoğlunun en kadim dostu köpekler…

Köpekler, sokakta, yolda ve evde karşımıza çıkabilen, her an her yerde bulunan muhteşem hayvanlardır. Yekpare bir elbise gibi bezendikleri tüyleri ve tok sesleri onların hemen her ortamda ayrışıp öne çıkmalarını sağlamaktadır.

Köpekler, insanoğlunun en kadim dostlarının başında gelmektedir. Onlara atfedilen pek çok farklı görev ile birçok farklı şekilde insanoğluna yardımcı olmuşturlar. Kimi zaman bekçilikle, kimi zaman çobanlıkla tarihte iz bırakan köpekler, değişen zamana ayak uydurarak sahip oldukları konumdan bir şey kaybetmemiş ve insanoğlunun evlerinde kendilerine yer bulmuştur.

Köpekleri böylesine muhteşem kılan özellikleri sadece tüyleri veya havlaması değildir. Onların en has ve en öne çıkan özellikleri elbette ki sahiplerine sundukları sadakati ve besledikleri sevgidir. Bu özelliğiyle her alanda öne çıkan köpekler, sık sık yer aldıkları tablolarda ve şarkılarda dostluğun simgesi olarak betimlenmiştir.

Sahiplerine öylesine büyük bir sadakat ve sevgi besleyen köpekler, insanoğlunu o kadar etkilemiştir ki, bazı dillerde en yakın arkadaşlar, sevgisini ve sadakatini göstermek adına, birbirine köpek diye seslenmektedir.

Köpekler, her kültürde ve her coğrafyada farklı görünümlerle karşımıza çıkan ve her kültürde farklı roller üstlenen canlılardır. Onlara atfedilen bu görevler, onların isimlendirilmesine ve diğer türlerden ayrılmasına da sebep olmuştur.

Kimi zaman avcılık rolünü üstlenip, sahiplerinin avlanmasına yardımcı olan köpekler, av köpeği olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde bu rol oldukça azalmış ve bu rolü üstlenen köpekler, evcil hayvanlar olup evlerde kendilerine yer bulmuştur.

Bazı köpekler, hiç görevleri olmadığı ve yapısında bulunmadığı halde bazı görevleri yapabilirler. Bunun en büyük örneği, tarihimizde ve kültürümüzde önemli bir yer tutan, Anadolu’nun aslanı olarak da adlandırılan Sivas Kangal köpekleridir. Normal şartlarda bekçi köpeği olan bu muhteşem hayvanlar, sahiplerine duydukları büyük sevgi ve sadakatten dolayı, onların sürülerine çobanlık yapmaktadır. Her hayvan muhteşem olsa da, başka bir coğrafyada olsa asla inanmayacağımız bir gerekçe olarak haber olabilecek bir durumdur. Neyse ki Anadolu’dayız ve tüm muhteşemliklere şahit olabiliyoruz. 🙂

Köpekler ve davranışları

Köpekler ve davranışları

Köpek dostlarımız, kendine has davranışları olan muhteşem canlılardır. Bu nevi şahsına münhasır davranışların başında elbette ki tehlike anlarında veya kendilerini tehlikede hissettiklerinde aldıkları aksiyon gelmektedir. Her türün gösterdiği tepki birbirinden farklıdır. Ancak bir köpek ve tehlike aynı ortamdaysa, tüm bahisler köpeğe oynanmalıdır.

Köpekler, her durumda birbirinden farklı tepkiler verebilir ve davranışlar sergileyebilirler. İşin garip olan kısmı ise, köpeklerin uzun süre vakit geçirdikleri veya yanında büyüdükleri insanların tepkilerini sergilemeleridir. Bu da onların model alma ve taklitçilik konusunda ne kadar iyi olduklarını destekleyen bir örnektir.

Köpekler sergiledikleri her davranışlarla görenleri her seferinde büyüleyen muhteşem canlılardır. Her türden ve yaştan köpek, oldukça zeki davranışlar sergilemektedirler. Her ne kadar davranışların geneli ve yüksek zeka ürünü olması tüm köpekler için ortak payda olsa da bazı durumlarda farklılıklar gösterebilir.

Köpekler dünyanın her yerinde farklı türleriyle yaşayan canılardır. Bu nedenle türler arasında fiziksel ve davranışsal farklar vardır. Bu farklılıklar, yüz şekli, vücut yapısı ve tüy yapısı gibi öne çıkabilir. Davranışsal olarak ise içgüdülerden bahsedilebilir.

Konuşan köpekler

Konuşan köpekler

Vücut dilini de en iyi kullanan canlılardan birisi olan köpek dostlarımız, her durumda kendilerini rahatça ifade edebilmektedir. Sergiledikleri davranışlarla ne zaman korkup ne zaman mutlu olduklarını, ne zaman acıkıp ne zaman tuvalete gitmeleri gerektiğini oldukça kolay bir şekilde anlayabiliriz. Ancak bu kolay çıkarımların altında köpekler ile geçirilmiş binlerce yıllık tecrübe bulunmaktadır.

Köpekler korktuklarında genellikle titreyerek tepki gösterebilirler. Bunun yanı sıra kuyruklarını bacaklarının arasına sıkıştırıp tiz bir ses çıkartırlar. Boyunlarını eğerek geriye doğru hareket eden köpekler için korkuya karşı sergilenen tepki genellikle bu şekildedir.

Acıktığını sahiplerine söylemek isteyen köpekler, genellikle mama kabı ya da su kabının bulunduğu yerlerde beklemektedirler. Belki de kendilerini en net biçimde ifade ettikleri durum aç kaldıkları durum olabilir.

Mutlu olduklarını en iyi ifade eden hayvanların başında kesinlikle köpekler gelmektedir. Köpekler mutlu olduklarında gülümser ve kuyruklarını sallarlar. Sergiledikleri davranışlarla size kendini sevdiren bu muhteşem hayvanlar, yerde yuvarlanıp size karnını açıyorsa, o dakikadan sonra yapmanız gereken tek şey bu mutluluğa ortak olmaktır.

Eğer bir köpek sizi etrafınızda kuyruğunu sallayarak dönüyorsa, size anlatmaya çalıştığı şey sadece sevgidir. Bir çeşit oyuna davet ritüeli olarak öne çıkan bu hareket, köpeklerin sevgisi ifade ettiği durumlardan da bir tanesidir. Eğer bir köpek, kuyruğunu sallayarak etrafınızda daireler çiziyorsa, onunla oynamakta başka bir durum asla söz konusu değildir. 🙂

Tuvalete gitmesi gereken köpekler, eğer tuvalet eğitimi yoksa bir anda etraftan kaybolmaktadır. Ardından geriye döndüğünde tüm olay ortaya çıkar ve tuvalet eğitimi vermediğiniz için kendinize kızabilirsiniz. Tuvalet eğitimi alan köpekler ise aynı durumda kendileri için belirlenen tuvalet alanına yönelmektedir. Eğer bu alana giderken kapalı kapılarla karşılarlarsa kapıyı açmanız için size komut vereceklerdir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.