Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur? Uzmanından Tavsiyeler!

Rengarenk tüyleri ve muhteşem sesleriyle evleri tüyleri gibi renkli hale getirilen muhabbet kuşları, tıpkı bir insan gibi konuşup etraftakileri kendilerine hayran bırakan muhteşem canlılardır. Peki ama muhabbet kuşu nasıl konuşturulur? Gelin, birlikte bir göz atalım!

Muhabbet kuşu türü, yalnızlığın getirdiği sessizliği yenmek adına hayvan besleyip eve neşe getirmek isteyen kişiler için ideal evcil hayvanlardır. Bunun sebebi ise tıpkı bir insanmışçasına konuşmalarıdır.

En hareketli kuş türlerinden birisi olan muhabbet kuşu türü, insanlara ve ev yaşamına hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmektedir. Üstün ve yaratıcı zekasıyla öne çıkan muhabbet kuşları, harika ev arkadaşları olabilmektedirler. Eve neşe ve renk getiren bu canlılar, doğru bir eğitim ve sağlıklı bir bakım ile konuşmayı öğrenebilirler.

Muhabbet kuşlarını öne çıkartan durum, onların konuşabilmesidir. Bu denli önemli bir yetiye sahip olmalarında zekaları önemli bir oynamaktadır. Muhteşem bir gözlemci ve dinleyici olan muhabbet kuşları, çevresindeki insanlardan duydukları kelimeleri tekrar edebilmektedirler. Ezberleyebildikleri kelime sayısı dişi ve erkek muhabbet kuşlarına göre farklılık göstermektedir. Dişi muhabbet kuşları 12-15 kelime arasında bir kelime haznesine sahip olurken erkek muhabbet kuşları ise 100’den fazla kelime öğrenip konuşabilmektedirler.

Onlarla bağ kurun

Onlarla bağ kurun

Muhabbet kuşu türünde yavruluk, yumurtadan çıktıktan 1 ay sonra tamamlanmaktadır. Dünyaya geldikten 1 ay sonra kendi başlarına yem yiyebilecek hale gelen muhabbet kuşları, çevreyi ve insanları da gözlemleyip tanımaya başlamaktadır.

Çevreyi daha iyi gözlemlemesi adına evdeki aktivitelerin çok olduğu bir yere yerleştirdiğiniz muhabbet kuşları, çevresinde bulunan insanları gözlemleyip dinleyerek duydukları kelimeleri tekrar etmeye başlarlar. Bu nedenle onların konuşması adına çevresinde bol bol konuşulması gerekmektedir.

Onlarla derin bir bağ kurarak konuşmayı öğrenmelerine hızlı bir ivme kazandırabilirsiniz. Örnek olarak gün içerisinde onlarla konuşmak, onların konuşma eğitiminde büyük bir fayda sağlayacaktır. Bu nedenle onlarla vakit geçirmeli, sürekli olarak onlarla konuşmalısınız. Bu sayede hem uyum sürecini hızlandırıp hem de konuşmaları için ihtiyaç duydukları kelimeleri sizden edinebilirler.

Onunla kurduğunuz bağ, onların eğitimleri açısında son derece büyük bir öneme sahiptir. Onlarla gün içerisinde sürekli olarak konuşmanın yanı sıra elinizde ve vücudunuza alıştırmak da son derece önemlidir.

Muhabbet kuşları son derece sosyal canlılardır. İnsanları gözlemleyip onları taklit ederek konuşmaları da bu sosyalliğin getirisidir. Bu nedenle onların evdeki tek muhabbet kuşu olmaları son derece önemlidir. Birden fazla muhabbet kuşu bulunan evlerde, muhabbet kuşları birbirleriyle iletişime geçeceğinden çevresinde olanlara fazla ilgi göstermeyecektir. Bundan dolayı da kelimeler ezberleyip konuşmaları da oldukça zorlaşacaktır.

Muhabbet kuşu konuşma eğitimi

Muhabbet kuşu konuşma eğitimi

Muhabbet kuşu nasıl konuşur sorusunun cevabı, onunla tüm gün kelimeler söyleyerek konuşmak değil, doğru kelimeleri belirli tonlamalarla ve uygun durumlarla kullanmanızdır. İstekli, keyifli bir şekilde onlarla konuşursanız, onlarla bir bağ kurup onlarla gerçekten konuşmak istediğinizi davranışlarınızla belli ederseniz, onların konuşması da o kadar hızlı ve sağlıklı olacaktır.

Muhabbet kuşu konuşma eğitimi için dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de duygularınızı konuşmanıza dahil etmenizdir. Örneğin heyecanlı bir şekilde onlarla konuşmaya çalışırsanız, muhabbet kuşunuzun da size aynı heyecanla cevap vermeye çalışacağından hiç şüpheniz olmasın.

Muhabbet kuşu konuşma eğitiminde dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi de konuşurken yüzünüzün ona dönük olmasıdır. Sizi taklit ederek konuşabilmesi için ağzınızı ve seslere göre aldığı değişimleri de gözlemlemesi gerekmektedir. Bu bağlamda konuşurken yüzünüzü onlara dönmek muhabbet kuşu nasıl konuşur sorusunun cevaplarından birisidir.

Muhabbet kuşu dostunuzun konuşma eğitiminde önemli rol oynayan faktörlerden birisi de onlarla konuşurken kelimeleri daha iyi duyup sizi daha rahat taklit edebilmeleri adına tane tane ve yavaşça konuşmaktadır. Bu sayede muhabbet kuşunuz kelimeleri ve sesleri daha rahat bir şekilde birbirinden ayırabilecektir.

Temel olarak da adlandırılabilecek günlük kelimeleri kullanmak son derece önemlidir. Onu gördüğünüzde merhaba deyip yanından uzaklaşırken görüşürüz demeniz de son derece önemli detaylar arasındadır. Bu durum onların bazı durumları da kelimelerle bağdaştırmalarına yardımcı olacaktır. Gelişinizi ve gidişinizi kelimelerle bağdaştıran muhabbet kuşları, misafirlerinize de bu kelimeleri kullanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.