LowTech (Co2’siz) Bitkili Akvaryum Kurulumu (Adım-Adım)

Giriş

Co2ve yüksek ışık istemeyen bitkili akvaryumlar olarak uzun uzun yazılabilir ve buşekilde anlaşılabilir.. Lowtech’lerde akvaryuma koyacağımız malzemelere dikkatetmek gerekiyor..

Avantajlarınelerdir?

Ekstratestlere filan ihtiyaç duymazsınız. Bir hafta su değişimi yapmasanız bile sudeğerleriniz kolay kolay bozulmaz.. Bitkiler yavaş büyüyecekleri için budamaaralığı fazla olmaz.  Çok uzun aralıklarla gübreleme yaparsınız (sıvı,misket, mineral desteği). Riski çok azdır. Herhangi bir yosun oluşumunda veyabitki çürümesinde daha uzun zaman alacağından dolayı gözlemlemeniz daha rahatolacak ve zamanında müdahale edebileceksiniz.

Dezavantajlarınelerdir?

Bitkilerinyavaş büyümesinden dolayı sıkıcı olabilir. Bitki ile uğraşmayı seviyorsanız sıkdikimlerde bitki budama işlemininden zevk almayabilirsiniz. Türleri çokbulamayabilirsiniz. Zemin bitkisi olarak seçebileceğiniz sadece bir iki türolacaktır. Düşük ışık ve co2 takviyesi olmadığından hızlı büyüyen bitkiler bileçok yavaş büyüyecektir. Eğer Dizayn konusunda çalışma yapıyorsanız çok fazlabeklemek zorunda kalacaksınız.

Başlangıç

Bitkilitanklarda lowtech mantığında bir akvaryum planlıyorsanız bazı şeyleri göz ardıetmemek gerekiyor. Mesela bitkili lowtech tanklarda co2 koymayacağınız içinbitkilerin besin ihtiyaçları canlılar (balıklar, salyangozlar, karidesler,kerevitler) tarafından karşılanmak zorundadır. O yüzden canlı dışkısı ve bitkiçürükleri diğer bitkilere besin zinciri oluşturacaktır. Ama Azot, Fosfor vePotasyum eksikliği için ekstra çözümler bulmak zorundasınız.. Besindengesizliği bazı bitkilerde genetik bozulmayada sebep olabilir. Boya vermesigereken bitki yatay büyüyebilir. Yada yatay büyümesi gereken bitkikıvrımlaşabilir.

Buyüzden lowtech tanklarda aşırıya kaçmayacak şekilde bu besinleri takviyeetmeniz gerekebilir. 1 ay gübreleme 1 ay boşluk bırakarak lowtech tanklarda çokgüzel sonuçlar alınabilir. Yosun oluşmaması için gerekli bazı kurallarıbilmeniz gerekmektedir. Mesela bitki yoğunluğunuzun durumuna göre hareketlicanlıların sayısını artırmak veya azlatmak gerekebilir. Dengesiz co2 seviyeleriolduğunda ise yosun sporları için tetikleyici etki yapabiliyor. O yüzden co2üreten canlı sayısı ile bitki yoğunluğu dengeli olmalıdır. Hatta bol oksijenüretebilecek bitkiler dikmek faydalı olacaktır.

Uyarılar

Eğerco2 seviyesi düşük ise asla ışıklarınızın gücünü artırmayın.. Çünkü anındayosun ve alg oluşmasına tetikleyici olacaktır. Eğer akvaryumunuzda dengesiz co2ve ışık sistemi var ise (yani düşük co2 üretimi ve yüksek ışık) ışığınızıngücünü ya düşürmelisiniz yada ışıklarınızdan bir iki tanesini (özellikle günışığı) kapatmalısınız. Bu yüzden çeşmeden akan suyunuzda zaten yeterli miktardahatta fazlasıyla karbondioksit olacağından yüksek ışığa maruz kalanakvaryumlarda yosun oluşması kaçınılmazdır. Mutlaka ama mutlaka haftadatoplamda en fazla %25 su değişimi yapınız. Daha fazlasını yapmayınız. Dengeyi sabitlemenizgerekmektedir.  Eğer akvaryumunuzda bir amonyak patlaması durumunugözlemlerseniz %60’a varan su değişimini hemen yapmanız gerekmektedir. Aksitakdirde yüksek seviyede yosun oluşmasına sebebiyet verirsiniz.

NasılKurarız (Co2’siz, düşük teknoloji, bitkili tank)

Yüzeyitoprak asıllı olmak kaydı ile genelde kum tercihi mineral yönünden zenginolmalıdır. Bilinen tüm kumlarda bitki yetiştirebilinir. Lakin düşük veya yüksekteknoloji ile bitkili akvaryum çeşitlemesinde bizler düşük teknoloji bitkiliakvaryum kuracağımızdan bir iki teknik ile güzel bir planlama yapabiliriz.

Akvaryumunlitresinin yarısı oranında (misal 100 litre akvaryum kapasitesi ise 50 Wattgücünde) ışıklandırma en uygun düşük teknoloji sistemi olacaktır. Beyaz ışık vegün ışığı ile mor (bazen pembe de olabilir) ışık tercih edilir. (Ama düşükteknolojide sadece beyaz bile kullanılabilinir. Çünkü beyaz ışıkta tümrenklerde dalga boyutu vardır. Haliyle öncelik akvaryumun litresi başına 0.5Watt ışık gücü edinmektir.

Akvaryumundip kısmına kaç litre olursa olsun, bir avuç kadar güzel temizlenmiş ve yağdanarındırılmış demir tozu (bitkinin demir ihtiyacı için) serpilir. Üzerinehindistan cevizi torfu (sadece camı kapatacak ve çok kalın olmayacak şekilde)serilir. Üzerine bilinen fiber tül serilir ki bu tül kum ile torfu birbirindenayırır. Onun üzerine bitki kumu serilir. minimum 5 cm olmak kaydı ile.. Dahaüzerine akvaryumun dip kısmı güzel görünsün diye istenirse en fazla 2 cmyüksekliğinde (iyi dezenfekte edilmiş) sahilden alınan altın renginde kum yadaçok fazla renkli olmak kaydı ile 2mm büyüklüğü geçmeyecek şekilde dere kumuserilir. Buraya kadar dip kısmını halletmiş oluyoruz.

Tabikieğer kaya ve taş bloğu dekoru kullanacaksak altına strafor konulması uygunolacaktır. Eğer torf ve fiber tül kullanılırsa strafora ihtiyaç olmayacaktır.

Dışarıdanalınan bitkiler 5 litrelik suda 1 çorba kaşığı çamaşır suyu karıştırılarakoluşturulan suda her biri 1 dakikayı geçmeyecek şekilde temizlenir vedurulanmak için normal su bulunan bir kaba yatırılır. Sonra tekrar çeşme veyanormal su ile durulanır.

Bitkilerimizikuma gömülecek olanları kuma kökleri ve altta kalan beyazımsı yerlergörünmeyecek şekilde kuma gömülür. Taş veya köklere bağlanacak olan bitkilerise parmağınızı sarıyor gibi 18’lik misina ile güzelce (ne sert ne de gevşek)taş veya köke sarılır. Bu şekilde uzun boylulardan kısa boylular sıralamasınıarkadan (uzunlar) öne doğru (en kısalar) gelecek şekilde dizaynı tamamlarız.Bitkiler dikildikçe sprey ile sürekli sulamalıyız. Isıtıcı ve filtremalzemeleri yerleştirilir. Isıtıcı filtrenin giriş hortumunun yanına dikeybiçimde, termometre ise ısıtıcının en uzağına gelecek köşeye ön tarafa bakacakşekilde takılır. Hava motoru (su içinde çalışan ise) kumun hemen üstüne gelecekşekilde arka cama dikey şekilde monte edilir. Hava taşı ile kullanılacaksa yinearka cama en dip kıma uzunlamasına yerleştirilir. Su doldurma sürecinde isemetal bir kap veya muşambayı akvaryuma koyarak suyu bu malzemenin içine gelecekşekilde doldurmaya başlanır. Su tamamen dolduktan sonra ısıtıcı ve hava motoruile birlikte filtrede çalıştırılır. Filtre malzemelerini dosyalar kısmındaaçıklamıştık.

Işıklandırmaarmatürü (ister led olsun ister floresan olsun) suyun en üst seviyesinden 20 cmyukarı gelecek şekilde dizayn edilir. Bu şekilde bakteri kültürü eklenir vesuyun yaklaşık 5-7 gün boyunca boş şekilde döngüye girmesi sağlanır. 2 güne birbir kaç damla bakteri kültürü eklenebilir. 2 güne bir balık yemliyor gibiyemleme yapılır. Bitkili akvaryumda oluşabilecek yosunları engellemek adına canlıbeslemesi yapılır. Cüce vatoz, SAE, Otocinclus Affinis, Garra Rufa ve Karidesçeşitleri (özellikle amano karides) eklenir.

Bitkilerehaftada bir %15 su değişimi yapılır. Su değişiminden bir saat sonra 100 litreye1 şişe olmak kaydı ile gazı tamamen alınmış maden suyu eklenir. Günlükaydınlatma 8-10 saati aşmamalıdır.

Düşükteknoloji uygulaması yapılan bitkili tanklarda dikkat edilmesi gereken hususlar

1.Gübreleme haftada bir yada iki haftada bir olmalı

2.Besin seviyesini sıfırlama adına bazen hiç gübreleme yapılmadan o haftaatlanabilinir.

3.Ara sıra bitkileri budamak gerekebilir. (Yandan veya yeni filiz çıkması adına)

4.Çakılların üzerinde biriken çürümüş bitki atıkları alınmalı. Tamamen çözünmesibeklenmemelidir.

5.İstisnasız hergün balık yemlemesi yapılmalıdır.

6.Eğer bitkilerin dikildiği kumda büyük bir oynama (amonyak patlaması gibi)olursa %60 su değişimi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.