KUŞUNUZ HASTALANDIĞINDA …( Bölüm 1 )


Muhabbet kuşu aydınlık havalandırılmış bir odada hava sıcaklığının sabit olduğu bir yerde uzun süre uçabilmeli gagalayabilmeli ve oynayabilmelidir.Bütün bunlar sağlığı için yeterli Şartlardır.Muhabbet kuşunun hastalığının genel sebebi elle tutulmaya çalışılmasıdır. 
*İlk hastalık belirtileri: Hasta muhabbet kuşu genelde kabartılmış tüyleriyle dengeli bir duruşla en çok sevdiği yerde durur.Gözleri yarı kapalıdır.Çevresi ile iletişim kurmaktan kaçınır.Ve hemen hemen hiç yem yemez. 
*Beyin Sarsıntısı; Belirtileri: Kuş sarsılır(sallanır) titrer gibi davranır veya bilinçsizce konargadan aşağı düşer. Kramp,felçli gibi yada normal olmayan şekilde kafasını tutması sulanan gözleri yana veya arkaya doğru büyük durması (kafasının) belirtilerdir. Muhtemel sebebler: Uçarken çarpması Çözüm: Kuşu sol tarafına yünlü kumaşla örtmeli,örtünün bir çok deliğine hava deliği açmalı Ve kağıtla kaplamalıdır.Kuş karanlık bir odada tutulmalı ki sık sık uyanmak zorunda kalmasın.Ve yine aynı şartlar içersinde veterinere göstermelkte fayda vardır. 
*Ornithoslar: Daha önceleri bu hastalığı papağan hastalığı diye adlandırırlardı.Çünkü önce onunla tanındı. Bugün artık ötücü kuşlarda güvercinlerde ve ev kuşlarında bulunduğu bilinir oldu.İnsanlara bulaşabileceğinden üzerinde araştırmalar yapıldı.Hatta çok insanın bu hastalıktan hayatını kaybettiği gözlendi. Belirtileri: Zayıflık,uykuculuk,iştahsızlık,ishal aksırmak hava alamamazlık ve dikkat çekici bir titremedir. Çözüm: Daha önce beyin sarsıntısında tarif edildiği gibi sarılıp en fazla 10 saat içinde veterinere yetiştirilmelidir. Önemli: İnsana bulaştığını grip gibi kendini göstermesinden anlayabiliriz.Zatürre olarakda kendini gösterebilir.Doktora gittiğinizde mutlaka evde kuş beslediğinizi söylemelisiniz. 
*Kanayan yaralar: Belirtileri: Sivri ve keskin bir yere sürtünerek yaralanmış olabilirler.Evdeki diğer hayvanlar aracılığı ilede kendi aralarındaki kavgalar sonucuda olabilir. Çözüm: Hemen yara ile ilgilenilmeli Çünkü muhabbet kuşunun kanı azdır.Kansızlıktan ölebilir.Bir eczaneden Demirklorid alarak selpak yada yumuşak bir bez üzerine döküp yavaşça yaranın üstüne bastırılmalı 60 sn beklemelidir.Daha sonra kuş ayrı bir kafese konmalıdır.Eğer yara derin ise veterinere götürmelisiniz.Her yerde kuşlar hakkında yeterli bilgiye sahip veteriner bulunmayabilir.Bunun için önceden bu alanda deneyimili birinin adresi mutlaka sizde olmalıdır. 
*İshal: Belirtileri:Sıvı veya lapa halde dışkı olduğunda anlaşılır. Çözüm: Korkudan soğuk sudan bozuk yemlerden ceryandan oluşan bu ishal hali olduğunda Hayvan kömürünü toz haline getirip yeminin üzerine serperek yada ufak bir bal kabına koyarak verebilirsiniz.Ayrıca mavi haşhaş aktarlardan alınır ve az miktarda mamalığına konabilir.Ayrıca içme suyu yerine çay verilebilir.Taze besinlere (yeşillik meyve gibi)son vererek çaya vitamin damlatabilirsiniz.Kuru ekmek ufalayın veya haşlanmış patates,leblebi tozu veriniz.Daha ileri hale gelmek üzereyse satılan veteriner ilaçlarından ishal için olanlarını Kullanabilirsiniz.sadece sıvı dışkı değil bunun yanında köpüklü kanla karışık renkli dışkıda tehlikeyi gösterir. 
*Kabızlık: Belirtileri; Kuyruğunu sağa sola sallar ve dışkısını çıkaramaz zorlanır.Önemli Not: Dişi normalden az dışkı bırakır.Ama yaptığında da normalden büyük dışkı bırakır.Çünkü bir defada yaparak boşaltmak zorundadır.Arka kısmı kapalıdır içten rahatsızdır. Çözüm: Kuşu elinize alıp ılık su ile arkasını temizleyin.Arka yapışık değilse iki damla parafin yada zeytinyağını diline sürüp 24 saat süre ile yemden ve kuş kumundan uzak tutun .sadece su verin.Kabızlık devam ederse veterinere danışın.Ancak dişi kuş hasta ve yumurtlamaya engelli olabilir hatta yumurta ters gelmiş olabilir.Ozaman arka bölgesi şişkin ve yuvarlak olur.O zaman arka kısım buhara tutabilir yada bir ufak kulak çubuğunu bol zeytinyağına batırıp hafifçe popo kısmına değdirebilirsiniz.Eğer iki saat içinde yumurta dışarı çıkmazsa veterinere götürmelisiniz. Böylece kabız olmadığını öğrenmiş olursunuz. 
*Sık Aksırmak: Belirtileri:Burun deliklerini temizlemek için aksırabilir.Nezleden sıcaklık aracılığı ile ve kuru hava ile kurtlabilir.Burun salyası akarsa hastalığa delalettir.Aksi halde hasta değildir. Çözüm: Havayı nemlendirin.Aynı zamanda sıcak ortam sağlayın.Burun sıvısı dışarı akar nezle için ilaçlardan burnuna birkaç damla damlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.