Köpeklerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır?

Köpeklerimiz başta mevsim geçişlerinde, bazen o kadar çok tüy döküyor ki, evin ve kıyafetlerimizin en umulmadık yerlerinde bu tüylerle karşılaşıyoruz. Daha az tüy dökümünü sağlamanın bir yolu var mıdır?

Köpeklerin tüy dökümü tamamen mevsimle alakalı bir olay. Son zamanlarda köpeklerdeki tüy dökümü mevsimlere bağlı olmadan da azalabiliyor. Bu tamamen insanoğlunun doğaya verdiği zararla ilgili olan bir şey. Şu an bulunduğumuz dönemden örneklendireyim, aralık ayındayız ve bu ayda normalde hava sıcaklığı -2 ila 10 derece arasında değişim gösterir. Köpeklerde insanların uyum sağladığı gibi bir takvim yok. Biz takvimimize bakıp mevsimlerin geçişini algılayabiliyor ve buna göre kendimizi, giyeceklerimizi ayarlayabiliyoruz. Köpeklerde böyle bir hazırlanma dönemi yoktur ve biyolojik takvimlerine göre mevcut olan yapılarını değiştirirler. Kışın tüyleri kalınlaşır, yazın incelir. Kan akış hızları ona göre değişiyor, tüy dökülme oranları da ona göre değişiyor. Tüy dökümü biraz da işin biyolojik kısmıdır. Köpeklerinizin tüylerinin sağlıklı kalabilmesi için şunlar sağlanabilir:

1.       Beslenme:  Beslenme bu konuda oldukça önem taşır. Kaliteli mama, uygun besinler ve takviyeleri tüy dökümünü azaltma ve köpeklerin sağlık oranının yükselmesine yardımcı olur.

2.       Düzgün bakım: Köpekleri çok sık yıkamamak, belirli ve doğru zamanlarda temizlemek, bunun yanında da sık sık taramak köpeklerin tüy sağlığını etkileyen faktörlerdir.

3.       Psikoloji: Köpeğinizi strese sokmamak, saatlerce evde kapalı kalmaması, yeterli derecede enerji atabilmesi ve aktivitede kalması da büyük ölçüde tüy dökümünü etkilemektedir.

Köpeğin yürümesi, koşması ve aktivitede bulunması köpeklerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı açısından çok önemli. Stresi azaltan bir etmendir bu. Vücutta daha fazla kan dolaşımı sağlar, oksijen yeterliliğini gerektirir.

Aslına bakarsanız köpeklerde tüy dökümünden ötürü şikayet etmememiz gerekiyor. Bu koşulları sağlayan tamamen biziz. Doğru beslenmeyi sağlamıyorsak, doğru bakımı yapmıyorsak ve bunun yanında maalesef ki dünyanın dengesini bozduysak, bu hayvanların tüy dökmesinden şikâyet etme hakkımız yok.

Köpek Eğitmeni

Burak Akın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.