Köpeklerin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?

Köpek dostlarımız da tıpkı biz insanlar gibi hassas bir mideye ve sindirim sistemine sahiptir. Bazı yiyeceklere karşı son derece olumsuz tepkiler gösterebilir. Bu nedenle köpeklerin beslenmesi son derece önemli bir konudur. Bu nedenle köpek dostlarımızın uzak durması, kesinlikle tüketmemesi gereken yiyecekleri sizler için derledik. Gelin birlikte göz atalım!

Köpek bakımı oldukça zor bir iştir. Onları önemsemek ve onlara karşı sorumluluk duymak gerekir. Sürekli olarak köpek dostlarımızı gözetmek onların sağlıklarına doğrudan etki edecektir. Köpek dostlarımızı sağlıklı ve mutlu görmek biz sahiplerini de kesinlikle mutlu edecektir.

Köpek dostlarımız günlük belirli bir beslenme düzenine sahip olmalıdırlar. Bu onların yaşam koşullarının ve sağlıklarının daha da iyiye gitmesine yardımcı olacaktır.

Köpek dostlarımız tıpkı bir insanlar gibi yemek konusunda seçici canlılardır. Bu nokta seçici, yemek ayrımından öte, dostumuzun bünyesine yaptığı etki olarak açıklanabilir. Tüm besinlerin köpek dostlarımız üzerinde farklı etkileri vardır. Bu nedenle köpek beslerken dikkat edilmesi gerekenler arasında en çok dikkat edilmesi gereken hususlar arasında köpek yiyecekleri vardır.

“Köpekler ne yemeli?” sorusuna pek çok besin ile yanıt verilebilir. Ancak ne yememesi gerektiği çok daha kesin cevaplara sahiptir. Çeşitli yiyecekler, hassas köpek bünyesini bozabilir, onların sağlıklarına olumsuz etki yapabilir.

Bazı köpek sahipleri kendi yiyeceklerinden köpeklerine de yedirmektedir. Bu durum, köpek dostlarımız için son derece yanlış bir beslenme şeklidir. İnsanlar ve köpeklerin sindirim sistemi farklı olduğundan yiyecekleri de farklı olmalıdır. Bazı kimseler yemekten arda kalanları köpeklerine vermektedir. Ancak bu köpek dostları için hayati problemlere yol açabilir. Bu nedenle köpek dostlarımızı sadece kendi besinleri olan köpek yiyecekleri ile beslemek gerekir.

Tüm bu nedenlerden dolayı bu yazımızda, köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekleri sizler ve köpek dostlarımız için derledik. İşte karşınızda köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler!

İlginizi Çekebilir: Köpek Maması Seçerken Mama İçeriğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler2

8. Avokado

8. Avokado

İnsanlar tarafından tüketildiğinde son derece faydalı bir besin olan avokado, kesinlikle köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır. Bunun sebebi ise, köpek dostlarımızın sindirim sisteminin insanlarınkinden farklı olarak çok daha hassas bir yapıda olmasıdır.

Köpek dostlarımızın sindirim sistemine zarar veren toksinler içeren avokado, köpek dostlarımız tarafından tüketildiğinde adeta zehir etkisi vermektedir.

Avokado tüketen köpeklerde genel olarak mide krampları, ishal ve kusma gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda hemen veteriner desteği almalısınız. Çünkü avokado tüketimi köpeklerde hayati bir oluşturabilir. Tüm bu nedenlerden köpek dostlarınızı avokadodan uzak tutmalısınız.
3

7. Üzüm

7. Üzüm

Köpekler tarafından tüketildiğinde onlarda kusma, ishal, halsizlik, titreme, uyuşukluk, iştahsızlık gibi etkilere yol açar. Bu etkilerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Az miktarda tüketildiğin bu gibi etkiler veren üzüm, fazla miktarda tüketildiğinde ise kansızlık ve çeşitli böbrek sorunlarına yol açmaktadır.

Tüm bu etkilerinde dolayı üzüm, köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Köpeğinizin üzüm tükettiği durumlarda, veteriner desteği almanızda son derece fayda vardır.
4

6. Çiğ Balık

6. Çiğ Balık

Balık tüketimi köpek dostlarımızda oldukça tehlikeli bir durumdur. Köpek dostlarımız elbette ki balık yiyebilirler. Ancak yiyecekleri balık, kılçıklarından temizlenmiş ve herhangi bir yağ ve baharat eklenmemiş olmalıdır. Yiyebilmeleri için en önemli detay ise balığın çok iyi pişmiş olmasıdır.

Yeterince pişmemiş ya da çiğ olarak balık tüketimi köpek sağlığı için son derece olumsuz etkiler barındıran bir durumdur. Bunun nedeni, çiğ balıkların içerdiği Tiaminaz enzimidir. Aşırı ve sürekli olarak tüketildiğinde B1 vitamini eksikliği sonucu sinir ve sindirim sistemi ile ilgi sorunlar gözlemlenebilir ve bu durum hayati problemlere yol açabilir.

Özellikle çiğ somon balığının tüketimi, köpek dostlarımız için oldukça tehlikelidir. Bunun sebebi ise çiğ somon balığındaki Neorickettsia helminthoeca isimli bir organizmadır. Bu organizma, çiğ somonun tüketilmesinin ardından uykusuzluk, yüksek ateş, kusma, kanlı ishal ve iştahsızlık gibi çeşitli rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Aşırı düzeyde çiğ somon tüketimi ise ölümcül sonuçlara kadar varabilmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı çiğ balık kesinlikle köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır. Köpek dostunuza balık yedirmeden önce iyice piştiğine ve kılçıklarını tamamen temizlediğinize emin olmanız son derece hayati bir öneme sahiptir.

İlginizi çekebilir: Beslenmesi Kolay Balık Türleri – 10 Öneri
5

5. Soğan

5. Soğan

Soğan tüketimi köpek dostlarımız üzerinde son derece tehlikeli etkiler bırakabilir. Bu nedenden dolayı soğan, kesinlikle köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır.

Genellikle köpeklerin soğanı çiğ olarak yedikleri gözlemlenmez. Ancak sahipleri tarafından yapılan yemeklerden yemeleri gibi durumlarda soğanı pişmiş olarak yemeleri her ne kadar yanlış olsa da olağanlaşmış bir durumdur.

Soğan, tüketildiğinde kan hücrelerinde zehirlenmeye sebep olmaktadır. Kan hücreleri, akciğerlerdeki oksijeni, tüketilen besinlerin enerjiye çevrilmesi için çeşitli dokulara taşır. Soğan tüketildiğinde zehirlenen kan hücreleri, bu şekilde tüm vücuda yayılmaktadır.

Köpekler tarafından çok miktarda tüketildiğinde acil olarak veterinere götürülmesi gerekmektedir. Veteriner, köpeğinizin kusmasını ve midesinin yıkanmasını sağlayabilir veya zehirleme belirtilerini hafifletebilecek ilaç desteğinde bulunabilir.

Köpeklerde soğan zehirlenmesi halsizlik, kanlı idrar, soluk ve mavimsi diş eti, zayıflık gibi belirtiler gösterebilir. Bu gibi belirtilerle karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken, hızlıca veterinere başvurmanızdır. Tüm bu sebeplerden dolayı, soğan köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır.
6

4. Peynir

4. Peynir

Peynir, köpek dostlarımız için harika bir vitamin ve mineral kaynağı olabilir. Ancak içerdiği laktozdan dolayı köpekler üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur.

Laktoz, süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şekerdir. Kontrolsüz tüketildiği durumlarda köpeklerin midesinde ve sindirim sisteminde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Köpek dostlarımızda laktoz tüketimi dolayısıyla gözlemlenebilen rahatsızlıklar genellikle; karın ağrısı, kusma, ishal ya da kabızlık, mide bulantısı, şişkinlik ve gaz olarak karşımız çıkabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı peynir, köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır.
7

3. Ekmek

3. Ekmek

Köpeklerde ekmek tüketimi, tıpkı insanlarda olduğu gibi çeşitli problemlere yol açabilir. Karbonhidrat ve kalori değerleri nedeniyle çeşitli kilo problemlerine yol açabilecek ekmek tüketimi, obezite gibi hayati problemlere neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra içerdiği şeker ve yağlardan dolayı diyabet gibi hastalıklara da yakalanabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı, ekmek, kesinlikle köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır.
8

2. Çikolata

2. Çikolata

Çikolata tüketimi köpeklerde zehirlenmeye sebep olmaktadır. Bunun sebebinin genellikle içerdiği şeker değerlerinden olduğu düşünülür ancak sebebi şeker değil kafein değerleridir.

Az miktarda tüketildiğinde mide rahatsızlığı yaratan çikolata, köpek dostlarımızda kusma ve ishal gibi tepkiler yaratabilir. Aşırı miktarda tüketildiğinde ise daha ciddi problemlere sebep olabilmektedir.

Kafeinin olumsuz etkilerinden dolayı, köpek dostlarımız çeşitli problemler yaşayabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı çikolata, kesinlikle köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır.
9

1. Süt

1.  Süt

Süt, içerdiği laktozdan dolayı köpeklerde çeşitli olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Genellikle herkes köpeklerin sık sık süt tükettiğini düşünür ancak bu yanlıştır. Süt, sadece yavru köpekler tarafından tüketilebilmektedir.

Bu tüketilen sütün de yağsız ve kaymaksız olarak az bir miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Yetişkin köpeklerde süt tüketildiğinde ise gaz, şişkinlik, kusma, ishal, mide bulantısı gibi etkiler görülebilir. Tüm bu sebeplerden dolayı süt, kesinlikle köpeklerin tüketmemesi gereken yiyecekler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.