Köpeklerin Hoşlanmadığı 4 Davranış

Bilmeden minik dostumuzu kızdıran ya da kafasını karıştırabilen bazı davranışlarda bulunabiliyoruz. Bu eylemler köpeğimize yanlış sinyaller gönderiyor ve onların kafasını karıştırıyor olabilir. Bu davranışların farkında olmak ve gerçekleştirmemek, köpeğinizle bağ kurarken size fazlasıyla artı puan kazandıracaktır.

Gelin o farkında olmadan yapılan 4 davranışa birlikte bakalım.2

1) Aynı davranış için farklı tepkiler vererek kafasını karıştırmak

1) Aynı davranış için farklı tepkiler vererek kafasını karıştırmak

Evcil köpekler için sınırlar ve kurallar koymak önemlidir. Fakat daha da önemlisi o sınırlara ve kurallara bağlı kalmaktır.

Çoğu zaman evcil hayvan sahipleri, belirli bir davranışı onaylama ve daha sonra aynı hamle için azarlama hatası yaparlar. Bu sadece dostumuzu şaşırtmaz, aynı zamanda strese ve kafa karışıklığına sebep olur.
3

2) Köpeğinizin medeni bir insan gibi davranmasını beklemek

2) Köpeğinizin medeni bir insan gibi davranmasını beklemek

Köpekler terliklerinizi ya da bazı mobilyalarınızı çiğnemekten hoşlanır, yüksek sesle havlar, etrafını koklar, çimlerinizi eşeler. Bunların hepsi onun doğası gereği yaptığı şeylerdir. Temizlik ya da pahalı bir şeyi hasardan koruma gibi kavramlarınızın çoğunu anlamazlar.

Köpeğinizin bu tarz davranışları karşısında sabır göstermek en iyisidir.
4

3) Onu uykusunda rahatsız etmek

3) Onu uykusunda rahatsız etmek

Köpeğinizi derin bir uykudan uyandırmanız gerekirse yavaş ve yumuşak davranın. Uyandırmak için şefkatle dokunun veya onunla konuşun. Bir köpek uyurken bile ani ya da itici bir dokunuşla kolayca korkabilir.
5

4) Köpeğinizi uzun süre yalnız bırakmak

4) Köpeğinizi uzun süre yalnız bırakmak

Günde 9-10 saat evde tek başına bırakılan bir köpek, ayrılma kaygısıyla çiğneme, aşırı havlama veya evin içinde dışkılama/idrar yapma gibi olumsuz davranışlarda bulunabilir. Gerçek şu ki köpeklerin doğasında gruplar hâlinde yaşamak vardır ve bir köpeği sahiplendiğinizde, onun ekip üyesi olarak algılanıyorsunuz. Dolayısıyla onları yalnız bırakmak, bünyelerinde strese ve gerginliğe sebebiyet verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.