Köpeklerde İştahsızlık Nasıl Önlenir? Tüm Detaylarıyla!

Köpekler, zaman zaman iştahsız ve halsiz görünebilirler. Bu durum bazı tehlikeler için alarm olarak da adlandırılabilir. Gelin birlikte köpeklerde iştahsızlık asıl önlenir birlikte bir göz atalım!

Köpekler diğer evcil hayvan dostlara nazaran en çok iştahsızlık görülen canlılardır. Sahip oldukların naif yapı karakterleriyle sınırlı kalmayıp vücutlarına da etki etmektedir. Oldukça hassas beslenme düzenine sahip olan köpekler, gün içerisinde yeterince hareket etmeyip doğru beslenmediğinde pek çok hastalığa karşı açık hale gelebilmektedir.

Köpeklerde iştahsızlık probleminin temel sebebi depresyona bağlıdır. Depresyon köpeklerde en çok görülebilen hastalıkların başında gelmektedir. Uzun süre evde ve hareketsiz kalan, sahibinden yeterli ilgiyi görmeyen köpekler depresyona girebilirler.

Depresyona giren köpeklerde fiziksel ve ruhsal pek çok rahatsızlık görülebilmektedir. Köpeklerde iştahsızlık problemi de bu rahatsızlığın belirtilerinden birisidir. Dolayısıyla sevgi gösterilen, gün içerisinde hareket eden köpek ve sağlıklı beslenen köpekler oldukça sağlıklı olacaktır.

Köpeklerde iştahsızlığı önlemek adına onların hem fiziksel hem de mental ihtiyaçlarını karşılamanız gerekmektedir. Köpeklerin temel ihtiyaçlarının en başında beslenmek, hareket etmek ve sevgi görmek vardır. Bu ihtiyaçların karşılanması onları daha keyifli ve iştahlı hale getirecektir. Bu durum sayesinde köpek dostlarımızın pek çok hastalığa karşı direnç kazanması da sağlanacaktır.

Köpek dostlarımıza sevdiği mamalardan vermek onları yemek yemeye teşvik edebilir. Bu sayede onların iştahını geri kazanmasını sağlamak tekrardan enerji kazanıp çok sevdiği oyunları oynamasına yardımcı olabilmektedir.

Köpeklerin iştahsızlığını yenmek sadece beslenme düzeni ve sağlıklı besinlerle veya çeşitli ilaçlarla çözülebilecek bir durum değildir. Eğer köpeğinize gerçekten ilgi gösterir ve onunla oyun oynamaya çalışırsanız ne kadar isteksiz olursa olsun en sonunda sizin oyun oynayacaktır. Hareket eden ve enerji sarf eden köpek dostunuz yorulacak ve enerjisi tükenecektir. Bu sayede onunla iletişim kurarak oyun oynayıp eski hareketli ve iştahlı günlerinize geri dönebilirsiniz.

Köpeklerde iştahsızlık ve halsizlik nedenleri nedir?

Köpeklerde iştahsızlık ve halsizlik nedenleri nedir?

Köpeklerde iştahsızlık hemen karar verilip tanı konulmaması gereken bir durumdur. Köpekler de insanlar gibi anlık olarak çeşitli ruh hallerinde olabilmektedir. Dolayısıyla iştahsız ve halsiz olduklarını kesin bir şekilde anlamanız için bazı gözlemler yapabilirsiniz.

Eğer köpek dostunu her zaman severek tükettiği yiyeceği yemiyorsa ve sancısı varmış gibi zor hareket ediyorsa bu durum bir problem yaratabilir. Bunun yanı sıra köpek dostunuz yeteri kadar su içmiyor ve çeşitli bağırsak rahatsızlıkları yaşıyorsa bu durum da onlar için iştahsızlık ve halsizlik belirtisidir.

Köpekler yapıları itibariyle sürekli olarak hareket etmeleri gereken canlılardır. Günlük olarak sahip oldukları enerji miktarının büyük bir bölümünü de sürekli olarak hareket ederek harcamaktadırlar. Bu enerjiyi harcamadıkları takdirde geceleri uyuyamaz, iştah bulamaz ve tüm keyiflerini yitirirler.

Bazen köpeklerde iştahsızlık sebebi mental olmayabilir. Bu durumlarda veteriner desteği almak ve minik sevimli dostunuzun nesi olduğunu ve neden iştahsız, keyifsiz ve halsiz olduğunu anlamak son derece önemlidir. İştahsızlık her ne kadar basit ve geçici bir durum olarak görünse de uzun vadede pek çok hayati probleme sebep olabilir.

Köpeklerde iştahsızlık nedenleri arasında pek çok hastalık vardır. Bunlardan en çok görülenleri arasında kanser ağrısı, yaralanma durumları, enfeksiyonlar, iç ve dış parazitler, bağışıklık sistemi hastalıkları yer almaktadır.

Köpekler iştahsızlık nedenleri arasında yalnızca fiziksel sorunlar yer almamaktadır. Fiziksel rahatsızlıklar köpeklerde iştahsızlık ve halsizlik gibi problemlere yol açabilirken aynı durum zihinsel rahatsızlıklardan da kaynaklanabilmektedir.

Zihinsel sorunlardan dolayı ortaya çıkan iştahsızlık ve halsizlik durumların nedenleri, stres, rutinin değişmesi, depresyon, alışık olduğu ortamın değişmesi gibi nedenler olabilmektedir.

Köpek dostunuzun iştahsızlık ve halsizlik gibi problemleri olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak ona sevdiği yiyecekten vermeyi ve biraz iletişim kurarak oyun oynamaya çalışmayı deneyin. Eğer durum değişmezse mutlaka bir veterinerden destek almanız gerekmektedir.

Köpeklerde sürekli halsizlik nasıl geçer?

Köpeklerde sürekli halsizlik nasıl geçer?

Köpekler de tıpkı insanlar gibi yalnızca bir ömre sahiptirler. İnsanlar da köpekler de zamana karşı asla galip gelemezler ve yaşlılık adı verilen kimisine göre bir dert olan durumdan muzdarip olurlar. Yaşlandıkça refleks ve hareketlerin yavaşlaması köpekler için de kaçınılmaz bir durumdur. Kasların çabuk yorulması ve istenen hareketlerin eski hızında yapılamaması kaçınılmazdır. Ne yazık ki ne insanlar ne köpekler ne de başka canlılar için yaşlılığa bir çözüm yoktur.

Köpeğinizin yaşlı olmasa da tıpkı yaşlı gibi ağır ve huysuz tavırlar sergilediğini düşünüyorsanız bu durum bazı rahatsızlıklardan kaynaklanabiliyor olabilir. Bu gibi durumlarda hızlıca bir veterinerden destek alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.