Köpeklerde Gençlik hastalığı

CANİNE DISTEMPER (Gençlik hastalığı)

Köpeklerde gençlik hastalığı, köpeklerin solunum,sindirim ve sinir sistemini ciddi anlamda etkileyen bir virüs olmakla birlikte her köpek sahibinin en büyük korkuku rüyasıdır.
BELİRTİLER:
İlk ve en yaygın belirtisi,göz ve burundan gelen kalın balgam tabakası ile birlikte sürekli öksürme ve hapşırmadır. Ateş, uyuşukluk, ani kusma,depresyon,iştahsızlık ve ishal de gençlik ile birlikte kendini gösteren diğer semptomlar arasında.
NEDEN BU HASTALIĞA YAKALANIRLAR:
Gençlik hastalığı bulaşıcıdır ,genellikle köpekler arasında oluşan doğrudan idrar,kan ya da tükürük transferi ile bulaşır.
Unutmamak gerekir ki virüs çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılabilir, tespit edildiği anda agresif bir biçimde tedavi edilmelidir.
HANGİ KÖPEKLER DAHA MEYİLLİDİR:
Henüz aşıları tamamlanmamış yavru ve ergen köpekler, gençlik virüsü kapma konusunda en hassas ve meyilli hayvanlardır. Bununla birlikte 7 haftadan daha genç olan,virüse karşı aşısı olmayan bir anneden doğan yavru köpeklerde de bu virüsün barınma ihtimali çok yüksektir. Virüsü kaptıkları andan itibaren yavrular ciddi oranda halsizleşir ve bitkin düşerler. Virüs çoğu zaman beyne kadar yolunu yaparak köpeklerin titreyerek nöbet geçirmesine sebep olur.
GENÇLİK HASTALIĞI NASIL ÖNLENİR:
Her şeyden önce köpeğinizin aşılarının tam olduğundan emin olmalısınız. Eğer yavru köpek sahibiyseniz yavrunun ilk 6 hafta içerisinde gençlik hastalığı aşısı olmasını sağlamalısınız. Bununla birlikte 4-5 aylık aşı takvim süreci bitene kadar onu virüs barındırabilecek ortamlardan ve diğer köpeklerden uzak tutmanızda fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.