Köpekler Sahiplerinin Aynasıdır

Köpekler sahiplerinin kişiliklerini yansıttığı yapılan bilimsel araştırmalarla desteklendi.

Avusturya’da yapılan araştırmalarda, köpekler sahiplerinin kaygı ve olumsuzluklar gibi bazı duygu durumlarını yansıttığı bilgisini veriyor.

Araştırma aynı zamanda mutlu ve sakin köpeklerin bu özelliklerini sahiplerine de geçirebileceğini göstermiş.

Konu ile ilgili 100’den fazla köpek ve sahipleri üzerinde kalp atış hızları ve stres duygu durumu üzerine çeşitli testler yapılmış ve sahipler ve köpeklerden tükürük örnekleri alınmış kortizol seviyelerinin ölçülmesi için.

*Kortizol; vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir hormon.2

Sonuçlar Tecrübelerle Orantılı

Köpek sahiplerinin 5 ana karakter özelliği olan “nevrotiklik, dışa dönüklük, deneyime açıklık, uyumluluk ve dikkat” duygu durumları ölçüldü. Kıyaslama yapılması için daha sonra köpeklerin karakterleri ölçüldü.

Viyena Üniversitesi’nden Dr. Iris Schoberl, bulguların verdiği sonuçlara dayanarak köpeklerin de sahiplerinin de birbirlerinin stresle başa çıkma şekillerini etkilediğini sonucuna vardı.

Araştırma, köpekler sahiplerinden daha fazla etkileniyor ve sahiplerinin duyguları ve davranışları karşısında oldukça hassa olduğuna işaret ediyor.

Köpekler ve insanlar yaklaşık 30 bin yıldır birlikte yaşıyor ve son bilimsel bulgular ise köpeklerin, insanların duygularını algılayıp davranışlarını buna göre değiştirebildiklerini gösteriyor.

Kaynak: https://goo.gl/djIxk8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.