Köpekler için Zararlı Gıdalar


Alkol=tüm köpekler için zehirli bir maddedir. Köpeklerin büyüklüğüne göre değişebilecek miktardaki alkol tüketimi ciddi zehirlenmelere,solunum yetmezliğine ve hatta kalp krizine neden olabilir. Özellikle küçük boyutlardaki köpekleri çok daha çabuk ve kolay etkiler. İri cüsseli büyük köpekler ise,tükettikleri miktar ile zehirlemeseler bile,bağışıklık sistemleri,alkolün sınır sistemi üzerinde yarattığı etkiyle,insanlarda olduğu gibi tepki veremez. Çok az miktarda bile,köpeklerin sinir sistemi üzerinde kalıcı hasar bırakabilir.
Avokado= Avokadonun içerdiği persin maddesi,köpeklerde ishal,mide bulantısı ve kusma,hatta damar tıkanıklığına neden olabiliyor.
Çiğ Balık = Köpekler balık yemeyi severler, Ancak onlara balıkları pişmiş olarak veriniz. Çiğ Balıkların pulları üzerinde parazit olma ihtimali çok yüksektir. Bu parazitler köpeklere doğrudan zarar vermezler.Ancak “Neorickettsia Helminthoeca” isimli bakteri ile enfekte olarak köpekler için ölümcül olabilirler.
Çikolata = Eğer ilgili bir köpek bakıcısı iseniz, çikolatanın köpeklere zararlı olduğunu duymuşsunuzdur. Çikolatada bulunan, kafein,teobromin ve teofilin,toksik maddelerdir ve köpeklerin kalp, damar sistemine, bağışıklık sistemlerinin baş edemeyeceği zararlar verebilirler.
Elma Çekirdeği = Elma çekirdeğinde bulunan ” Amigdalin” maddesi,birçok canlı için ölümcül derecede zehirli olabilir.
Şeker ve Sakız = Tüm köpeklerin kan şekeri hassas bir düzeydedir, kolay yükselebilir. Köpeklerde Şeker hastalığı çok sık görülen bir hastalıktır. Az miktarda tüketimi bile böbrek yetmezliğine zemin hazirlayabildiği şeker, fazla tüketiminde şeker komasına yol açabilir.
(Alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.