Köpeğinizle Keyifle Oynayacağınız 7 Muhteşem Köpek Oyunu!

Köpekler, sağlıklı olmak için sürekli hareket etmesi gereken canlılardır. Bu noktada en büyük sorumluluk köpek sahiplerine düşmektedir. İşte karşınızda köpeğinizle birlikte keyif alarak oynayacağınız 7 muhteşem köpek oyunu!

Köpekler, dünya üzerindeki sanatın somut hali olarak yeryüzünde bulunan sıradan görünümlü sıra dışı canlılardır. Estetik görünümleriyle, herkesi kendine hayran bırakan bu özel canlılar, sahip oldukları yüksek enerjiyle de tüm pozitifliği çevresine yaymaktadır. Her sokakta, her mahallede ve her evde kendilerine yer bulurlar ve tek ihtiyaçları, güzellik ve sevimlilikleriyle etkiledikleri insanlardan sevgi görmektir.

Dünya üzerinde belirli bir coğrafyada sıkışık kalmayıp, tüm dünyada dostluğun simgesi ve sanat eserlerinde bu kavramın sembolize edilmesinde kullanılan köpekler, insanlık tarihi boyunca bu kavramı hak edecek şekilde yaşayıp, her daim insanlara karşı yardımsever ve yoldaş sıfatlarıyla öne çıkmışlardır.

Köpekler yapıları itibariyle sürekli olarak hareket etmekten hoşlanmaktadırlar. Bunu destekler nitelikteki araştırmalardan edinilen donelerde köpeklerin sağlıklı olması için de yorgun olması gerekmektedir. Bu bağlamda tüm enerjilerini sarf edecek kadar hareket eden köpekler, fiziksel olarak da sağlıklı olmaktadır.

Pek çok hastalığa karşı mücadelede önemli yer tutan “hareket etmek”, fiziksel hastalıklara karşı olduğu gibi mental rahatsızlıklara karşı da aynı şekilde koruma sağlamaktadır. Köpeklerin genel olarak sahip olduğu mental rahatsızlıkların sebebi, doğru şekilde uykularını alamaması veya sahibine sunduğu sadakat ve sevginin karşılıksız kalmasıdır.

Köpekleri tüm bu mental ve fiziksel rahatsızlıklardan kurtarmanın ve mutlu etmenin yolu onlarla hareket etmektir. Bu hareket, yürüyüşlerle sağlanabilse de işleri daha eğlenceli bir hale getirmek hem köpeğinizin hem de sizin mutluluğunuza etki edecek hem de birlikte anılar biriktirmenize yardımcı olacaktır.

Dostlarınızla harika vakit geçirmenizi sağlayacak köpek oyunları hakkında daha fazlasını öğrenmek için gelin birlikte yazımıza bir göz atalım!

1- Yakalamaca

1- Yakalamaca

Yakalamaca, her çocuğun oynadığı ve son derece eğlenceli bir oyundur. Oyundaki temel mantık; bir veya daha fazla kaçanın, bir ebe tarafından yakalanmaya çalışmasıdır. Bu oyunu minik sevimli dostunuzla oynayarak, bu oyunu köpek oyunu olarak uyarlayabilirsiniz. Oyunu tamamladıklarında onlara yüksek sesle övgüde bulunmalı veya ödül maması vermelisiniz.

Köpek dostunuzla yakalamaca oynarken son derece keyif alabilirsiniz. Bu oyunu oynarken dikkat etmeniz gereken, vücut dilinizi doğru kullanarak köpeğinizi oyunun içinde tutmanızdır. Köpek oyunları için temel amaç köpekleri yormak değil onlarla keyifli vakit geçirmektir. Bu nedenle onları yormaya yönelik oyunlardan ziyade onların ve sizin ortak bir şekilde eğlenebileceğiniz oyunları tercih etmelisiniz.
3

2-Saklambaç

2-Saklambaç

Saklambaç oyunu, hemen herkesin çocukluğunda keyifli izler bırakan ve akla geldiğinde gülümseten bir oyundur. Biz insanlar için böylesine özel bir oyunu, en çok değer verdiklerimizden biri olan köpek dostlarımızla birlikte oynayabilir ve bu oyunu köpek oyunları arasına yerleştirebiliriz. Bu oyunu hem evde hem de dışarıda oynayabilirsiniz.

Köpek dostunuzla keyifli bir saklambaç oyunu için ilk olarak saklanmalı ve saklandığınız yerden, ona görünmeyecek şekilde, ona seslenmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, ona seslenirken adıyla seslenmeli ve adının ardından bir komut vermelisiniz.

İsmiyle seslenerek dikkatini çektiğiniz ve gel komutuyla harekete geçirdiğiniz köpek dostunuzun sizi bulması pek de uzun sürmeyecektir. Sizi bulduğunuzda heyecanlı davranarak keyif aldığınızı belli etmelisiniz. Bu sayede bunun bir oyun olduğunu anlayacak ve aynı keyfi sizinle paylaşacaktır.

Bir sonraki seferde sizi bulması daha zor olan bir yere saklanın. Sizi bulamadı takdirde tekrar tekrar seslenerek, onu çağırmaya devam edin. En sonunda sizi bulacaktır. Bu köpek oyunu esnasında bazı köpekler üstün koku yeteneğini kullanırken bazıları ise sadece gözleriyle oynamaktadır. Her iki şekilde de saklambaç, köpek dostlarımızın en çok keyif aldıkları köpek oyunları arasında yer almaktadır.
4

3-Frisbee

3-Frisbee

Köpek oyunu denildiğinde akla gelen ilk oyunlardan birisi frisbee oyunudur. Bu oyun, köpeğinizin sürekli olarak hareket etmesi ve zaman zaman uzun mesafeli koşular yapması gereken bir oyundur. Bu nedenle kilo problemi olan köpek dostlarımız için mutlaka oynanması gereken köpek oyunları arasındadır.

Bu oyunu oynarken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, köpeğinizin frisbee diskini tanımasıdır. Bu noktada ilk seferler için yumuşak diskler kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Bu oyunu oynarken yapmanız gereken, diski köpeğinize doğru yatay bir şekilde fırlatmaktır. Köpeğiniz, bu diski tutup tekrardan size getirecektir.

Oyuna başlarken, diski kısa mesafeli gidecek şekilde yavaş atmalısınız. Köpeğiniz diskin peşinden giderse onu destekleyecek şekilde övgülerde bulunursanız, oyunu kavramaya başlayacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gerek detay, diski fırlatma hızınızdır. Eğer hızlı bir şekilde köpeğinize isabet ederse, köpeğinizin bu oyunla ilişkisi başlamadan bitecektir.

Köpek dostunuz, diski her geri getirdiğinde ona yüksek sesle övgüde bulunmalısınız. Bu sayede yaptığının oyun olduğunu ve doğru bir yaptığının farkına varacaktır. Köpeğinizin sarf ettiği efor ve aldığı keyif göz önünde bulundurulduğunda, bu oyun en sevilen köpek oyunları arasında öne çıkmaktadır.

4- Su Oyunları

4- Su Oyunları

Köpekler suyu oldukça seven canlılardır. Sıcak yaz günlerinde bunaldıklarında onların serinlemesini ve aynı zamanda hareket etmesini sağlamak için onlarla sulu köpek oyunları oynayabilirsiniz.

Bu oyunu oynamak için geçen ve boş bir alana ihtiyaç vardır. Bu nedenle bir bahçe veya deniz kıyısı tam olarak ihtiyaç duyulan yerlerdir. Köpeğinizi, ona su sıkarak koşturabilirsiniz. Aynı zamanda onların denize girmesini de sağlayabilirsiniz. Bu sayede köpek dostunuz hem serinleyecek hem de oldukça etkili bir şekilde egzersiz yapmış olacaktır. Bu sebepten ötürü su ile oynanan köpek oyunları yaz aylarında vazgeçilmezidir.
6

5- Top Oyunları

5- Top Oyunları

Köpek dostunuzun egzersiz yapmasına yardımcı olan köpek oyunları arasında en çok işe yarayan ve eğlence seviyesini de doğru orantıda arttıran, köpek oyunu denildiğinde akla ilk gelen oyunlardan birisi top oyunlarıdır.

Toplu köpek oyunları pek çok farklı şekilde oynanabilir. Kimi zaman bir futbol topuyla köpek dostunuzu koşturabilir kimi zaman ise iple bağladığınız bir topu yukarıya çekerek köpeğinizin zıplayıp hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Futbol topu ile oynayacağınız köpek oyunu için, ilk olarak köpeğinizin dikkatini topta toplamalısınız. Ardından köpeğiniz topa doğru hareket ettiğinde topu birkaç adım uzağa doğru yitmelisiniz. Bunu birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Aynı zamanda yine futbol topuyla köpeğinizi baş başa bırakıp, onun tek başına topla oynamasını sağlayabilirsiniz. İlk seferki kadar efor gerektirmese de bu da etkili köpek oyunlarından birisidir.

Bir diğer toplu köpek oyunu ise bir sopaya veya çubuğa iple bağlanmış top ile oynanmaktadır. Bu oyunda bir çubuk veya sopaya bağladığınız topu yukarıya çekerek köpeğinizin zıplamasını sağlayabilirsiniz. Yine topu etrafta çevirdiğinizde köpeğiniz de topun peşinde hareket edecektir. Tüm bu sebeplerden dolayı topla oynanan köpek oyunları için oldukça keyifli ve yararlı olduğu söylenebilir.
7

6-Baloncuk Oyunu

6-Baloncuk Oyunu

Baloncuk oyunu, hem sizin hem de köpeğiniz keyif alarak oynayacağınız bir oyundur. Oynaması son derece basit olan baloncuk oyunu, köpek oyunları arasında belki de en kolay olanıdır.

Baloncuk oyunu için gerekenler sadece, bir halka, sıvı deterjan veya sabun ve sudur. Bu üçünü bir araya getirdiğinizde köpek dostunuzla eğlenceli bir oyun oynayabilirsiniz. Bu oyundaki temel amaç, köpek dostunuzun baloncuğu yakalamasıdır.

Halkayı, deterjanlı suyun içine batırdıktan sonra köpeğinize doğru üfleyerek köpeğinizin dikkatini çıkan baloncuklara çekmelisiniz. Ardından köpeğiniz bu baloncukları yakalamaya çalışacak ve çok eğlenecektir.

Baloncuk oyunu, ortaya çıkan kahkahalardan dolayı, en çok sevilen ve köpeğinizle mutlaka oynamanız gereken köpek oyunları arasındadır. Hem eğlenip hem de köpeğinizin hareket etmesini sağlayan bu köpek oyunu yalnızca köpeğinizin değil sizin de oldukça eğlenmenizi sağlayacaktır. Muhtemelen köpeğiniz baloncukları yakalamaya çalışırken siz de kahkahalarla ona katılabilirsiniz.

7-Hazine Oyunu

7-Hazine Oyunu

Hazine oyunu, köpeklerin doğasında bulunan ve oynarken aldıkların keyfin yüzlerine yansıdığı köpek oyunları arasındadır. Köpeklerin sahip oldukları üstün koku alma yetenekleri sayesinde bu oyunu kolaylıkla oynadıkları söylenebilir.

Hazine bulma oyunu için ilk olarak köpeğinize saklayacağınız nesneyi göstermelisiniz. Bu nesne oyundaki temel nesne olup, köpeğinizin bulması gereken nesnedir. Bu nedenle köpeğinizin sevdiği veya düşkün olduğu bir eşya olmalıdır. Bu eşya yerine ödül maması da kullanabilirsiniz.

Nesne veya mamayı köpek dostunuza gösterdikten sonra ondan birkaç adım uzaklaşın ve mamayı yere koyun. Ardından bu nesne veya mamaya yönelmesi için komutlarda bulunun. Bu komutları verirken heyecanlı ve neşeli olmanız son derece önemlidir. Komutu yerine getirdiğinde, eşyayla oynamasına veya mamayı yemesine izin vermelisiniz. Bu sayede yaptığı şeyin doğru olduğunu anlayacaktır. Bu şekilde oynamaya birkaç kez daha devam edin.

Birkaç oyunun ardından, nesne veya mamayı köpeğinize göstermeden saklayın ancak yine de sakladığınız yer bulamayacağı bir yer olmamalıdır. Sakladıktan sonra köpeğinize, oyunun daha önceki kısmında verdiğiniz komutun aynısını verin. Bu sayede köpeğiniz aradığı şeyin daha önce bulduğu nesne veya daha önceki seferlerde olduğu gibi mama olduğunu bilecektir.

Anlatırken bile böylesine keyifli olan bir oyunu köpeğinizle oynamanızı tavsiye ederiz. Bu eğlenceli köpek oyunu sayesinde hem siz hem de sevimli dostunuz oldukça eğlenecek ve anı biriktireceksiniz. Tüm bu sebeplerden dolayı hazine oyunu en çok sevilen ve oynanan köpek oyunları arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.