KISIRLAŞTIRMA NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR ?

KISIRLAŞTIRMA NEDİR? NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kısırlaştırma Nerkek hayvanın testislerini (kastrasyon-iğdiş etme), dişinin de uterus (rahim) ve yumurtalıklarını alma şeklinde gerçekleşir. Kısırlaştırma kalıcı, geri dönüşümsüz, hemen sonuç veren ve en etkili yöntemdir.

AVANTAJLARI:

 • Kontrolsüz üremenin önüne geçilir.
  -Eşleşme isteğine bağlı problemler ( evden kaçma, yüksekten atlama veya düşme, aşısız hayvanlardan hastalık bulaşması, vb.) önlenecek veya büyük ölçüde azalacaktır.
  -Meme tümörü, yumurtalık ve rahim kanseri riskleri elimine edilecek veya azaltılacaktır. (özellikle ergenlik öncesi dönemde kısırlaştırılırlarsa)
  -Dişi köpekler kızgınlık (östrus) belirtileri göstermeyecek, dolayısıyla erkekleri uyarmayacak, evinizde kanamaya bağlı kirlilik yaratmayacaktır.
  -Daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarına yardımcı olacaktır. (Kısırlaştırmanın köpeklerde 1-3; kedilerde 3-5 yıl kadar ömürlerini uzattığı kaydedilmiştir.)
  -Eşleşme isteğine bağlı olarak sık karşılaşılabilecek problemler önlenebilecek veya azaltılmış olacaktır. Özellikle kedilerde görülen spreyleme veya işaretleme (kötü kokulu-feromonlu- idrar yapmaları), kaçma, kavga edip yaralanma, trafik kazası bu problemlerin başında sayılabilir.
  -Testis kanseri riski ortadan kaldırılıp, prostata ilişkin hastalıkların da riski büyük ölçüde azaltılmıs olacaktır.

Maalesef trafik kazası geçiren köpeklerin %85’i kısırlaştırılmamış köpeklerdir. Kısırlaştırılmamış sokak kedilerinin ise yaşam ömrü ortalama 2 yılın altındadır. (FIV-Feline Immune defficiency Virus, en çok ısırık yaralarıyla bulaştığı ve kısır olmayan erkek kedilerin daha çok kavga ettikleri bilinmektedir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.