Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren 6 Hareketi

“Kedim beni gerçekten seviyor mu?” ya da “Kediler sevgisini nasıl gösterir?” diye merak ediyorsanız, işte size kedilerin “Seni seviyorum hem de çok” dedikleri 6 farklı davranış biçimi.

Kediler genellikle köpeklerle kıyaslanarak, insanlara karşı ilgisiz ve sevgilerini pek göstermeyen canlılar olarak bilinirler. Yaygın olan bu kanının aksine kediler de oldukça sevgi dolu canlılardır. Aslında sahiplerine karşı hissettikleri sevgiyi pek çok farklı biçimde ve sık sık gösterirler. Kedinizin size karşı duyduğu sevgiyi anlamanın yolu onun hareketlerini gözlemlemekten geçiyor.2

Mırıldanması

Mırıldanması

Kediler birçok farklı duygu durumunda mırıldanma davranışında bulunurlar. Mesela; çevrelerinde onları huzursuz edecek bir unsur varsa tedirgin olduklarından mırıldanabilirler. Ya da herhangi bir şeyden ötürü korku ve acı duyuyorlarsa da tepki olarak mırıldanıp kendilerini rahatlatmak isteyebilirler. Öte yandan en çok rahatladıklarında ve mutlu olduklarında mırıldanırlar. İşte sevimli dostunuzun size olan sevgisini bu tatlı mırıltılar arasında keşfedebilirsiniz. Peki bu mırıldanmaları nasıl ayırt edeceksiniz?

Kediniz size sürtünerek mırıldanıyorsa bilin ki sizi sevdiğinizi söylüyordur. Bununla birlikte sevimli sevimli mırıldanırken ön patileriyle adeta hamur yoğurur gibi hareketlerde bulunuyorsa sizi “çok çok” sevdiğini anlatmaya çalışıyordur. Dolayısıyla pek çok kedi dostumuzun sevgisini göstermesinin yollarından biri de bu davranışlardır.
3

Yavaşça göz kırpması

Yavaşça göz kırpması

Kedilerin size karşı gözlerini kapaması, size duyduğu sonsuz güvenin bir göstergesidir. Sonuçta doğa kanunları gereği sürekli tetikte olması genlerine işlenmiş bir canlı, size karşı gözlerini kapatarak hiçbir tehlike hissetmediğini belirtiyor. Dolayısıyla sevimli dostunuzun gözlerini size dikip yavaşça gözlerini açıp kapatması size duyduğu güveni gösteren en net davranışlardan biridir. E neticede sonsuz güven varsa, sonsuz sevgi de vardır 🙂
4

Karnını göstermesi

Karnını göstermesi

Kediniz sık sık dönüp size karnını gösteriyor mu? Bu davranış da size duyduğu güvenin ve sevginin bir göstergesidir. Kedilerin en savunmasız noktalarından biri olan yumuşak karınlarını okşamanızı istemesi size duyduğu sevgiyi gösteren en temel davranışlardan biridir.

Bununla birlikte bazı durumlarda kediniz hem karnını okşamanızı isteyip hem de tırnaklarını gösterebilir. Böyle durumlarda uzaktan sevmek belki de en iyi seçenek olabilir. Neticede çok sevimli olmalarıyla birlikte biraz tuhaf canlılar olduklarını da kabul etmek gerekiyor.
5

Yüzünüzü yalaması

Yüzünüzü yalaması

Kedilerin mutlu olduklarında yaptığı sık davranışlardan biridir. Özellikle sabah yanınıza gelip yüzünüzü yalayarak sizi uyandırmak istemesi size duyduğu sevginin büyük bir göstergesidir. Çünkü kediler, sahiplerini yalayarak onların kokusuyla kendi kokularını karıştırmak isterler. Bu durum kulağa biraz tuhaf gelse de kediler tarafından sahiplerine edilmiş bir iltifat gibidir.
6

Başını ve yanaklarını sürtmesi

Başını ve yanaklarını sürtmesi

Kedilerin bir diğer sevgi gösterme biçimi de başlarını ve yanaklarını size sürtmesidir. Bu sevimli dostlarımız, aynı yalama davranışında olduğu gibi bu hareketlerle de sizinle aynı kokuyu paylaşmak isterler. Kedilerin biyolojik olarak kafalarının üstlerinde ve yanaklarında “feromon” adı verilen özel bir kokunun kesecikleri bulunur. Bu nedenle kediniz gelip size kafasını ya da yanaklarını sürtüyorsa bu kendi özel kokusundan size de aktarmaya çalışıyordur. Ne kadar sevgi dolu ve ne kadar özverili bir davranış…
7

Hediyeler getirmesi

Hediyeler getirmesi

Kedinizin sık sık evin içinden bir şeyler bulup size getirdiği oluyor mu? Kedilerin en belirgin sevgi gösterme yollarından biri de size hediyeler getirmesidir. Doğal avcı olan kedilerin sağdan soldan buldukları şeyleri size getirmesi, bir nevi avlarını sizinle paylaşmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum kedilerin sizi önemsediğinin ve size ilgi duyduklarının açık bir kanıtıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.