Kediniz Size Ne Anlatıyor?

Minik ve sevimli dostlarımız olan kediler, bizlere kendini ifade ederlerken herhangi bir dile ihtiyaç duymazlar. Sergiledikleri davranışlarla kendilerini insanlara ifade edebilirler. Gelin, kedi dostlarımızın, kendilerini hangi davranışlarıyla ifade ettiklerine birlikte bir göz atalım!

Kediler yapı ve görünüş itibariyle muhteşem canlılardır. Bu özelliklerinin yanı sıra oldukça asil karakterleri ile de son derece ilgi çekerler. Tüm bu muhteşemlikten olsa gerek ki bazı kültürlerde tanrı figürü olarak yer alırlar.

Onların kutsallığı bilinmez ama müthiş derecede zeki ve sevimli canlılar olduğu su götürmez bir gerçekliğe sahiptir. Kediler kendilerini ifade etmek amacıyla bazı davranışlarda bulunurlar. Zaman zaman kendilerini bu hareketlerle o kadar iyi ifade ederler ki bizimle aynı dili konuşsalar bu kadar iyi anlatamazlardı diyebiliriz.

Kimi zaman hastalandığını, kimi zaman üzüldüğünü, kimi zaman mutlu olup oyun oynamak istediklerini anlatmakta son derece ustadırlar. Üstlerine atılan nankörlük suçu tamamen bir yalandan ibarettir. Çünkü kediler sahiplerine son derece bağlılık duyup onlara karşı çeşitli sevgi gösterilerinde bulunurlar. Bu sevgi gösterilerini de çeşitli hareketlerle sergilerler.

İnsanlarla anlaşmak konusunda son derece başarılı olan kediler “bir konuşabilseler neler anlatacaklar” cümlesine ihtiyaç duyulmayan nadir hayvanlardır. Bunun sebebi sergilediği davranışlarla ihtiyaçlarını ve göstermek istediklerini son derece net bir şekilde anlatabilmeleridir.

Dünya üzerindeki canlıların hepsi ortak duygu durumlarına sahiptir. Bu duygular, canlıların temel duygularıdır. Korku, sevgi, kaygı, mutluluk ve hüzün gibi duyguları ve bu duyguların neden olduğu durumları aktarmaya iletişim denir. Yani kediniz eğer bu duyguları çeşitli hareket ve davranışlarla size anlatabiliyorsa sizinle iletişim kurmuş olur.

Kediler, kendilerini anlatmak da her ne kadar iyi olsalar da zaman zaman farklı durumları aynı davranışlarla ifade etmeye çalışabilirler. Gelin birlikte kedi davranışlarını ve bizlere neler anlatmaya çalıştıklarını birlikte inceleyelim.

Açlık

Açlık

Kedi dostlarımız acıktıklarında farklı davranışlar sergileyerek kendilerini ifade edebilirler. Bu hareketlerin başında çeşitli sesler çıkartarak kedilerini ifade etme çabası vardır. Çoğu zaman kedilerin istediklerini elde edemediğinde çeşitli sesler çıkarttığı görülebilir. Acıktıklarında da aynı sesleri çıkartabilir. Normal isteklerinden farklı ise bu miyavlamayı bacaklarınıza dolanarak yapmasıdır.
3

Sevgi gösterisi

Sevgi gösterisi

İş sevgi göstermeye geldiğinde kedilerden iyisi bulunamaz. Siz her ne kadar onlara ilgi göstermemek için direnseniz de onlar kendilerini sevdirmenin her zaman bir yolunu bulur.

Evcilleşip sahibine karşı derin bir bağ ile bağlanan kediler, onların yanındayken kuyruklarının ucu kıvrık bir şekilde dolaşırlar. Bu sahibine beslediği sevginin göstergesidir. Bunun yanı sıra gözlerini sahibine kilitleyip yavaşça kırpması da sevgisini göstermesinin bir diğer yoludur.

Sevgisini göstermesinin bir diğer şekli ise yüzünü sahibine sürtmesidir. Koku duygusu insanlara nazaran daha gelişmiş olan kediler, insanları duyamadığı kokularını, onların üzerine bırakırlar. Kediler genellikle tanımadıkları kişiler geldiğinde gözden kaybolurlar. Eğer onun bulunduğu yere girdiğinizde kedi dostunuz oradan ayrılmıyor ve tam tersi size yaklaşıyorsa bu kesinlikle sizi sevdiğinin göstergesidir.

Tuvalet ihtiyacı

Tuvalet ihtiyacı

Eğer kedi dostunuz aniden ortadan kayboluyorsa, bunun tek açıklaması tuvalete gitmesi gerektiğidir. Kediler bu noktada köpeklere benzer davranışlar sergileyebilir. Tuvalet ihtiyacı geldiğinde eğer tuvalet bölgeleri varsa o alana gidebilirler veya tuvaletin kapısında miyavlayarak kapıyı açmanızı bekleyebilirler.
5

Mutluluk

Mutluluk

Kedi dostlarımızın mutluluğunu anlamak için hiçbir çaba sarf etmenize gerek yok, çünkü onlar bunu size oldukça rahat bir şekilde ifade edebilirler. Kedi dostlarımız, mutlu olduğunu ifade etmek için çeşitli davranışlarda bulunabilirler.

Bu davranışlar, kuyruklarının ucunu kıvırarak sallamak veya yerde sırt üstü uzanıp karınlarının kaşınmasını beklemek olarak gözlemlenebilir. Bunların yanı sıra sahibiyle oynamak amacıyla üstüne zıplaması ve onu oyuna davet etmesi kesinlikle mutluluk ibaresidir.
6

Korku

Korku

Kediler diğer akrabalarına nazaran daha ufak boyutlarıyla daha savunmasız canlılardır. Bu nedenle korku durumlarında oldukça farklı tavırlar sergileyebilirler. Kedi dostlarımız oldukça zeki canlılardır. Bu nedenle de korktukları durumlarda hemen zekalarına başvururlar.

Korkan kediler, cüsselerini daha iri göstermek amacıyla, kuyruklarını dikleştirip karınlarını yukarı çekerler. Kulaklarını yatırmaları da korktuklarına dair bir gösterge olabilir. Kediler korku anlarında genellikle öfkeli görünürler. Bunun nedeni aslında vahşi canlılar olmalarıdır. Kediler her ne kadar evcilleşen canlılar olsalar da genetik olarak aldığı özelliklerden dolayı, kendilerini korumak için öfke yoluna başvururlar. Kedilerin öfkeli olduğu anlara yalnızca korktuklarında şahit olabilirsiniz. Bunun sebebi kediler, korktukları anların dışında oldukça sevimli, neşeli ve dost canlısı varlıklardır.
7

Hüzün

Hüzün

Kediler her ne kadar duygularını sert bakışlarının ardına gizleyip umursamıyormuş gibi görünseler de oldukça duygusal hayvanlardır. Üzgün kediler, genellikle çıkardıkları seslerin dışında çeşitli sesler çıkarabilir. Bunun yanı sıra normalden daha sessiz ve daha içine kapanık da davranabilirler. Buradaki ayrımı ayırt etmekte zorlanacağınız pek de söylenemez çünkü kediler, duygularını genellikle uçlarda yaşayan canlılardır.

Kuyruklarını hep aşağıda tuttukları ve sürekli olarak ortadan kaybolup yalnız kaldıkları durumlar da kedilerin üzgün olduğunun belirtileri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.