KEDİLERDE TUVALET ALIŞKANLIĞI

Kediler temizliklerine oldukça önem verirler. Ayrıca oldukça hisli ve dikkatli canlılar oldukları için çok farklı tuvalet alışkanlıkları ve bu konuda çok farklı davranışları olabilir. 
Kedi kumunu neden kullanmazlar = 
Bunun birinci sebebi kumunun kirli olması olabilir. 
Diğer bir sebebi ise aşırı stres olma ihtimali olabilir.
Kediler çok duygusal canlılardır ve kolay depresyona girerler. Stresin sebebi , evde yeni bir kedi, tatilde olan veya uzun süredir eve gelmeyen birinin olması, üreme döneminde yalnız kalmak olabilir. 
Başka bir sebep ise kedinin üriner (boşaltım) sisteminde bir sorun olması ve buna bağlı olarak idrarı veya kakasını tutamıyor olması olabilir. Bu tür bir durum tespit edilirse vetetiner kontrolü gereklidir. 
Kedi Kumuna Nasıl Alıştırılır = 
Kedi besleyenler genellikle hiçbir eğitim vermezler, buna gerek duymazlar. Köpeklerde olduğu gibi temel itaat eğitimlerine gerek olmasa da, yaptıkları hataları bilmeleri gerekir. Kumun dışında başka bir yere tuvaletini yapan kedi yakalandığında, sert bir uyarı sesi yapılır ve hemen kumuna götürülür ise, yaptığı hatayı anlayacaktır. Ancak Kediler, çok duygusal oldukları için, insanlar ile ilişkilerini tamamen sevgiye dayalı kurarlar. Bu sebeple eğitimlerinde, sevgi ve ödüllendirme, cezadan daha etkili ve doğru sonuç verir .
Kedi kumu nasıl olmalı =
Hem kumun sürekli temiz olması, hemde kumun bulunduğu kabın temiz olması gereklidir. Eğer kum idrar kokuyor ise, o kumu kullanmak istemezler. Düzenli temizlenmeyen bir kedi kumu varsa, salona yada mutfak halısına tuvaletini yapması aslında daha temiz bir davranış olacaktır. Çünkü; gözlem yeteneği çok iyi olan kediler, çevrelerinde olan herşeyi meraklı şekilde izledikleri için, halı üzerindeki bir pisliğin hemen temizleneceğini bilir. Bu nedenle kumu günlük temizlenmelidir. Kabı da sık sık yıkayıp kurulayıp yerine konmalı. Kediler idrar kokusunu insanlardan daha iyi duyabilirler. Kesinlikle çamaşır suyu veya amonyak içeren temizlik maddeleri kullanmayın. 
Bu maddeler onları kumdan uzaklaştırabilir. Onları zor durumda bırakmayın! Kumu banyo, dolap arkası gibi insanların bulunmadığı ve görmedikleri alanlara yerleştirilmeli. Birden fazla kedi varsa aynı kumu kullanmak istemeyebilirler. Bu durumda birden fazla kum kabı kullanmalıdır.
Kediler tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra içgüdüsel olarak dışkılarını ve idrarlarının üzerini örterler. Ev kedilerinde bu alışkanlık bazen olmayabilir. Genellikle uykudan sonra, yemekten veya gezintiden sonra tuvalet ihtiyacı hissederler. 
(Alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.