KEDİLERDE İÇ PARAZİTLER ve BELİRTİLERİ

Cankut Yılmaz·6 Nisan 2017 Perşembe

Kedilerde sık karşılaşılan sorunlardan biri iç parazitler. Kedilerde iç parazitler farklı organlara yerleşebiliyor. En çok mide-bağırsak bölgesinde görülmekle birlikte akciğer ve kalp kasına da yerleşen iç parazitler bulunuyor. Kedilerde kalp kurdu akciğere ve kalbe yerleşen parazitlerden biri. Ancak mide-bağırsak bölgesine yerleşen parazitlerle çok daha fazla karşılaşılıyor.
Kedilerde görülen mide-bağırsak parazitleri
Kedilerde görülen mide-bağırsak parazitleri nematodlar ve taenilara olarak ikiye ayrılıyor. Taenilara yani tenyalar daha çok 3 aylıktan büyük kedileri etkiliyor ve çoğunlukla hayvanlara enfekte yani mikrop taşıyan pirelerin ısırması ile ya da kedinin kendini temizlerken enfekte pireleri yemesi yoluyla bulaşıyor. Tenyalar kedilerde ciddi sorunlara yol açmıyor.
Nematodlar
Nematodlar ise üçe ayrılıyor; kancalı kurtlar, kıl kurtları ve bağırsak solucanı. Bu parazitler kedilere genellikle gıdalar ve su yoluyla bulaşıyor ayrıca yavru kedilere anne sütünden de bulaşabiliyor. Kancalı kurtlar bu yolların yanı sıra deriden de bulaşabiliyor. Şöyle ki; kedinin derisine yapışan bir kancalı kurt yumurtası derideki gözeneklerden içeriye giriyor ve hayvana bulaşmış oluyor. Nematodlar tenyaların aksine kedilerde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor, hatta kimi zaman hayvanların ölmesine bile sebebiyet verebiliyorlar.
Kedilerde iç parazit belirtileri
İç parazitler kedilerin yaşlarına, genel sağlık durumlarına göre farklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Ancak genel olarak kedilerde iç parazit belirtileri şunlar;
Zayıflama (kedilerde aşırı zayıflık genellikle iç parazitler nedeniyle ortaya çıkıyor)
Halsizlik
Tüylerde bozulma (tüylerin parlaklığını, canlılığını kaybetmesi)
İshal (kancalı kurtların neden olduğu ishal kötü kokulu olur, kıl kurtlarından kaynaklanan ishaldeyse mukus olabilir)
Yavru kedilerde gelişim geriliği
Epilepsi, menenjit (iç parazitler tarafından vücut içinde salgılanan zehirli salgılar kedilerde sinirsel belirtilere neden olabilir)
Tedavi
Kedilerde iç parazit tedavisi için özel ilaçlar bulunuyor. İç parazit tedavisi bu özel ilaçların yanı sıra şayet ishal varsa ishal için de ayrı tedavi uygulanıyor. Ayrıca hayvanda ishal nedeniyle sıvı kaybı olduğu durumlarda serum verilmesi de tedaviye yardımcı oluyor.
Korunma
Kedi bakımının en önemli unsurlarından biri şüphesiz ki aşılama. Kedilerde iç parazite karşı da aşılar bulunuyor. Koruyucu tedavi olarak adlandırılan bu aşılar kedilere 3 aylık periyodlarla yapılıyor ve aynı zamanda insanlarda kedi tüyü nedeni ile kist oluşma riskini de ortadan kaldırıyor.
Kedilerde iç parazitin oluşma sebepleri nelerdir?
Çiğ et kedilerde iç parazite neden olabilir. Sokak kedileriyle temasta da kedilerinize iç parazit bulaşabilir. Sonuçta sokakta yaşayan hayvanlar kontrol altında olmadıkları için iç parazit riski taşırlar. Bunun dışında temas ettiğimiz bitkilerle, ayakkabı yoluyla parazit taşıyabiliriz ve bu parazitler biz farkında olmadan kedimize bulaşabilir. İç parazit ağız yoluyla alınan parazit larvalarının bağırsakta büyüyerek yetişkin hale geldikten sonra kedinin kanını emerek, bağırsak tüneline yapışıp zarar vermesi sonucu kediye zarar vermesidir.
Kedilerde iç parazit ölümcül müdür?
İç parazit hastalığı kedide ölümcül hastalıklara sebep olan zehirlemelere yol açabilir. Kanla beslenen iç parazitler kedilerde anemiye sebep olabilir. Bu anemiler de kedilerde ciddi hastalıklara alt yapı oluşturur. Bunun için iç parazit ilaç ya da iç parazit aşılarını üç ayda bir aksatmadan düzenli bir şekilde uygulamak gerekir. Önlem açısından kedinizi veteriner hekiminize düzenli bir şekilde kontrole götürmenizi öneririz.
Kedilerde iç parazit insanlara bulaşır mı?
Kedilerde iç parazitin insanlara bulaşma ihtimali vardır. Kediler tuvaletlerini yaptıkları zaman hijyene dikkat edilmediği takdirde rahatlıkla insana geçebilir. İnsana geçen parazit larvaları kiste sebep olabilir. Bunun için önlem alınması gerekir.
Kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa mutlaka veterinerinize başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir