KEDİLERDE HAMİLELİK VE DOĞUM

Kediler hamilelik döneminde artan iştahlarına bağlı olarak daha kaliteli beslenmeli ve daha sakin bakılmalıdır. Bu dönemde onlardan fazla hareket beklenmemelidir. Oyuna olan ilgileri giderek azalır ve günlük uyku saatleri artar. Giderek daha ağır bir kediye dönüşürler. 
Hamilelik belirtileri =
Uyku süresinde ve iştahta artış ve sabah bulantıları ilk zamanlarda dikkat çeker. Gebeliğin 3. Haftasından itibaren ise memeleri büyümeye başlar. Kediyi yatırıp karnını kontrol ettiğinizde pembe veya kızarmış meme uçları görebilirsiniz. Hamilelik konusunda şüphede kalıyorsanız, bir Vetetinere danışabilirsiniz. 
Hamilelik süresi 63 – 65 gündür. Bir, iki gün daha önce veya daha sonra da doğum gerçekleşebilir. Hamileliğin son günlerinde, doğum yaklaştıkça davranışlarında değişiklikler başlar. Yalnız kalmak ve gözden uzak olmayı tercih ederler. 
Doğuma bir kaç hafta kala, uygun bir yer belirlemeye başlanmalıdır. Hamile kedi bu yeni yerine alıştırılabilir ve doğum sonrasında yavrularını burada büyütebilir. 
Doğum yaklaştıkça davranışlarında değişiklikler başlar. Yalnız kalmak ve gözden uzak olmayı tercih ederler. En uygun yer, ev içerisinde sakın ve sıcak bir köşede bir kafes olabilir. Bunun için Kedi taşıma kafesleri, büyük kutular veya kullanılmayan sandıklar uygun olabilir. İçerisine yumuşak ve tüylü olmayan bir örtü, battaniye yada yorgan parçası koyarsanız oldukça rahat ve sıcak bir ortam hazırlamış olursunuz. 
Doğum belirtileri son hafta başlayabilir. 
Doğuma 1-2 gün kala iştahsızlık başlar. Özellikle son gün hiçbir şey yemeyebilir verilen yiyecekleri reddeder. Gözden uzak olmak ister. Tedirgin bir hâle bürünebilir. Doğumdan 12 saat önce vücut ısıları düşer. Genelde 37 derecelerde seyreder, bazen 36 dereceye kadar düşebilir. Normal vücut ısıları 38-39 derecedir.
Bir kaç saat kala sık sık akıntı görülebilir. Başlangıçta çok hafif olan akıntıları, sürekli kendini temizleme telaşından anlayabilirsiniz. 
Son saat artık doğum yapacağı yuvasına çekilir ve akıntıları artmaya ve belirgin halde görünmeye başlar. 
Eğer bu akıntılar yoğun, koyu, siyah veya kan renginde olursa acil bir durum söz konusu olabilir. 
Doğum başladığı sırada kedide huzursuzluk giderek artar. Bazı durumlarda çığlık atabilirler. Karın kaslarının sık sık kasıldığını görebilirsiniz. İlk yavru her zaman en zor gelen yavrudur. Diğer yavrular daha kolay ve hızlı şekilde gelebilirler. 
İlk doğdukları anda Anne müdahale etmiyorsa, yavruların ağız bölgelerini temizlemeniz gerekir. Bunun için steril su ile nemlendilirmiş havlu kullanabilirsiniz. Ağız kısmına hafifçe bastırarak temizleyebilirsiniz. Yavrunun nefes aldığından emin olduğunuzda onu bırakabilirsiniz. Temizlediğiniz halde hareket etmiyorlarsa, hafifçe silkeleyin. Bunu yavru hareket edene kadar devam ettirin. 
Doğum sonrasında yavruların üzerinde olan plasenta tabakasını anne kediler yiyecektir. Doğum sırasında kaybettiği enerji ihtiyacı için çok faydalı bir yiyecek olur. Aynı zamanda plasenta içerisinde bulunan hormonal maddelere, anne kedinin döneminde ihtiyacı olacaktır. 
(Alıntı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.