Kedi ve Köpekler İçin Kimlik Kartı Zorunluluğu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı evde beslenen kedi, köpek ve gelincikler için kimlik zorunluluğu getirmişti. Bakanlığın “Kedi, köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği” 26 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen yürürlüğe girmişti.

Bu kanundan yeni haberiniz olduysa çok da telaşa kapılmaya gerek yok. Çünkü yönetmelik her ne kadar yürürlüğe girse de işin uygulama kısmı 2021’de başlayacak. Eğer köpek sahibiyseniz 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, kedi sahibiyseniz de 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde kayıt işlemlerini yaptırmak zorunda olacaksınız. 

Yönetmeliğe göre ev hayvanı sahibi; kedi, köpek ve gelinciklerin doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliği gibi bilgileri bakanlığın veya ilçe müdürlüklerine başvurarak bildirmekle yükümlü hâle geldi. Böylece 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 5. maddesinde açıklanan “Hayvan Sahiplerinin Sorumlulukları” yeni yönetmelikle desteklenmiş oluyor. Umuyoruz ki bu yasa, bir hevesle yavru hayvan sahiplenip, bakımını üstlenemeyen ve ne yazık ki sonunda sokağa terk eden sorumsuz kişilerin de önüne geçecek. Çünkü yönetmeliğe uymayanlar ve sorumluluklarını yerine getirmeyen hayvan sahipleri hakkında idari para cezası verilecek. Yönetmelikle gelen yenilikler içinde kimlik bilgilerinin kaydının bulunduğu pasaport ve mikroçiplerle birlikte sahip edinme belgeleri bulunuyor.2

Pasaport ve Mikroçipler

Pasaport ve Mikroçipler

Yönetmeliğe göre evcil hayvanın kimlik bilgileri, hem aşılarının bulunduğu pasaport belgesinde hem de derilerinin altına takılacak olan mikroçip uygulamasında yer alacak. Mikroçipler veteriner hekimler veya onların gözetimindeki sağlık teknisyenleri tarafından kedi, köpek ve gelinciklerinin boynunun sol tarafında kulağa yakın kısmına veya iki skapula (kürek kemiği) arasında deri altına yerleştirilecek. Bu mikroçiplerde 15 haneli bir kod numarası olacak ve okuyucu yardımıyla belirli bir uzaklıktan hayvana ait bilgiler görüntülenebilecek.

Evcil hayvanınız olduğu sürece bulundurmak zorunda olduğunuz pasaportlarda ise hem dostunuzun bilgileri hem de sizin bilgileriniz kayıtlı olacak. Kuduz aşısı başta olmak üzere yapılacak bütün tedaviler bu pasaportlara işlenecek. Bu bilgiler petshoplarda da en az 5 yıl saklanacak. Bu pasaportların kaybolması, çalınması veya imhası hâlinde ise 60 gün içinde durumu bildirmek zorunda olacaksınız.
3

Yeni Düzenleme Belgeleri

Yeni Düzenleme Belgeleri

Minik dostunuzla yollarınızı ayırmak durumunda kaldığınızda ve yeni bir sahip bulduğunuzda “Ev Hayvanı Sahip Değişikliği Belgesi” çıkartmalısınız. Yurt dışından hayvan sahibi olacaksanız da “İthalat Belgeniz” hazırlanacak. Bu belgeler ve pasaportunuzla birlikte resmi veteriner hekimine giderek sahip değişikliği işlemini sisteme girdirmiş olacaksınız.

Bunun yanı sıra barınak veya sokaktan yeni bir hayvan sahiplenmeniz durumunda “Sahipsiz Hayvan Edinme Formu” ile sahiplenme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekecek ve yeni bir pasaportla sisteme bilgileriniz işlenmiş olacak.
4

Kayıp Durumunda Ne Olacak?

Kayıp Durumunda Ne Olacak?

Sisteme kaydı bulunun dostlarımızın ölümü veya kaybolması durumunda, sahiplerinin en geç 60 gün içerisinde il veya ilçe müdürlüğüne giderek bu durumu bildirmesi gerekecek. Diğer yandan terk edilmiş veya kayıp hayvanı bulan kişiler, buldukları hayvanların mevcut sahibini öğrenmek ya da sahiplenmek istediklerinde kaydını yapmak zorunda olduklarından söz konusu hayvanın sistemde kaydı olup olmadığı anlaşılacak. Böylece mevcut sahibine ulaşılarak ev hayvanını 30 gün içinde teslim alması istenecek. Tebligata rağmen hayvanını teslim almaya gelmeyenler ise hayvanı kanunen terk etmiş sayılacaklar.

Pasaportun görünüşü ve içeriği şu şekilde olacak.

Yönetmeliğin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180226-9.htm

Önümüzde daha epey süre olsa da sevimli dostlarımızın da kimliklere kavuşması ve isimlerinin kendi bilgilerimizle aynı belgede bulunması  biz hayvanseverleri şimdiden heyecanlandırmaya yetti desek  abartmış olmayız herhâlde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.