Kedi Tırmalaması Nedir? Nasıl Önlenir?

Kediler, çeşitli durumlarda benzer tepkiler verebilen canlılardır. Birden fazla duygu durumunda sergiledikleri davranışlardan birisi de tırmalamaktır. Eşyaları tırmalayan kediler içinde bulundukları durumu bir anlamda karşısındakine anlatmaktadır. Gelin, birlikte kedi tırmalaması nedir bir göz atalım!

Kediler, küçük bedenlerine karşın büyük bir zekaya ve duygusallığa sahip olan canlılardır. Bu bağlamda onları minik devler olarak tanımlamak da yersiz olmayacaktır. Son derece duygusal canlılar olan kediler, duygu geçişlerini hızlıca tamamlayıp farklı durumlarda dahi benzer tepkiler ve davranışlar sergileyebilmektedirler.

Kedi tırmalaması zaman zaman sergilenebilen kedi davranışları arasındadır. Bu durum kedilerde bir rahatsızlık değil temel kedi davranışlarından birisidir. Evin içindeki hemen her şeyi tırmalama potansiyeline sahip olan kediler, bu davranışlarıyla çeşitli duygu durumlarını dışarıya yansıtmaktadır. Bu durum kediler için değilse bile kedi sahipleri için can sıkıcı bir durum olabilmektedir.

Kedi tırmalaması bir hastalık habercisi midir?

Kedi tırmalaması bir hastalık habercisi midir?

Kedilere ait genel ve doğal davranışlardan birisi olan kedi tırmalaması, sanılanın aksine bir hastalığın habercisi değildir. Kedilerin sırt kaslarını kullanarak tüm vücudunu germesi ve bir hareket içerisinde olması, onlar için bir aktivite olup sağlıklarına olumlu bir katkı sağlamaktadır.

Kedilerin minik pençeleri göründüğünden daha fazlasına sahiptir. Hem el hem de ayak görevi gören bu minik patiler, onların temel yaşam faaliyetlerini gerçekleştirebilmesini sağlamaktadır. Minik pençelerinin dış katmanlarının atılması ve altından gelen daha keskin pençe katmanlarının çıkması için kedi tırmalaması son derece önemli bir iştir. Bu bağlamda minik kedi dostunuzun sağlığı için tırmalamanın büyük bir öneme sahip olduğu söylenebilmektedir.

Duygu durumlarında kedi tırmalaması

Duygu durumlarında kedi tırmalaması

Sevimli minik dostlarımız olan kediler, oldukça duygusal canlılardır. Öylesine duygusaldırlar ki, kendilerine sevgi gösteren ve onlarla ilgilenen kimseleri asla unutmazlar. Kedilerin sahip olduğu yüksek sadakat yetisi de zekaları kadar duygusallıklarının da gelişmiş olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Böylesine duygusal bir yapıya sahip olan kedilerde, sadece fiziksel değil duygusal durumlarda da çeşitli tepkiler vermeleri işten bile değildir. Öyle ki stres ve mutluluk anlarında tırmalama davranışı sergiledikleri de gözlemlenebilmektedir. Büyük bir sadakat ve sevgi besledikleri, anne-baba yerine koydukları sahipleri eve geldiklerinde, mutluluktan etrafı tırmaladıkları rahatlıkla görülebilmektedir.

Kedilerin sahip oldukları duygusal bünye, onların en ufak durumlarda dahi stres altında olmalarına neden olmaktadır. Bu duruma verilebilecek en uygun örneklerin başında tuvalet ihtiyaçları gelmektedir. Kediler, tıpkı köpekler gibi kendilerine ait bir tuvalet alanına sahip olan canlılardır. Sahipleri belirlemesi bile kendiler bir alan belirler ve ne zaman tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları gerekse hemen bu alana giderler. Bu bölgenin onlara ait olduğunu belirtmek için tırmalama davranışı sergileyebilirler.

Farklı durumlarda benzer tepkiler verebilen bu sevimli canlılarda, kedi tırmalaması mutluluk belirtisi olabildiği gibi stres altında olduklarını anlamak adına bir belirtidir.

Kedi tırmalaması nasıl önlenir?

Kedi tırmalaması nasıl önlenir?

Kedi tırmalaması, minik sevimli dostlarımızın fiziksel ve zihinsel sağlığı için son derece önemli bir konumdadır. Bu nedenle tamamen durdurulup önüne geçilmesi hem imkansız hem de son derece sağlıksız olacaktır. Çevredeki eşyaları tırmalayarak zarar veren kedilere, tırmalamak için bir alternatif yaratılarak hem sağlıklarını korumalarına hem de duygularını diledikleri gibi dışa vurmalarına olanak sağlamış olursunuz.

Tırmalanan koltuklar, perdeler ve halılar her ne kadar kedi sahiplerinin canını sıksa da kedilerin sağlığı için son derece önemlidir. Bundan dolayı, çevreye verebilecek zararı minimuma indirmek adına çeşitli önemler alınabilir. Bu önemlerin başında evin çeşitli noktalarına tırmala tahtası yerleştirmek vardır.

Tırmalama tahtası, minik sevimli kedi dostunuzun sıkça ve keyif alarak tırmaladığı noktalara koyularak, onların aynı keyfi alabilecekleri bir alternatif olmaktadır. Eğer tırmalama tahtasını onlar için ilgi çekici bir hale getiremezseniz maalesef hala çevredeki eşyaları tırmalayamaya devam edeceklerdir.

Kedi dostlarınızın ilgisini çekmek amacıyla tırmalama tahtasına biraz kedi nanesi sürebilirsiniz. Bu sayede kedi dostunuz tırmalama tahtasını keşfetmeye koyulacak ve en sonunda tırmalayacaktır. Kedi tırmalaması için büyük bir çözüm olan tırmalama tahtası için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bu faktörler hem kedinizin ilgisini çekmek hem de ev içerisindeki eşyaların sağlam kalması adına son derece büyük bir öneme sahiptir.

Dikkat edilmesi gereken durumların başında tırmalama tahtasının sağlam bir şekilde sabitlenmesi vardır. Tırmalama tahtası sabit olmadığı durumlarda kedi dostunuz tarafından çeşitli noktalara taşınabilir ve ister istemez ilgi çeşitli noktalara dağılabilir. Kedi tırmalama tahtasını ilgi çekici hale getirebilmek adına üstünü bir parça halı, karton veya kumaş ile kaplayabilirsiniz. Bu kedi dostunuzun daha kolay ve daha keyifle tırmalamasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.