Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kedilerin sahip oldukları bünye diğer canlılara nazaran oldukça hassas sayılabilir. Bu nedenle beslenme düzeni ve bu düzen içerisindeki besinler belirlenirken ince elenip sık dokunması gerekir. Gelin kedi maması seçerken dikkat edilmesi gerekenlere birlikte bir göz atalım!

Kediler, binlerce yıldır insanların evlerinde yer alan muhteşem canlılardır. Evde, sokakta, her köşe başında karşınıza çıkabilecek bu sevimli canlıların pek çok kültürde oldukça özel bir yeri vardır. Kendi içlerinde pek çok farklı cinse bölünen kediler, dünyada en büyük familyalardan bir tanesinin üyesidir. Kimi zaman zekasıyla, kimi zaman oyunculuğuyla, kimi zaman sevimliliği ile öne çıkan bu özel canlıların, onlar böylesine özelken sıradan beslenmesi asla kabul edilemez.

Kediler, tıpkı kendi vücut ve psikolojik yapılarında olduğu gibi yine hassas bir mide yapısına sahiptir. Minik mideleri, yedikleri şeylere göre çeşitli rahatsızlıklara kolaylıkla yakalanabilmektedir. Her ne kadar iyi niyetle de olsa toplumumuzdaki “kedilere verelim, onlar yer.” mantığı genellikle olumsuzluklarla sonuçlanmaktadır.

Hayvanlar arasında obeziteye en yatkın canlılar arasında listeye ilk sıralardan giriş yapan kediler için onlara verilecek yiyecekler ve mamalar dikkatle seçilmelidir. Sadece obeziteyle sınırlı olmayan bu hastalıklar, hayati problemlere de yol açabilmektedir. Bu sebepten ötürü gerek evinizde gerek sokağınızda beslediğiniz kedi için dikkatli olmalı ve onlar için en sağlıklı olanı seçmelisiniz.  Ancak kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Gelin kedi maması seçerken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bir göz atalım!2

Seçtiğiniz kedi maması neler içeriyor?

Seçtiğiniz kedi maması neler içeriyor?

Kedi dostunuzun nasıl beslendiği ve neler tükettiği sağlığını doğrudan etkilediği gibi olumsuz beslenme durumunda hayati risklere yol açabilir. Bu sebepten ötürü kedi maması seçerken, belirleyeceğiniz mamanın sahip olduğu içeriğe göz atmanız gereklidir.

Kediler de tıpkı insanlar gibi birbirinden farklı bünyelere sahiptir. Bazı kedilerin, mamalarda bulunan bazı içeriklere alerjisi bulunabilir. Bu durum doğrudan hayati problemlere yol açabilir. Bundan dolayı, mama seçerken içeriği kısmında tam olarak bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Bazı evcil hayvan sahipleri, hazır mamalardaki içeriğin oluşturabileceği riski göz önünde bulundurarak evde kendi mamasını yapmayı daha kesin çözüm olarak görüyor. Bu sayede kedi dostunuz ne yediğini bilir ve gönül rahatlığıyla yemesine izin verebilirsiniz.

Kedi için kedi maması!

Kedi için kedi maması!

Kediler de tıpkı insanlar farklı damak tatlarına sahiptir. Bu sebepten ötürü bazı mamaları severken bazı mamaları yemeyi reddedebilir. Bu sebepten dolayı onların sevdiği tatlardaki mamaları tercih etmelisiniz.

Pek çok evcil hayvan sahibi, hayvan dostunun iştahsızlığıyla şikayet etmektedir. Ancak bu şikayetlerin sebebi, evcil hayvan dostlarının seveceği türden mamalarla beslenmesine olanak sağlamamaktır. Bu gibi durumlarda bir rahatsızlıktan şüphelenmeden önce, kedi dostlarınızın sevdiği besinlerle onları buluşturmak gereklidir. Bu bağlamda doğru kedi maması seçerken kedilerin sevdiği besinlerin kullanılması gerektiği söylenebilir.

Kedinizin keyifli bir şekilde mamasını yemesi için belirleyeceğiniz mamanın sadece sağlıklı olması yeterli değildir. Aynı zamanda onun sevdiği içeriklere sahip mamaları onlarla buluşturursanız hem sağlıklı hem de keyifli olacaklardır.

Türüne göre mamalar!

Türüne göre mamalar!

Kediler kendi içlerinde farklı türlere ayrılan canlılardır. Oldukça geniş bir aileye sahip olan kediler, görünümler ve isimler değilse de muhteşemliklerinden asla bir şey kaybetmezler.

Kediler, türlerine göre farklı özelliklere sahip olabilirler. Bu özellikler fiziksel olabildiği gibi davranışlarda da gözlemlenebilir. Farklı coğrafyalar ve farklı kültürdeki insanların onlara karşı olan davranışları kedileri kendi arasında fiziksel olarak değiştirmenin yanında karakter yapısı ve davranış olarak da oldukça farklılaştırmıştır.

Tüm bu farklılıklar, kedilerin minik bünyesinde de farklılıklara yol açmaktadır. Bünyelerindeki bu farklılık, sevdikleri yiyecekler, alerjileri olan içerikler ve yiyeceklerin onlarda bıraktığı etkiler olarak gözlemlenebilir.

Tüm bunların yanı sıra kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken faktörler arasında, kedilerin yaşı, kilosu, cinsi de bulunmaktadır. Her kedi özeldir. Bu sebeple beslendikleri yiyecekler olan kedi maması ürünleri de onlar için özel olmalıdır.

Kalori!

Kalori!

Kediler, yapıları itibariyle obeziteye yatkın canlılardır. Özellikle bazı hareket etmeyen kedi türleri vardır ki bu canlılar özel diyet programları uygulayarak beslenmelidir. Kediler kendi içlerinde pek çok farklı şekilde ayrılabilmektedir. Ancak kedileri gerçekten ikiye ayırmak gerekirse hareket etmeyi seven ve hareket etmeyi sevmeyenler olarak ayrılabilirler.

Günlük harcaması gereken enerji ve yakması gereken kalori miktarını tamamlamayan, hareket etmeyi sevmeyen kediler, hayati riskler taşıyan hastalıklara elverişli hale gelirler. Bu nedenle onlar hareket ettirmek ve onlar için en doğru olan kedi mamasını tercih etmek gereklidir.

Hareket etmeyi seven ve gün içerisinde sürekli oyun oynan kediler, sağlıklarını korumak ve daha fazla hareket etmelerine olanak sağlayacak enerjiye sahip olmak için en doğru şekilde beslenmelidir. Sürekli hareket ettiklerinden ötürü, diğerlerine göre daha yüksek kalorili kedi maması ürünleri onları daha enerjik kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.