Havalar Soğuyor Ve beyaz benek tehlikesi çoğalıyor (Tedavi yöntemi )

Beyaz Benek Hastalığı Ichthyo..
Beyaz benek hastalığı nedir ?

Beyaz benek Ciliaten parazit ailesine ait bir bakteri türüdür. Bilimsel adı ichthyophthirius multifiliis’ dir. Akvarist dilinde Ichthyo yada beyaz benek denir.
Diagnoz (teşhis etme): Balık vücüdunda (deri üzerinde) oluşan yayılmış beyaz noktacıklar. Deride olan mukozanın mat bir renk alması. Nedenleri: Akvaryumda hijyenik olmayan ortam, su değişimlerinde yapılan hatalar, akvaryum temizliğinin düzenli yapılmaması, su değerlerinin kötü oluşu
hastalık nedenleridir.

Giriş/Sunum: Ichthyophthirius multifiliis (beyaz benek) paraziti akvaryumda ve havuz bahçeleri balıklarında yaygın şekilde görülen ve hızla yayılan bir parazit türüdür. Bu parazit suda 3°C de 30°C sıcaklıkta yaşar, ürer ve yayılır. Suyun gerektiği kadar temiz olmaması (bakteriel acıdan) bu parazitin baska balıklarada geçmesini tetikler. Ama bulaşıcı değildir. Ve balıkta huzursuzluğa neden olur. Balık ilk etapta normal görünsede sonra akvaryum zeminine gelerek kuma, kayaya veya ağaç köklerine sürtünme eğilimi gösterir. Bu eğilim balığınızın huzursuz olduğunu, parazitlerin vermiş olduğu kaşıntı nedeniyle balığın parazitten kurtulmak için baş vurduğu bir eğilim olarak görülür. Balık yüzerken bazen hiç olmadığı kadar aniden hızlanır, bu eğilim sanki balik derisine iğnemsi batmalar gibi hisseden balığın kaçma eğilimidir.
Akvaryum kumuna ve ya öteki dekorlara sürtünen balık böylece akvaryumun her tarafına bu paraziti yaymış olur. Ve öteki balıklarınıza geçme olasılığı % (yüzde) si artar. 2005 yılından itibaren bilim adamları Ciliaten ailesine ait olan Ichthyo (beyaz benek) parazitinin karakter yapısını arastırmış, savunma özelliklerini çözmüşlerdir. Ama bu Ichthyo parazitinin karakter değiştirmeyecegi anlamına gelmemelidir. Bu bağlamda Ichthyo parazitleri bir kaç türde bulunmaktadır ve hep olacaktır. Ichthyo paraziti bilinen 5 çesiti vardır bu türlerin yayılma ve davranış şekilleri hemen hemen aynıdır.

Nasıl tedavi edilir :

Su değişimlerinden kaynaklı sebepler yüzünden hastalık yayılır .fazla su değişimi yada ani ısı farkından kaynaklı sebepler ile yayılma hızı artar . Kışın mutlaka su dinlendirme tankımız ısıtıcı şekilde çalışmalıdır. Su değişimlerinde ısı Ana tank ile aynı seviyeye gelmelidir.

Tedaviye başlanmadan önce %30-%50 arasında su değişimi yapınız. Filtreyi kesinlikle temizlemeyiniz!. Tedavide ilk etapta yerleşmiş olan parazitin akvaryum ortamında yayılmasını önlemek için preparat atılır (Akvaryumdaki litre basına kullanma kılavuzunda önerilen dozda), Aktif karbon ünitesi filtreden çıkartılır, UV cihazı kapatılır (eğer kullanıyorsanız), CO2 karbondioksit desteği kapatılır.

Hasta balık karantina akvaryumuna alınır . Akvaryum sıcaklığını 31°C-32°C dereceye çıkartılır. Her 15 litre için 1 çay kaşığı iyotsuz kaya tuzu eritiniz . Daha sonra bolca hava vererek tankı havalandırınız. Her günün sonunda %50 dip çekimi yapılıp taze dinlenmiş su eklenir ve tekrar aynı oranda kaya tuzu eklenir . Tedavi 3 gün tekrarlanır geçmez ise İlaç tedavisine geçilir . ilaç olarak ilk etapta sera baktopur ® eklenir (kullanma kılavuzundaki dozlarda kullanılmalıdır.) Akvaryumunuzdaki balıklarda beyaz benek çok yayılmış ise tedavi uzun sürdürülmelidir. Tedavi bittikten sonra en son dip çekimi yapılır filtre yıkanır

Geçmiş olsun. Alıntıdır Derlenmiştir. İyi hobiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.