Evde Kuş Bakımının Püf Noktaları Nelerdir ?


Kuşlar İçin Barınak: Kafesler Evde çoğu zaman kapalı tutulmak istenen kuşlar için mümkün olan en geniş kafesleri kullanmak tavsiye edilir. Kafesin kus tarafından bükülemeyecek veya sökülemeyecek saglamlıkta, toksik olmayan materyalden ve kolay temizlenebilir, korunaklı olması gerekir.
Materyal bakımından metal: temizlenmesi, dezenfeksiyonu kolay, ve kuşun vereceği zarara dayanıklı olabilmesi bakımından en uygun seçim budur. Sınırlı kapalı zamanlar için uygun büyüklükte kafes, bütün vücut gergin durumdayken kenarlara temas etmeyecek boyda olmalıdır. Çoğu vakada ise kafes yüksekliğinden daha derin olmalıdır ki, kanallar açık tutulduğunda yeterli alan sağlanabilsin.
Uzun kuyruklu kuşlar için yeterli yükseklik de sağlanmalıdır. Kafes telleri arasındaki mesafe ise kuşların kafasının teller arasına giremeyeceği ölçülerde olmalıdır. Kafesin kapısı, bir elin rahatça girebileceği ve kuşun kolaylıkla dışarı çıkarıp geri konulabileceği büyüklükte olmalıdır. Kapının mandalı kuşlar tarafından açılamayacak şekilde emniyetli olmalıdır mutlaka.
Muhabbet kuşları hareket etmeyi sever, bu yüzden kafes yüksek ve geniş olmalıdır. Kanarya ve ispinozlar ise ucmayı sever ve ucmaya elverisli, genis ve uzun kafeslerde bakılmalıdırlar. Ekvator kuşlarının ihtiyacı ise tepelerinin ve uzun kuyruklarının kırılmayacağı kadar yüksek kafesler olmalıdır. Şekil bakımından; kare veya dikdörtgen kafesler temizlenmesi daha kolay ve kuş için daha güvenlidir. Kafesle köşe sayısı arttıkça uçuş alanı daralır ve bağlantı bölgeleri güvenliği bozar.
Kuş kafeslerinde sürgülü taban tepsileri oldukça sık kullanılır. Bu parça; kolay hareket ettirilebilir ve temizlenebilir olmalı ki yerleştirildiğinde veya çıkarıldığında kuşun kaçabileceği bir boşluk kalmasın.
Kuş Kafesin Konumu Nasıl Olmalıdır?
Kafes, kuş tünegindeyken göğüs hizasında olacak sekilde yerleştirilmelidir. Bundan daha alçak olması, kuşun heyecanlanmasına ve kendini savunmasız hissetmesi ne neden olur. Göğüs hizasından yükseğe de yerleştiril memelidir, çünkü yükseklik, kuşlarda üstünlük anlamına gelir. Dogada daha baskın kuslar daha yükseğe tünerler. Kuş, güneşli ve hava akımı olmayan bir bölgeye yerleştirilmelidir.
Kuşların yeni bir çevreye alışması için ilk hafta hariç olmak üzere, aktivitenin çok olduğu bir yere yerleştirilmeleri daha faydalıdır. Direkt gün ışığı almaları kuşlar için iyi bir etkiye sahip olmakla birlikte sıcak yaz günlerinde fazla ısınmamalarına mutlak dikkat edilmelidir.
Kafes örtülerinin amacı nedir
Kafes kapları, kuşa uyku zamanının geldiğini ve sessiz olması gerektiğini işaret eder. Kafesin örtülmesi asla ceza amaçlı kullanılmamalıdır ve uyku saatleri dışında kafes asla örtülmemelidir.
Sıcaklık ve Nem Nasıl Olmalıdır
Kuş bakımının püf noktaları‘ndan biride yaşayacağı ortamın özenle seçilmesidir. Sağlıklı bir kuş genellikle sahibinin yaşadığı ısıyı tolere edebilir. Ortam ısısındaki ani değişimler kuş için potansiyel tehlike oluşturabilir. Fakat kuşlar genelde geniş bir nem aralığına uyum gösterebilme kapasitesine sahip olmakla beraber, tropikal iklimlerden gelen kuşlar evde lokal nem artışlarından fayda sağlarlar. Bu durumda tüyleri kuruyana kadar kuşu sıcak tutmak gereklidir.
Işık ve Temiz Havanın Önemi
Sık sık temiz havaya ve direkt gün ışığına çıkarmak çok faydalı olacaktır. Eğer uygun havalarda kuş kafesiyle birlikte dışarı çıkarılırsa, gölgeli bir nokta sağlanmalı ve hava alması önemlidir.
Gizlilik
Kuşların çoğu kafes içinde güvenlik hissini arttıran gizlenme noktalarına ihtiyaç duyar ( kağıt kutusu, kuş yuvası, vs.). Mesela özellikle küçük olan kuşlar için yuvalar saklanma amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle bu kutular kafesin tavanına yakın olarak tutturulmalıdır.
Aktivite İhtiyaçları
Uygun türler için, evde uçmak veya kafesten salınmak gibi egzersiz imkanları sağlanabilir. Kuşların çoğu akıllı, aktif hayvanlardır ve kafesin evde aile aktivitesine yakın noktalara yerleştirilmesi gerekir. Fazla sosyal olmayan türler daha sakin bir yere yerleştirildiğinde daha rahat edebilir.
kaynak : uzman alan
biyoloji dünyası (evcil kuşlar)
rosencruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.