Evcil Hayvanlar İle COVID-19

Dünya genelinde COVID-19 sebebiyle zor günler geçiyoruz. Bu zor günlerde, hastalıktan uzak kalmak için hepimiz evlerimizdeyiz. Peki bu günleri evcil hayvan dostlarımızla nasıl daha keyifli hale getirebiliriz, gelin birlikte bir göz atalım!

Dünyamızın zor günlerden geçtiği bu günlerde, salgından uzak kalmak için hemen hemen hepimiz evdeyiz. Bu zor günlerde, pek çok kişi psikolojik olarak zorlandığını dile getiriyor. Sağlıklı kalmak için evden çıkmamanın gerektiği bu günlerde evcil hayvanlarınızla daha fazla vakit geçirerek, bu dönemi daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Evcil hayvanlar da tıpkı insanlar gibi dışarı çıkmadığı zamanlarda bunalıma girebilirler. Evcil hayvan dostlarımız sağlıklı olmak için günlük olarak sahip olduğu enerjiyi harcamalıdır. Unutmayalım ki yorgun evcil, hayvan sağlıklı evcil hayvandır.

İnsanlarda da uzun süreli evde kalmak ve hiçbir işle uğraşmamak çeşitli mental rahatsızlıklara ve ardından da fiziksel rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sebeple, sağlıklı kalmak için sadece evde kalmak tek başına yeterli değildir.

Evcil hayvan sahipleri için bu karantina günleri, evcil hayvan dostlarının yardımlarıyla daha kolay ve daha keyifli geçebilir. Gelin, evcil hayvanlar ile evinizde nasıl keyifli vakit geçirebileceğinizi birlikte inceleyelim!

Evcil hayvanları eğitin!

Evcil hayvanları eğitin!

Evcil hayvanlar için eğitim son derece önemlidir. Bunun sebebi ise aynı evin içinde yaşadığınız, bir nevi ev arkadaşlığı yaptığınız bu canlıların, sizin ve evin düzenini bozmadan yaşamasını sağlamaktır. Bu nedenle eğitim son derece önemli olup, hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Özellikle yavru köpek ve yavru kedi sahipleri için bu dönem, eğitim vermek için harika bir fırsattır. Onlarla fazladan vakit geçirmek, hem onlar hem de sizin için harika olacaktır.

Evcil hayvanlar için eğitim oldukça sabır gerektiren bir iştir. Ancak evde kaldığımız bu zor zamanlarda, zamandan bol başka hiçbir şey yok…

Evcil hayvan dostlarınıza verebileceğiniz eğitimler, tuvalet eğitimi, temel eğitimler,  köpekler için havlama eğitimi, alan eğitimi gibi eğitimler olabilir. Bu eğitimler yardımıyla hem evcil hayvan dostunuz ile daha sağlıklı bir ev arkadaşlığı mümkün olabilir. Ayrıca evcil hayvan dostunuz ile geçirdiğiniz bu eğitim süresince onunla anılar biriktirebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

Bu eğitimlerden en önemlisi elbette tuvalet eğitimidir. Bu eğitimi vermek için ilk olarak bir alan belirlemelisiniz. Kedi veya köpek dostunuzun, her tuvalet ihtiyacı olduğunda bu bölgeye gitmesini sağlamak için ona alışkanlık kazandırmalısınız.

Bu alışkanlığı kazandırmak için, onları, tuvalet ihtiyacı olduğunu anladığınızda o alana taşımalısınız ve sonrasında bir ödül veya ceza sistemi uygulamalısınız. Elbette ki ödül sistemi uygulamak evcil hayvanlar için psikolojik olarak daha sağlıklı olacaktır. Kısa bir süre içerisinde başarıya ulaşacaksınız.

Koklama oyunu

Koklama oyunu

Koklama oyunu, özellikle köpek sahipleri ve onların sevimli dostları için harika bir aktivite olabilir. Herhangi bir nesneye veya bir insana ait olan bir kokuyu tanımalarını sağlamak, köpek dostları bu kokunun kaynağını bulmaya itecektir. Bu da onlar için son derece keyifli bir aktivite haline gelecektir.

Bu oyun sayesinde köpek dostunuz ile keyifli vakit geçirebilir ve onlarla anılar biriktirebilirsiniz. Evde kaldığımız bu zor dönemin etkilerini en aza indirmek için evcil hayvanlar, en iyi yardımcı rolündedir.
4

Saklambaç

Saklambaç

Saklambaç öyle bir aktivite, öyle bir oyundur ki her yaştan insan bayılarak oynamasın. Bu oyun sadece insanlar için değil evcil hayvanlar için de son derece keyifli bir oyundur. Bu sebeple bu sıkıntılı karantina günlerinde, evden çıkmadan evcil hayvan dostlarınızla keyifle bu oyunu oynayarak vakit geçirebilirsiniz.

Saklambaç oyununun nasıl oynandığını elbette anlatmaya gerek yok, ancak evcil hayvanlarınızın keyif alması için çok da uzaklara saklanamamakta fayda var. 🙂
5

Yakalama oyunları

Yakalama oyunları

Yakalamaca, hemen hemen hepimizin çocukluğumuzda arkadaşlarımızla oynadığı bir oyundur. Evcil hayvan dostlarımızla da oynayabileceğimiz bu keyifli oyun, bu zor zamanlarda hayatımıza renk katacak aktivitelerden biri olacaktır.

Kedi veya köpek dostunuzla oynayarak, başardığında da onlara ödül vererek hem onlarla iletişiminizi geliştirip hem de zamanınızı son derece keyifli geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.