Dünyanın En Küçük Köpek Türleri

Dünyanın en özel canlılarından biri olan köpek dostlarımızın ne kadar güzel olduğu herkesin malumu ancak bazı köpek türleri var ki minik boyutlarıyla sevimlilikte diğerlerinden daha öne çıkıyor. Gelin bu sevimli minik dostlarımızı birlikte inceleyelim.

Dünya üzerindeki en güzel canlı türlerinden biri olan köpekler, her anlamda özel ve muhteşem canlılardır. Bazı köpek türleri diğer türlere nazaran minik boyutlarda olduğundan diğerlerinden bir adım daha öne çıkıp daha sevimli bir görüntüye sahip olabiliyor. Bu özel ve özel olduğu kadar da sevimli olan minik dostlarımız, popüler kültürde oldukça önemli bir yere sahip olup, son derece rağbet gören türlerdir.

Diğer köpek türlerine kıyaslandığında minik sayılabilecek bu sevimli canlılardan bazılarını sizler için derledik, gelin birlikte göz atalım ancak şimdiden uyarmakta fayda var ki bu güzel canlıları beslemek bir yana dursun, sadece fotoğraflarına bile saatlerce bakabilirsiniz.2

7. Pomeranian türü

7. Pomeranian türü

Harika bir görünüşe sahip olan Pomeranian türü, diğer türlerin arasında kendini açıkça fark ettirebilecek bir güzelliğe sahiptir. Oldukça minik ve sevimli olan bu muhteşem köpek türü, dünyanın en küçük köpek türleri arasındadır.

Oldukça zeki olan Pomeranian türü, kolaylıkla eğitilebilir. Zeki olduğu kadar sakin bir yapıya da sahip olan bu sevimli köpek türü, harika bir ev ve oyun arkadaşıdır. En fazla 20 cm uzunluğuna ulaşabilen boyu ile minik sayılabilecek bu güzel canlılar, ağırlık olarak ise en fazla 3.5 kg’a ulaşabilmektedir.

Dik kulakları ve sivri burunlarına ek olarak harika uzun tüyleri olan bu müthiş güzellikteki canlıların, minik sivri burunları genellikle siyahtır ancak bazen tüylerinin renginde de olabilir. Genellikle kızıl renkte olan sık tüyleri, zaman zaman beyaz, siyah ve krem renklerinde de olabilmektedir.

Müthiş bir oyun oynama isteğine sahip olan Pomeranian türü, sahibine derin bir sadakat duyar. Minik bedenine karşı oldukça büyük bir cesarete sahip olan bu eşsiz güzellikteki tür, harika bir bekçi köpeği olabilir. Diğer küçük köpeklerin aksine sahibinin kucağında değil genellikle kendi ayakları üzerinde durmaktan ve dolaşmaktan keyif alırlar. Son derece uysal ve dost canlısı olmasıyla da öne çıkan Pomeranian türü, dünyanın en küçük köpek türleri arasında en öne çıkan türlerden birisidir.
3

6. Şivava türü

6. Şivava türü

Harika bir uyum yeteneği olan Şivava türü, hemen hemen çevresindeki her insan ve hayvanla çok iyi anlaşabilir. Özellikle kendi cinsleriyle ayrı bir ilişkiye sahip olan Şivava türü harika bir arkadaştır. Her ne kadar iyi bir arkadaş olsa da küçük çocukların oyun oynama isteğini tam olarak karşılayamadıklarında bazı hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir.

Zor ve inatçı bir yapısı olduğundan eğitilmesi oldukça sabır isteyen Şivava türü köpekler, son derece akıllı ve nazik canlılardır. Zaman zaman kendi minik boyutuna karşın dev bir cesarete sahip olabilen bu sevimli canlılar, sahiplerine derin bir bağlılık duyup onu dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı korumaya çalışırlar. Sahibi olarak tek bir kişiyi görür ve sadece ona bağlı kalırlar.

Yaşam koşullarına göre 14-18 yıl arası bir ömür yaşayan Şivava türü, genellikle kahverengi, beyaz ya da mavi gibi renklerde tüylere sahip olabilirler. İnce bir tüy ve deri katmanına sahip olduğundan çabuk üşüyebilirler. Bu nedenle sıcak ortamlarda bulunmaları gerekmektedir. Küçük burun yapısına sahip olmaları sebebiyle çeşitli hırıltılar çıkartabilirler. Açık alanda yaşayamayan bu sevimli tür tam bir apartman köpeği olup tüm bu özellikleriyle dünyanın en küçük köpek türleri arasında kendine yer bulmaktadır.
4

5. Yorkshire terrier türü

5. Yorkshire terrier türü

Yorkshire’a maden işçisi olarak çalışmaya gelen İskoç işçilerin yanında İngiltere’ye gelen Yorkshire terrier türü, ilk olarak daha büyük ve iri boyutlara sahiptiler. Zaman içerisinde farklı türlerle çiftleşerek oldukça minik boyutlara gelen Yorkshire terrier, günümüzde en çok rağbet gören türler arasındadır.

Minik vücudu ve oldukça uzun olan harika tüyleri sırtındaki çizgiden olmak üzere iki tarafa ayrılmaktadır. Genellikle siyah ve ten rengi olarak dünyaya gelen Yorkshire terrier türünün, büyüdükçe renkleri değişmekte ve bu tür arasında ağırlıklı renk olan çelik mavisi rengine bürünmektedir.

Küçük bedenine asla aldanılmamalıdır, en az bir kaplanda olduğu kadar oyun enerjisine sahiptir. Sürekli hareket eden ve oyun oynamak isteyen küçük bir köpek türüdür. Küçük bedenine rağmen kocaman bir cesarete sahip olan bu minik sevimli dostlar, hiç de küçük bir hayvana ait olmayacak davranışlar sergilemektedir.

Sahibine oldukça bağlı olan bu minik sevimli köpek türü,  dünyanın en küçük köpek türleri arasında yerini almaktadır. İnsanlarla harika ilişkiler kurabilen bu minik dostlar, tanımadıklarına karşı oldukça mesafeli davranırlar. Sürekli olarak ilgi görmek isten Yorkshire terrier türü, eğitilmesi sabır gerektiren bir türdür.

Sevimli halleri ve sürekli oyun oynamak isteyen enerjik tavırlarıyla harika bir köpek olan Yorkshire terrier türü, yaşam koşullarına bağlı olarak 12-15 yıl arası bir yaşam süresine sahiptir. Ortalama olarak 3-4 kg arası bir ağırlığa sahip olan bu türün boyu ise genellikle 15-18 cm arasıdır.
5

4. Pug türü

4. Pug türü

Sevimli suratları ve minik vücut yapısıyla harika bir köpek olan Pug türü, sahip olduğu minik boyutlardan ötürü dünyanın en küçük köpek türleri arasındadır. Aşırı sıcak ve soğuklara karşı hassas olan bu sevimli minik köpek türü, sevecen ve arkadaş canlısı mizacından dolayı insanlarla müthiş dostluklar kurabilirler.

Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan Pug türü, sürekli oyun oynamak ve ilgi görmek ister. Genel olarak gümüş, siyah ve kahverengi renkte olan pugların, patileri ve burunları siyah renktedir.

Sürekli hareket etmekten ve oyun oynamaktan zevk alan bu sevimli minik tür, oldukça inatçı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle eğitilmeleri oldukça sabır gerektirir. Çok sık havlamayan bu sevimli canlılar, harika bir apartman köpeğidir.

Listemizdeki diğer köpekler arasından en uzun olan türlerden birisi olan Pug türü, 30-36 cm arasında bir uzunluğa sahiptir. Ağırlık olarak ise erkekler 6-9 kg arası olabilirken dişilerde bu sayı 6-8 kg olarak değişmektedir. Yaşam koşullarına bağlı olarak 12-15 yıl arası bir yaşam süresi vardır.

3. Pekinez türü

3. Pekinez türü

Pekinez türü, oldukça uzun ve sık tüylere sahip minik vücutlu bir köpek türüdür. İlk olarak Çin’de ortaya çıkan bu minik ve sevimli canlılar, oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Bir zamanlar Çin’de kralın sarayında yaşayan ve kutsal bir varlık olduğu düşünülen Pekinez türü, Budizm dininde hala daha önemli bir yere sahiptir.

Minik boyutlarına hiç aldırmadan büyük bir cesarete sahip olan bu minik ve sevimli köpek türü, sahiplerine karşı derin bir sadakat duymaktadır. Yabancılara karşı oldukça mesafeli duran ve kendini sevdirmeyen Pekinez türü, oldukça inatçı olup neredeyse eğitilemez durumdadır.

Havlama yetileri oldukça gelişmiş olduğundan harika bir bekçi köpeği olan Pekinez, oldukça narin bir yapıya sahip olduğundan dolayı sevilmekten pek haz etmemektedir. Bu nedenle çocuklarla olan ilişkileri pek de iyi sayılamaz.

Harika bir apartman köpeği olan Pekinez türü, diğer minik olarak adlandırılan türlerin aksine hareket etmekten pek hoşlanmazlar. Günlük egzersiz ihtiyacını, evde oynadığı oyunlarla karşılayabilen Pekinez türü, sahibiyle gün içerisinde kesinlikle birkaç saat vakit geçirmeli ve oyunlar oynamalıdır. Aksi takdirde hem kendileri hem de sahipleri için huzursuzluk yaratabilirler.

Yaşam koşullarına bağlı olarak 12-15 yıl arası bir yaşam süresine sahip olan Pekinez köpek türü, 15-23 cm arasında değişebilen bir boya ve 3-6 kg arasında değişebilen bir ağırlığa sahiptir. İyi huylu, sevecen, zeki ve aynı zamanda inatçı ve saldırgan da sayılabilecek bu minik canlılar dünyanın en küçük köpek türleri arasında gösterilmektedir.
7

2. Shih Tzu türü

2. Shih Tzu türü

Çevresindeki herkesle müthiş ilişkiler kurabilen, sevecen, arkadaş canlısı bir tür olan Shih Tzu köpek türü, oldukça nadir havlama özelliğiyle birlikte harika bir ev köpeğidir. Eğitilmesi oldukça sabır isteyen bu minik ve sevimli köpek türü ancak düzenli, ısrarlı ve sabırlı bir süreçle eğitilebilir.

Uzun tüylerinin birbirine dolaşabilme ihtimaline karşı sürekli olarak tımarlanması gereken bu minik sevimli köpek türü için, bunun yanın sıra uzun tüylerinin görüşünü engellememesi amacıyla toka veya kurdele kullanımı da oldukça yaygındır.

Neşeli, arkadaş canlısı ve akıllı bir köpek türü olan Shih Tzu köpek türünün bakımı, tüyleri dışında oldukça kolaydır. Narin bir tür olduğundan dolayı, aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda bulunmaması gerekir. Pek de uzun sayılmayan ufak yürüyüşler ve oyunlarla oldukça mutlu olabilirler.

Yaşam koşullarına bağlı olarak 11-14 yıl arası bir yaşam süresine sahip olan Shih Tzu köpek türü, ortalama olarak 20-28 cm boyutlarında olabilirken, ağırlık olarak ise 4-7 kg arası olabilmektedir. Tüm bu özellikleriyle dünyanın en küçük köpek türlerinde biri olan Shih Tzu, harika bir ev köpeğidir.
8

1. Malta köpeği türü

1. Malta köpeği türü

Adeta parlayan bembeyaz tüyleri ve derin siyah gözleriyle, ilk görüşte bakanı kendine hayran bırakacak bir tür olan Malta köpeği türü, günümüzde en çok rağbet gören köpek türlerinden birisidir. Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Malta köpeğinin tarihi M.Ö 500’lü yıllara dayanıyor. Antik Yunan ve Roma edebiyatında sıkça bahsedilen bu müthiş güzellikteki minik köpek dostlarımız, sadece günümüzde değil var olduğundan itibaren oldukça ilgi gören bir köpek türüdür.

Ortalama olarak 1-4 kg arasında bir ağırlığa sahip olan Malta köpeği türü, boy olarak ise genellikle 20-25 cm aralığında karşımıza çıkmaktadır. Oldukça detaylı bir bakım gerektiren Malta köpeği türünün müthiş bir estetiğe sahip uzun beyaz tüyleri her gün taranmalı ve temizlenmelidir.

Sürekli olarak hareket etmekten hoşlanan ve uyku dışında asla sakin ve sabit durmayan Malta köpeği türü, günde 12 ila 14 saat uyuyabilir. Ortalama olarak 12-15 yıl olan yaşam süreleri, yaşam koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Harika bir ev ve oyun arkadaşı olan Malta köpeği dünyanın en küçük köpek türleri arasında en ön plana çıkan türlerden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.