Dünyanın En Büyük Köpek Türleri

Hayatımızın her anını paylaştığımız değerli ve sevimli dostlarımızdan olan köpekler, minik boyutlarda olabildikleri gibi adeta dev boyutlarla da karşımıza çıkabiliyor. Gelin birlikte dev boyutlardaki köpek dostlarımıza bir göz atalım!

Hayatımızın her noktasında, evde, sokakta, her an her yerde karşımıza çıkan ve göremediğimiz zamanlarda garipsediğimiz köpek dostlarımız, minik boyutlarda olabildiği gibi dev boyutlarla da karşımıza çıkabiliyorlar.

Büyük boyutlarıyla insanları ürkütebilen bu zararsız canlılar, boyutlarıyla doğru orantılı olarak dev bir kalbe de sahiptirler. Onlar korkacağınız değil sevip, oyun oynamanız ve beslemeniz gereken harika canlılardır.

İnsanın ve insanlığın en yakın dostlarından biri olan köpekler, türlerine göre çok farklı boyutlara sahip olabiliyorlar. Daha önce dünyanın en küçük köpek türlerin birlikte incelemiştik, şimdi de sizler için dünyanın en büyük köpek türlerini derledik, gelin birlikte göz atalım!2

8. İngiliz Mastiff

8. İngiliz Mastiff

İngiliz Mastiff, hareket etmekten pek hoşlanmayan sakin bir yapıya sahiptir. Gelişmiş koruma içgüdüsüyle derin bir sadakatle bağlı olduğu sahibini koruma eğilimdedir. Çok fazla hareket etmeyi sevmediğinden, ufak yürüyüşlerle günlük egzersiz ihtiyacını karşılayabilen İngiliz Mastiff türü, bu yürüyüşler düzenli yapıldığı takdirde iyi bir ev köpeği olabilir.

İri boyutlarından dolayı kaba bir yapıya sahip olduğuna dair bir kanı olsa da oldukça nazik, uysal ve sevecen bir köpek türü olan İngiliz Mastiff, oldukça nadir havlamasına karşın sahip olduğu koruma içgüdüsüyle sahibini ve alanını büyük bir cesaretle koruyabilen sevimli köpek dostlarımızdan biridir. Bu nedenlerdendir ki İngiliz Mastiff, harika bir bekçi köpeğidir.

Zamana zaman yoğun salya akıtabilen İngiliz Mastiff, çok fazla bakım isteyen bir köpek türü değildir ancak halihazırda dev bir yapıya sahip olduğundan daha fazla kilo alması önlenmelidir aksi takdirde tembel sayılabilecek, hareket etmeyi sevmeyen yapısından dolayı obezite hastalığına açıktır.

Sıcak havalarla arası pek de iyi olmayan İngiliz Mastiff, çeşitli fiziksel problemlerle karşılaşmamak amacıyla yumuşak yerlerde yatırılmalıdır. Ortalama olarak 9-11 yıl arası yaşam süresine sahip olan bu iri köpek dostlarımız, 70-76 cm arasındaki boy uzunluğuyla dünyanın en büyük köpek türleri arasında olup, ortalama olarak 68 ila 91 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.
3

7. Kangal

7. Kangal

Orta Asya’dan Türk boylarıyla birlikte Anadolu’ya göçen harika köpekler olan Kangal köpek türü, Sivas ilinin Kangal ilçesine de ismin vermiştir. Uzun boyu ve iri vücut yapısı sebebiyle Osmanlı döneminde orduya alınan Kangal köpek türü, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Bu güçlü canlılara iri boyutlarından dolayı Romalılar tarafından, Rumca’da aslan manasına gelen “samson” denmiştir.

Genellikle çoban köpeği olarak anılan Kangal köpek türü, aslında bekçi köpeği tanımına daha uygundur. Çoban köpeği olarak kullanılmasının sebebi ise sahibine duyduğu derin bağlılık sebebiyle onun sürülerini de korumasıdır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de kendine yer bulan bu eşsiz canlıların bir aslan kadar güçlü olduğu belirtilmiştir. Ünü Afrika’ya kadar ulaşan bu güçlü canlılar Namibya’da bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır.

Oldukça zeki ve atletik bir yapıya sahip olan Kangal köpek türü, sahibine duyduğu sadakattan ötürü Anadolu topraklarında yüzyıllardır, insanların en yakın dostu konumundadır. Yılda iki kez tüy değiştiren Kangal türü, temizliğe karşı oldukça hassastır.

Koruyucu yapısının yanı sıra oldukça uslu ve sakin bir köpek türü olan Kangallar, dişilerde 72-77 cm boyutlarındayken bu boy uzunluğu erkeklerde 77-86 cm arasında değişmektedir. Ağırlık olarak ise dişiler 41-54 kg arasında bir ağırlığa sahip olabiliyorken erkeklerde bu skala 50-66 kg arası olarak değişmektedir.
4

6. Saint Bernard

6. Saint Bernard

Köken İsviçre’nin Alplerine dayanan ve köklü bir geçmişe sahip olan Saint Bernard türü, oldukça iri ve güçlü vücut yapısıyla öne çıkmaktadır. Bu iri yapısına karşın oldukça nazik ve dost canlısı bir karaktere sahip olan Saint Bernard türü, çocuklarla en iyi anlaşan köpek türlerinden birisidir.

Oldukça yavaş hareketlere sahip olan, son derece uslu ve söz dinleyen bir köpek türü, Saint Bernard, eğitilmeye açık bir köpek türüdür. Harika bir bekçi köpeği olan bu sevimli köpek türü mutlaka eğitim görmelidir aksi takdirde sahip olduğu iri vücuduyla başını oldukça belaya sokabilir.

Ortalama olarak 8 ila 10 yıl arası bir yaşam süresine sahip olan bu harika canlılar, ağırlık olarak ise genellikle 64-120 kg arasında değişen bir ağırlığa sahiptir. Erkek Saint Bernard türü için boy uzunluğu 70-90 cm arasındayken dişilerde ise 65-80 cm arasında değişmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı Saint Bernard türü, dünyanın en büyük köpek türleri arasındadır.
5

5. Danua

5. Danua

Her ne kadar dev boyutlarda olsalar da kocaman bir kalbe sahip olan Danua köpek türü, son derece nazik ve dost canlısı bir türdür. Hemen hemen herkesle çok iyi düzeyde ilişkiler kurabilen Danua türü, ilk olarak Almanya’da ortaya çıkmıştır ve oldukça köklü bir geçmişe sahip olan harika bir canlı türüdür.

Sahip olduğu dev vücut yapısından ötürü genellikle av ve bekçi köpeği olarak kullanılan Danua köpek türü, kibar dev olarak adlandırılmaktadır. Oldukça sevecen bir mizaca sahip olan Danua türü köpek dostlarımız, son derece sorumluluk sahibi ve sakin yapıdadır. Sahibine derin bir bağlılık duyan bu eşsiz tür aynı zamanda son derece cesurdur.

Sahip olduğu iri cüsseden dolayı yavruluk döneminde eğitilmesi daha kolay olan Danua türü köpek dostlarımız, inatçı bir yapıda olduğundan en kolay eğitileceği dönem olan, yavruluk döneminde bile oldukça sabır gerektirir. Normal şartlarda açık alanlarda yaşayan bu güzel köpek dostlarımız, günlük egzersiz ihtiyacının karşılandığı ve iyi bir eğitim aldığı takdirde harika ev köpekleri olabilirler.

Bakımı oldukça kolay olan Danua köpek türü, banyo yaptırılması zor bir tür olduğundan sadece tüy bakımı yapılarak bakılabilir. Tüy bakımı sert bir fırçayla yapılmalıdır. Güzel kısa tüylerinde çok olmasa da orta düzeyde dökülme görülebilir.

Yaşam koşullarına bağlı olarak 8-12 yıl civarı bir yaşam süresine sahip olan Danua türü, ağırlık olarak dişilerde 45-59 kg arasında olabilirken, erkeklerde ise bu ağırlık 54-74 kg arasında değişmektedir. Boy olarak dişilerde 71-81 cm boyutlarında olabiliyorlarken erkeklerde ise 76-86 cm arasında bir uzunluğa sahip olabilirler. Tüm bu fiziksel özelliklerinden dolayı Danualar, dünyanın en büyük köpek türleri arasındadır.
6

4. Kafkas çoban köpeği

4. Kafkas çoban köpeği

Dünyanın en büyük köpek türlerinden biri olan Kafkas çoban köpekleri, oldukça hareketli, cesur ve bağımsız canlılardır. Sahiplerine derin bir sadakat ile bağlı olan Kafkas çoban köpekleri, büyük vücut yapısının da etkisiyle oldukça korumacı canlılardır. Oldukça sabır gerektiren bir eğitim süreci olan Kafkas çoban köpeği, eğitim almadığı durumda sahibi dışındaki insanlara karşı agresif yaklaşımlarda bulunmanın yanı sıra, diğer köpeklere karşı da liderlik için kavgacı tavırlarda bulunması kaçınılmazdır.

Oldukça uzun tüylere sahip olan bu iri ve sevimli canlılar, detaylı bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Düzenli olarak uzun tüylerinin taranması ve fırçalanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş bakımları da düzenli olarak yapılmalıdır, ayrıca oldukça iri vücut yapısına rağmen yüksek bir enerjiye sahip olan bu sevimli dostlarımıza düzenli yürüyüşler ve egzersizler yaptırılarak ağırlıkları kontrol altında tutulmalıdır.

Dünyanın en büyük köpek türlerinden biri olan Kafkas çoban köpeği, yaşam koşullarına bağlı olarak ortalama 10 ila 12 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Ortalama olarak bir Kafkas çoban köpeği 50-90 kg arasında bir ağırlığa sahip olurken, boyu ise 67-70 cm arasında değişmektedir.

3. Newfoundland

3. Newfoundland

Dünyanın en büyük köpek türlerinden birisi olsa da, onu öne çıkaran iri vücudu değil kocaman kalbidir. Her insana, hayvana ve çocuklara karşı dost canlısı tavırlar sergileyen bu koca yürekli hayvan dostlarımız, her ne kadar sert ve kaba bir görüntüye sahip olsalar da oldukça dost canlısı, sevecen ve kibar yapıdalardır.

Sahibine derin bir sadakat duyan Newfoundland türü, kendini sevdirme ve tüm ilgileri üzerine çekme konusunda oldukça ustadır. Üst düzey bir zekaya sahip olan bu sevimli köpek türü, diğer dev sayılabilecek köpeklere nazaran enerji dolu bir türdür. Sürekli oyun oynamaktan ve ilgi görmekten hoşlanan bu türün, sık sık egzersiz yapması gerekmektedir.

Harika bir ev köpeği olan Newfoundland, çocuklarla en iyi anlaşan köpek türlerinden biri olduğundan çocuklu aileler için harika tercih olacaktır.

2. Rottweiler

2. Rottweiler

Müthiş bir zeka ve sağlam içgüdülerle tarih boyunca en göz de köpek türlerinde biri olan Rottweiler, oldukça sağlam kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Dünyanın en büyük köpek türlerinden birisi olarak kabul edilen Rottweiler türü, genel toplum kanısı üzerine saldırgan ve tehlikeli olarak görülür ancak hiç de göründüğü gibi bir canlı değildir.

Sahibine derin bir sevgi ve bağlılık duyan Rottweiler türü, eğitilmediği durumlarda saldırgan bir yapıya sahip olabilir ancak kıvrak zekası sayesinde çok hızlı ve kolay bir şekilde eğitilebilen bu harika köpek türü, sahip olduğu yüksek enerjiyle bütün gün oyun oynar. Uzun yürüyüşler yapmaktan da hoşlanan bu enerjik ve enerjik olduğu kadar da güzel köpek türü, enerjik tavırlarından dolayı geniş ve bahçeli yaşam alanlarında bakılmalıdır.

Dünyanın en büyük köpek türleri arasında olan bu iri ve dayanıklı köpek türü, ortalama olarak 40 ila 60 kg arasında bir ağırlığa sahip olabiliyorken, boy olarak ise 61-69 cm arasında da bir uzunluğa sahiptir. Özgüveni yüksek, cesur, sadakatli ve iyi kalpli oluşuyla harika bir karaktere sahip olan Rottweiler türünün ortalama ömrü yaşam koşullarına bağlı olarak 8 ila 10 yıldır.
9

1. Leonberger

1. Leonberger

Dünyanın en büyük köpek türleri arasında olan Leonberger türü, oldukça sakin bir yapıya sahiptir. Çevresindeki her insanla ve diğer evcil hayvanlarla harika ilişkiler kurabilen bu güzel canlılar, kıvrak zekası sayesinde oldukça kolay eğitilebilen bir yapıya sahiptir.

Leonberger türü, oldukça atletik ve cesur bir yapıdadır. Bu özellikleri sahip oldukları iri vücuttan dolayı öne çıkmaktadır. Sahibine derin bir bağlılık duyan bu dev ve sevimli canlılar, oldukça güçlü bir vücuda sahiptir.

Naif canlılar olan Leonberger cinsi köpekler, ceza sistemiyle değil pozitif yöntemlerle öğrenmeye daha açık canlılardır. Arkadaş canlısı kişiliği ile hemen hemen herkesle iyi ilişkileri olan bu sevimli canlılar, sahip olduğu dev vücutla doğru orantılı olarak dev bir enerjiye de sahiptir.

Dünyanın en büyük köpek türleri arasında kendine yer bulan bu özel canlılar, ortalama olarak 74-80 cm arasında bir boy uzunluğunun yanı sıra 59-77 kg arasında da bir ağırlığa sahip olmalarıyla birlikte, yaşam koşullarına bağlı olarak değişebilen ortalama 12-15 yıl arasında bir yaşam süreleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.