Coronavirüs Kedi Ve Köpekleri Etkiler Mi?

Son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan ve adeta kara günler yaşatan coronavirüs (covid-19), tüm şiddetiyle insanlığı tedirgin ediyor. Bu olumsuz durum pek çok tartışmayı da beraberinde getiriyor. Bu tartışmalardan birisi de kedi ve köpeklere etkisi olup olmadığı. Gelin birlikte bu duruma bir göz atalım!

Coronavirüs (Covid-19) birkaç ay önce Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan bir virüs türüdür. Coronavirüs, ortaya çıktığı ilk günden itibaren pek çok insanın hayatını tehdit etmekte olan ve yine birçok kişinin hayatını kaybetmesine yol açan, kimilerine göre kıyamet olarak da adlandırılan, dünya çapında son derece tehlikeli bir virüstür.

Coronavirüs (Covid-19), geçtiğimiz günlerde ilk defa varlığını gösterdi. Bu durumun yarattığı gerginlik, pek çok konuda insanları tartışmaya yitti. Bu tartışma konularında bir tanesi de bu can alıcı coronavirüsün (covid-19) hayvanları etkileyip etkilemediğidir.2

Coronavirüs’ün kedi ve köpekler üzerinde etkisi var mı?

Coronavirüs’ün kedi ve köpekler üzerinde etkisi var mı?

Coronavirüs tüm yıkıcılığı ve tehlikesiyle dünyayı kasıp kavururken, tüm insanların merak ettiği sorulardan birisi de coronavirüs’ün kedi ve köpek dostlarımız üzerinde etkisi olup olmadığı oldu.

Şu an ülkemizin ve dünyanın başına bela olan coronavirüs türü covid-19 tüm şiddetini insanlar üzerinde ortaya koyuyor. İnsanlar da doğal olarak virüsten korunmak adına çok yönlü düşünerek kendilerini garanti altına almayı planlıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde, çeşitli haber kaynaklarından köpeklerin coronavirüs (covid-19) taşıdığı söylendi. Ardından ise yapılan testin hafif pozitif olduğu söylendi. Daha sonra ise köpeklerde coronavirüs (covid-19) olmadığının bilgisine sahip olunduğu söylenildi.

Yapılan araştırmalar sonucunda, kedi ve köpekler, coronavirüs’ten (covid-19) etkilenmeyen canlılardır. Illinois Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Başkanı Dr. Will Sander ise geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda kedi ve köpeklerin risk grubunda olmadığının altını çizdi.

Kedi ve köpek dostlarımızda coronavirüs’ün gösterdiği reaksiyonlar, insanlardakinden oldukça farklıdır. Kediler ve köpeklerde genellikle mide rahatsızlıkları olarak belirtiler gösteren coronavirüs, insanlara etki eden coronavirüs türünden (covid-19) oldukça farklıdır ve ırklar arası bir geçiş söz konusu değildir. Yani kedideki hastalık bir köpeğe veya insana geçmez. Aynı şekilde insan ve köpekteki virüs de diğer ırkları etkilemez.

Coronavirüs’ün tehlikesi

Coronavirüs’ün tehlikesi

Coronavirüsler sürekli olarak yayılan ve sürekli bir şekilde evrimleşen, son derece tehlikeli bir virüs grubudur. Bu sebeple, şu an için herhangi bir tehlike teşkil etmese de evcil hayvan dostlarımız için de tehlike içerebilir. Zaten bu durumun biz evcil hayvan sahipleri için şu an ne kadar tehlikeli olduğundan bahsetmeye bile gerek yok!

Coronavirüs’ün (Covid-19) evcil hayvan dostlarımız olan kedi ve köpeklerde herhangi bir tehlike içermemesi, evcil hayvan sahiplerini içini son derece rahatlattı. Ancak evcil hayvan sahipleri, bu konuda bilinçlenmeli ve kendi sağlıklarına son derece dikkat etmelilerdir.

Coronavirüse karşı nasıl koruma sağlanır?

Coronavirüse karşı nasıl koruma sağlanır?

Coronavirüs tüm şiddetiyle dünyanın tam anlamıyla canına okuyor. Bu sebeple dünya üzerindeki tüm canlıların risk altında olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu risk grubunun dışında kalmak ve sağlıklı olmak adına atılması gereken bazı adımlar vardır.

Bu adımlar insanlar ve evcil hayvan dostlarımız olan kediler ile köpekler için değişiklik göstermektedir. İlk olarak insanlar için olan adımlara bir göz atalım!

  • Gerekmediği takdirde sokağa çıkmayın.
  • Kalabalık yerlerde bulunmayın.
  • Ellerinizi en az 25-30 saniye yıkayın ve dezenfektan kullanın.
  • 65 yaş üstü kimselerle gerekmedikçe yan yana gelmeyin.
  • Yüzünüze dokunmamaya çalışın.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye gayret edin.

Çevrenizi korumak için ilk olarak kendinizi korumanız gerekir. Bu nedenle kedi ve köpek dostlarınızı coronavirüs’e karşı korumak için ilk olarak kendi sağlığınızı garanti altına almalısınız. Gelin şimdi de kedi ve köpek dostlarımızın sağlığını korumak için yapmanız gerekenlere bir göz atalım.

  • Kedi kumu, mama kabı ve kedilerin sürekli olarak kullandığı eşyalar sık olarak temizlenmelidir. Köpeklerde de aynı şekilde, sık sık kullandıkları eşyaları temiz tutmak son derece önemlidir.
  • Gerekemedikçe sokağa çıkmamalıdırlar. Ancak uzun süreli dışarı çıkamamak evcil hayvanlar üzerinde depresyona sebep olabilir.
  • Zengin besinlerle ve antioksidanlarla beslenmelidirler. Vücut direncinin korunmasında bu adım son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.