Çocuklarla İyi Anlaşan 10 Köpek Türü

Çocuklara hayvan sevgisini küçük yaşlarda kazandırmak gerekir, bu nedenle sevimli bir minik dost sahiplenerek hem onun gelişimine katkıda bulunup hem de hayvan sevgisi kazandırabilirsiniz. Sizler için bu içerikte çocuklarla iyi anlaşan 10 köpek türünü derledik. Gelin birlikte inceleyelim!

İnsanın en yakın dostlarından biri olan köpekler, daha hayata gözlerimizi açtığımızdan itibaren bizlerle birliktedir. Evimizde olmasa da sokakta veya çevremizde mutlaka sevdiğimiz veya beslediğimiz bir köpek dostumuz vardır.

Çocukların, gelişiminde ve dostluk kavramının kazandırılmasında köpek dostlarımız büyük bir rol oynar. Bu nedenle çocuğunuzun gelişimi için bir köpek dostumuzu sahiplenebilirsiniz. Çocuğunuza yaptığı arkadaşlıkla onun gelişimine katkıda bulunurken aynı zamanda ona hayvan sevgisini de kazandırır. Unutmayalım ki hayvan sevmeyen insan sevemez!

Evinize alacağınız ve çocuğunuza arkadaşlık etmesini istediğiniz köpek dostunuzu dikkatlice seçmeniz ve sizin de ona bakabilecek düzeyde olduğunuza emin olmanız gerekmektedir. Genel olarak pek çok köpek türü çocuklarla iyi anlaşıyor olsa bile bazı türler adeta çocuğunuza arkadaşlık etmek için yaratılmıştır.

Elbette ki köpek dostlarımızın, çocukların gelişimine katkıda bulunması ve ona hayvan sevmeyi öğretmesi her ne kadar önemli olsa da onların yaşam şartlarını en üstte tutmak da oldukça önemlidir. Sadece çocuğunuzun değil size de arkadaşlık edecek olan köpek dostlarımızın ihtiyaçlarını da karşılamalı ve ona ilgi göstermelisiniz. Ona gösterdiğiniz ilgi aynı şekilde çocuğunuza dönecektir. Köpeğinizin mutluluğu çocuğunuza, çocuğunuzun mutluluğu ise size yansıyacaktır.

10- Beagle

10- Beagle

Beagle, küçük vücut yapısı ve enerjik tavırlarıyla müthiş bir oyun arkadaşıdır. Oyun oynamayı seven yapısı nedeniyle çocuklarla çok iyi anlaşan bu sevimli köpek türü, hayvanseverlerin evlerine çokça neşe getirir. Sevimli görüntüsünün ona sevecen bir görüntü katması, insanların ona ilgi göstermesine neden olur. Bu nedenle oldukça ilgi gören Beagle türü, insanları sever ve onlarla oyunlar oynayarak daha fazla kendisiyle ilgilenilmesini ister.

Eğlenceli olmasının yanı sıra oldukça meraklı da bir yapısı vardır. Çevreyi keşfetmeye bayılan Beagle, çocuklarınızla beraber etrafı keşfederken bir anlamda da onları korur ve gözetir. Sahibine oldukça bağlı olan bu sevimli minik dostumuz, sevimli görüntüsünün yanı sıra oldukça akıllı ve uslu olarak tanımlayabileceğimiz bir köpek türüdür.

Çocuklarla iyi anlaşan bir köpek türü olmasının yanı sıra diğer hayvanlarla da arası son derece iyi olan Beagle, her bakımdan mükemmele yakın olan karakter yapısı ve müthiş sevimliliğiyle çocuklarla iyi anlaşan köpek türlerinden birisidir.

9- Bulldog

9- Bulldog

Önceleri kavgacı yapısıyla av köpeği olarak kullanılan Bulldog, günümüzde evrilerek adeta bir ev köpeği haline gelmiştir. Oldukça sakin ve sevimli yapısıyla ilgileri üzerine çeken Bulldog, sahibine oldukça bağlı olup, onunla oyun oynamaya bayılır.

Günlük hayatta genellikle tembel tavırlar sergileyen Bulldog, oldukça sessiz ve sakin bir köpek türüdür. İnsanlarla oldukça iyi ilişkilere sahip olan bu sevimli küçük dostlarımız, çocuklarla da harika bir ilişkiye sahiptir. Oyun oynamayı seven ve ilgi görmekten hoşlanan Bulldog, müthiş bir oyun arkadaşıdır. Oldukça akıllı olan bu sevimli köpek türü, insanlarla olduğu kadar diğer hayvanlarla da iyi geçinebilir.

Kendini sevdirmek ve ilgi görmek en çok sevdiği şeylerden olan Bulldog türü, sakin yapısı nedeniyle çocukları çok yormadan onlarla oyunlar oynayabilir. Bu oyunlar sayesinde çocuklar hem dostluk hem de hayvan sevgisini öğrenecektir. Unutmayalım ki çocuklara öğretilmesi gereken en önemli değerlerden birisi hayvan sevgisidir.
4

8- Pug

8- Pug

Büyük gözleri, küçük gövdesi ve minik bacaklarıyla, adeta görsel bir şova benzeyen Pug’lar, sevimli ve dost canlısı tavırlarıyla harika ev ve oyun arkadaşlarıdır. İnsanların yanı sıra diğer hayvanlarla iyi ilişkilere sahip olan Pug’lar, yüksek enerjisiyle oldukça hareketli bir köpek dostumuzdur.

Çocuklarla harika bir uyum içerisinde arkadaşlık yapan Pug dostlarımız, onlarla bütün gün oyun oynayabilir, enerjisinin sınırı olmayan bu hareketli ve hareketli olduğu kadar da sevimli küçük dostumuz, harika bir ev arkadaşlığının yanında çocuklar için de müthiş bir dosttur.

Küçük bacakları ve minik vücuduna rağmen çok hareketli olan bu minik dostumuz, oldukça sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir. Ancak ilgi gördükleri durumlarda eğlencenin dozunu oldukça arttıran Pug dostlarımız, gün içinde birden fazla ruh haline bürünebilirler. Çok sık havlayan bir tür olan Pug’lar, ilgi çekmeye ve kendilerini sevdirmeye bayılırlar. Bu nedenlerdendir ki bizler için harika arkadaş olan Pug dostlarımız aynı zamanda çocuklarımızla da müthiş ilişkiler kurup onlarla keyifli zaman geçirebilir.
5

7- Fino

7- Fino

Evde bakmak için en çok tercih edilen köpek türlerinden birisi olan Fino türü, küçük vücudu ve harika tüyleriyle tüm gözleri üzerine toplar. Oldukça hareketli ve sıcakkanlı olan bu sevimli dostlarımız, insan ilişkilerinde harikadır.

Sevimli yapısı nedeniyle herkes tarafından ilgi gören Fino dostlarımız, sıcakkanlı ve enerjik tavırlarıyla çocukların da ilgisini çeker ve onlar için çok iyi arkadaş olabilirler.

Sürekli hareket halinde olan Fino, pek de sakin ve uslu olarak tanımlanamaz. Gördüğü herkesle iyi ilişkiler kurmak isteyen ve onlara kendini sevdirmek isteyen bir yapıya sahiptir. Bunda da oldukça başarılı olduğu söylenebilir.

Harika bir ev köpeği olan Fino, oldukça detaylı bir bakıma ihtiyaç duymaktadır.  Her ne kadar çocuğunuz için harika bir arkadaş olsa da bir Fino sahiplenmeden önce ona vakit ayırabileceğinize ve onun ihtiyaçlarını karşılayabileceğinize emin olmalısınız.

6- Bull Terrier

6-  Bull Terrier

Kendine özgü kafa yapısı ve dik üçgen kulaklarıyla diğer türlerden görünüş itibariyle epey farklı olan Bull Terrier, harika bir ev arkadaşıdır. İyi bir ev arkadaşı olmasının sebepleri ise güçlü fiziğinin etkisiyle oldukça enerjik olması ve bu enerjiyi oyun oynarken kullanmasıdır.

Genel toplum kanısı olarak agresif olarak görülen Bull Terrier dostlarımız, aslında son derece sevecen ve sıcakkanlı canlılardır. İnsanlarla oldukça iyi bir ilişkiye sahip olan bu sevimli dostlarımız, aynı zamanda çocuklarla da çok iyi geçinir ve kendini sevdirmenin yanı sıra onlara çeşitli oyunlarla sevgilerini de gösterebilirler.

Enerjik yapısından dolayı, ev içinde yaramazlık olarak tanımlanabilecek işler yapabilir ancak onun enerjisini atabilmesi için, uzun yürüyüşler veya onu yormaya yönelik oyunlarla bu yaramazlıklar en aza indirilebilir. Çocuklarla oynadığı çeşitli oyunlar hem çocuklara hayvan sevgisini öğretmede yardımcı olurken hem de hayvan dostunuzun ilgi görmesine ve enerjisini harcamasında önemli rol oynayabilir.
7

5- Vizsla

5-  Vizsla

Kaslı vücudu ve üstün koku alma yeteneğiyle oldukça tercih edilen bir tür olan Vizsla, görünüş itibariyle oldukça sevimli bir yapıya sahiptir. Oldukça sevecen yapısından dolayı çocuklarla çok iyi düzeyde ilişkiye sahiptirler.

Öğrenmeye oldukça hevesli olan Vizsla, kolaylıkla eğitilebilen zarif yapısıyla harika bir ev köpeğidir. Bu sevimli ve akıllı minik dostumuz tanıdıklarına karşı son derece sevecen yaklaşırken, tanımadığı kişilere havlayarak tepki gösterebilir.

Her ne kadar apartmanda yaşayanlar için önerilmese de bahçeli evi olanlar için vazgeçilmez bir dost konumundadır. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan Vizsla türü köpek dostlarımız, oyun oynamayı sevmesiyle onlara iyi de bir oyun arkadaşı olabilir.

4- İrlanda Seteri

4-  İrlanda Seteri

Son derece dost canlısı ve enerjik bir yapıya sahip İrlanda Seteri, özgürlük düşkünü olmasından ötürü son derece özel bir canlıdır. Eğitimine küçük yaşta başlamak oldukça önemlidir. Eğitimi her ne kadar zor da olsa ona sevgi göstererek kolayca eğitebilirsiniz.

Oldukça zeki olan İrlanda Seteri, son derece nazik bir yapıdadır. Sevgi gösterildiğinde geri dönüşü mutlaka sevgi olacaktır. Enerjik yapısı nedeniyle oyun oynamaya bayılan İrlanda Seteri, çocuklarla iyi anlaşan bir köpek türüdür. Bu iyi ilişkinin sırrı ise, küçük dostlarımızın da tıpkı çocuklar gibi oyun oynamaya bayılmasıdır.

Enerjisinin yüksek olmasından ötürü sık sık egzersiz yapması gereken İrlanda Seteri, oyunlaştırılan egzersizlerde çok daha istekli olacaktır. Çocuklar için harika bir arkadaş olan İrlanda Seteri oldukça bağlı bir yapıya sahip olmasıyla da ailelerin vazgeçilmezi konumundadır.

Bakımı oldukça kolay olan İrlanda Seteri, uzun tüylere sahip olduğundan sadece fırçalanarak yıkanmasıyla sağlıklı bir görünüme kavuşabilir ve sevimli dostumuz oldukça rahat edebilir.
9

3- Newfoundland

3- Newfoundland

Newfoundland cinsi köpekler her insana, hayvana ve çocuklara karşı son derece sevecen bir yapıyla yaklaşır. Oldukça dost canlısı olan bu tür diğer cinslere nazaran adeta bir dev boyutlarındadır. Her ne kadar boyutundan dolayı kaba, sert ve korkunç bir görüntüsü olsa da oldukça nazik, naif ve sevecen bir karakter yapısına sahiptir.

Sahibine oldukça bağlı olan Newfoundland türü dostlarımız, çok iyi oyunculuk yeteneğine de sahiptir. Bu yeteneğiyle kendini sevdirmede üstüne yoktur. Sadece bu örnekten bile ne kadar zeki olduğu konusunda fikir sahibi olabiliriz.

Büyük yapısından ötürü yemek yerken veya su içerken etrafı dağıtmaları kaçınılmazdır. Boyutlarıyla doğru orantılı bir enerjiye de sahip olan Newfoundland türü dostlarımızın bu enerjiyi sarf etmesi için sık sık ve yoğun bir tempoda egzersiz yapması gereklidir. Son derece uslu bir ev köpeği olan bu sevimli dostumuz, çocuklara son derece iyi anlaşabilir ve onlarla iyi vakit geçirip oyun oynarken hem kendi egzersizlerini yaparlar hem de çocuklarınıza hayvan sevgisini kazandırmış olurlar.
10

2- Labrador Retriever

2-  Labrador Retriever

Aileler tarafından en çok tercih edilen ve çocuklarla en iyi anlaşan köpek türlerinden biri olan Labrador Retriever, oldukça zeki ve enerjik bir yapıya sahiptir. Oyun oynamaya bayılan ve sahibiyle müthiş bir bağ kuran Labrador Retriever, müthiş bir arkadaştır.

Çocuklarla da harika bir ilişkiye sahip olan Labrador Retriever, hemen hemen her canlıya karşı sevgi beslemesi ve oyun oynamak istemesiyle en gözde türlerden birisi konumundadır. Özellikle de çocuklarla oyun oynamaya ve vakit geçirmeye bayılırlar.

İnsanlarla olmayı kendi cinsleriyle olmaktan daha çok seven Labrador Retriever, diğer hayvanlarla da oldukça iyi bir ilişkiye sahiptir. Hareket etmeyi, egzersiz yapmayı oldukça seven Labrador Retriever, egzersizleri sizin oyunlaştırmanıza gerek kalmadan kendiliğinden oyunlaştıracaktır. Bu şekilde onunla vakit geçirmek son derece keyifli bir hal alacaktır.  Çocuklarla iyi anlaşan Labrador Retriever, hem siz hem de çocuğunuz için müthiş bir arkadaştır.
11

1- Golden Retriever

1- Golden Retriever

Son derece özgüven sahibi, akıllı ve muhtemelen dünya üzerindeki en cana yakın köpek türü olan Golden Retriever, aynı zamanda da müthiş sabırlı bir köpektir. Çevresindeki her canlı ile son derece iyi ilişkilere sahip olan Golden Retriever, çocuklarla iyi anlaşan köpek türleri arasında kesinlikle ilk sırada gelmektedir.

Oldukça sevecen ve nazik yapısının yanında son derece enerjik oluşuyla oyun oynamaya bayılan Golden Retriever, çocuklar için müthiş bir oyun arkadaşı olabilir.

Adeta altın bir pelerin gibi müthiş tüyleri olan Golden Retriever, mükemmel bir ev köpeği olup bulunduğu evin kesinlikle neşe kaynağı olacaktır. Çocuklarla oyun oynarken saatler geçirebilen Golden Retriever, onlara hayvan sevgisini kesinlikle en iyi öğretecek köpek türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.