CO2 Sistemi Nedir?

Akvaryumda CO2 Kullanımı:
Bitkili Akvaryum İhtiyaçları ve CO2 Nedir, Neden Kullanılır?
CO2 hakkında öyle çok karmaşık bilimsel şeylere girmeden yüzeysel bir anlatımla işin mantığını söylemek istiyorum.
Öncelikle bu aralar çok fazla görmekten rahatsız olduğum bir konu olduğunu belirteyim. Bitkili akvaryum kuran, kurmayı düşünen herkes “CO2 nasıl yapılır, şart mıdır, kaç para tutar v.s.” şeyler düşünüyor, soruyor… Arkadaşlar, şart değil. CO2, sandığınız kadar şart değil… Neden mi?
Öncelikle CO2’nin su yüzeyi hareketli olan her suda bir miktar bulunduğunun altını çizelim. Hepinizin akvaryumlarında Oksijen olduğu gibi Karbondioksit de bulunur.
CO2’nin bitki için önemi nedir:
Bitkiler, kendi besinini kendisi üreten canlılardır. FOTOSENTEZ yaparak gelişirler. Yani, CO2 alır, ışık altında işler, inorganik maddelerle birlikte kendine besin oluşturup gelişir. Dolayısıyla verdiğiniz besinlerin, CO2’nin işlenmesi için gerekli olan başlıca şey IŞIK’tır. Işık yoksa, yetersizse, bitkiniz yaşamaz. Işık kesinlikle olacak. Burada, bitkilerinizin istediği optimum ışık miktarını öğrenmeli, ışık kalitesi, aydınlatma süresi ve watt bakımından değerini dikkate alarak aydınlatmayı kurmalısınız.
Orta değerde bir aydınlatma kurdunuz, orta düzey ışık isteyen bitkiler koydunuz diyelim. Işık altında bitkiniz Karbondioksit’i emer, işler ve bu sırada inorganik besin ihtiyacı oluşur. Bunlar başlıca:
Azot, Fosfor, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Bor, Klor, Mangan, Çinko, Bakır, Molibden ve diğer mikrobesin maddeleridir. Oturmuş bir akvaryumda bu besinlerin bazıları doğal yoldan bulunsa da çoğu bitkilerimizin ihtiyacından daha az bulunur. Bunları da Fosfat, Potasyum, Demir gübreleri ile Mikrobesin gübreleri olarak gruplandırabilir ya da özel karışım gübreler şeklinde verebiliriz. Optimum ışık ve gerekli gübreleri verdiğiniz taktirde bitkilerinizde sorunsuz gelişimi gözlemleyeceğinize emin olabilirsiniz. Bu düzende var olan CO2 ve sudaki besin maddeleri emilir, ışık ile işlenir. Dolayısıyla CO2 olmadan da gayet güzel bitkili akvaryum kurulabilir.
Şimdi geldik neden CO2 verildiği meselesine;
Birinci şart: Işığınız yüksek olacak.
İkinci şart: Işığınız yüksek olacak.
Üçüncü şart: Işığınız yüksek olacak.
Dördüncü şart: Bitkileriniz asla besin eksikliği çekmeyecek (Düzenli gübre kullanımı).
Bu şartlar var olmadığı sürece verdiğiniz CO2, suyun kimyasını dalgalandırıp sorun çıkarmaktan öteye gidemez. Neden mi;
Eğer ışık yüksek olursa, bitki daha fazla Fotosentez yapma eğiliminde olacak ve CO2 ihtiyacı hissedecek. Bunu, sporcuların daha fazla protein tüketmesine benzetebilirsiniz. Artan CO2 miktarı bitkinin metabolizmasını hızlandıracak, daha fazla besin emilimi yapıp daha hızlı gelişecekler. Mutlu bitki olur mu, işte böyle olur.
Az ışıkta CO2 vermenin hiç bir mantığı yok. Bitkiyi daha iyi gelişmeye iten faktör ışıktır. Işık varsa fotosentez artar, fotosentez arttıkça ortamdaki CO2 azalır, desteklersiniz ve besin maddelerini de verdiğinizde bitkiler coşar.
Hasta, stresli ve mutsuz bir balığa eş verip kur yapmasını beklemek neyse, zayıf ışık alan bitkiye CO2 verip coşmasını beklemek de odur.
Üstelik “CO2’siz olmaz” denilen bitki sayısı da çok çok azdır. Bunlar Althernanthera, Hemianthus “cuba” gibi yüksek ışık isteyen bir kaç türdür. Çok üst düzey bitki tercih etmediğiniz sürece yalnızca sıvı gübre ve doğru aydınlatma sistemiyle full bitkili bir ortam oluşturabilirsiniz.
Şimdi söylediklerimi iyi bir düşünün, gerçekten CO2 ihtiyacınız var mı… Yoksa, ne boş yere zamanınızı harcayın, ne de paranızı…

Umut Günay Öztoprak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.