Bunları Bilmeden Kedi Sahiplenmeyin !

Kediler harika ev hayvanları olup, insanlar için en iyi dostlardan ve hatta en iyi ev arkadaşlarından birisidir. Her ne kadar kedi bakmak harika olsa da bazı sorumlulukları da beraberinde getirmektedir. Gelin, kedi sahiplenmeden önce mutlaka bilinmesi gerekenlere birlikte göz atalım!

İnsanlığın varoluşundan beri ona yol arkadaşlığı eden kediler, hiçbir zaman onların sevgi ve dostluklarını geri çevirmezler. İnsanlar kendi ihtiyaçlarını çoğu zaman kendi kendilerine karşılayabilirken kediler için aynı şey ne yazık ki söylenemez.

Kimi zaman yalnız insanların evlerinde bir ses ve neşe istemelerinden, kimi zaman ailelerin çocuklarında henüz küçük yaşlardayken hayvan sevgisi aşılamayı istemesinden, kimi zaman ise ne kadar mükemmel varlıklar olduğunu bildiğinden onunla ev arkadaşlığı yapmak isteyen kedi sahipleri vardır.
 

Kediler oldukça duygusal ve asil varlıklardır. Bu nedenle duygularına sürekli olarak karşılık görmek isterler. Zaman zaman bu durum kedi sahiplerini zorlasa da zamanla alışacaklardır.

Bu denli özel olan bu canlılarla bir hayat geçirmek şüphesiz ki harika olacaktır. Kedi sahiplenme konusunda kararlı olmadan önce onlara ne kadar yetebileceğinizi iyi düşünmeniz gerekmektedir. Onları sahiplendiğinizde bir bebek gibi görmek gereklidir.

İnsanlarda olduğu gibi kedilerin karakterleri de birbirinden farklıdır hatta farklı türler arasında bu karakter özellikleri birbirinden tamamen farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Aileye yeni bir üye katmak isteyen kişiler, bu muhteşem canlıların davranışlarını, ihtiyaçlarını ve temel bakım kurallarını bilmelidir. İşte ilk kez kedi sahiplenecek kişiler için hazırladığımız, “bunları bilmeden kedi sahiplenmeyin” diyeceğimiz kedi bakımı hakkında bilinmesi gerekenler.2

Kedi beslemek ciddi bir iştir

Kedi beslemek ciddi bir iştir

Kedi beslemek, oldukça dikkat ve özen isteyen bir iştir. Evcil hayvanlar kesinlikle oyuncak veya eşya değildir. Bu muhteşem hayvanlarla ev arkadaşlığı etmeden önce ilk olarak bilinmesi gereken en temel ve altın kural budur.

Kedi beslemek, oldukça sabır isteyen, ciddi bir iştir. İnsanların kendine karşı olan sorumluluklarının yanı sıra en yakın dostları ve ev arkadaşları olan kedilere karşı da sorumlulukları vardır. Kendi ihtiyaçlarının tamamını kendi başlarına karşılayamadıklarından dolayı, onlara ilgi göstermek, üzerlerine titremek gerekir.

Kediler müthiş canlılardır. Her canlı gibi onların da ihtiyaçları vardır ancak bu ihtiyaçlarından hepsini insanlar gibi kendi başlarına karşılayamazlar. Bu nedenle kedi sahiplenmek isteyen kişinin öncelikle, kediler için uygun yaşam alanını ve yaşam koşullarını karşılaması gerekmektedir.

Yaşam koşulları çerçevesindeki ihtiyaçları mama, barınma ve sağlık gibi temel ihtiyaçlardır. Bunun yanı sıra kediler her ne kadar uysal canlılar olsalar yaradılış itibari insanlardan farklı canlılardır. Bu nedenle onlara karşı oldukça sabırlı ve sakin bir biçimde, birlikte yaşamayı kolaylaştıracak eğitimler verilmelidir.
3

Sabırlı olun

Sabırlı olun

Kediler, müthiş canlılardır. Sahip oldukları müthiş güzel görünüşlerinin yanı sıra harika bir de kalbe sahiptirler. Bu müthiş canlıların bazı türleri kolayca eğitilebilirken bazıları ise inatçı yapıları ve özgürlüğüne düşkün olduğundan dolayı eğitim konusunu diğerlerine nazaran daha ağırdan alabilirler.

Zaman zaman günlük egzersiz ihtiyaçları karşılanmayan kediler, ev içinde oldukça enerjik tavırlar sergileyebilir ve tabi bu durum kedi sahipleri için hoş olmayan bir görüntüye yol açabilir.

Tüm bu durumlarda sabırlı olmak gerekmektedir. Kediler, oyuncak değil bir canlıdır. Bu nedenle onların da zaman zaman sahibini rahatsız edebilecek hareketleri olabilir. Bu gibi durumlardan eğitim ve egzersizler yardımıyla kurtulabilir ve minik ev arkadaşınız ile harika vakit geçirebilirsiniz.

Unutmayalım ki insanlar da henüz çocukken, eğitimsiz olmalarından dolayı istenmeyen durumlara sebep olabilir. Tıpkı onlarda olduğu gibi minik kedi dostlarımızda da bir evlat şefkati göstererek sabırlı olunması gerekmektedir.
4

Birlikte keyifli vakit geçirin

Birlikte keyifli vakit geçirin

Kediler müthiş ev hayvanları olup, insanlar için harika bir dost konumundadır. Sahipleneceğiniz kedi dostumuz ile güzel anılar biriktirmelisiniz. Bu nedenle hayatınızdaki her şey daha pozitif olarak karşınıza çıkacaktır.

Sevmek ve sevilmek sadece insani duygular değildir. Hayvanlar da sevmek ve sevilmek isterler, bu nedenle siz minik kedi dostunuza ne kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz mutlaka dostunuzdan da size aynı şekilde bir geri dönüş olacaktır.

Evcil hayvan sahipleri, genellikle evcil hayvanlarını kendi çocukları olarak görmektedir. Bunun sebebi ise birlikte geçirdikleri harika zamanlar ve biriktirdikleri muhteşem anılardır. Bu yoğun sevgi hem hayvan sahibi hem de minik kedi dostlar için oldukça önemlidir. Unutmayalım ki; hayvan sevmeyen, insan sevemez.
5

Tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitimi

Kedi dostlarımız için en hayati eğitimlerden birisi olan tuvalet eğitimi, oldukça sabır isteyen ve olmazsa olmaz bir eğitimdir. Tuvalet eğitimi olamayan kedi dostlarımız evlerde hoş olmayan durumlara sebep olabilirler.

Tuvalet eğitimi, belirli bir düzen ve disiplinle ilerlediği takdirde, minik kedi dostunuza kısa sürede kazandırılabilir. Tuvalet eğitimi verilirken ilk olarak belirli bir alan belirlenmelidir. Bu belirli alanı doğru seçmek oldukça önemlidir çünkü minik kedi dostunuz orayı öğrendiğinde, o bölge onun hiç hep tuvalet olarak kalacaktır.
 

Kedilerde tuvalet eğitimi son derece uzun süren ve sabır gerektiren bir eğitim olmasının yanı sıra bazı durumlarda tuvalet eğitimi tek başına yeterli olmamaktadır. Tuvalet eğitimi, kedinizin, tuvalet ihtiyacını belirlenen özel alanda yapmasını sağlar. Bazı durumlarda belirlenen özel alana gidemeyen kediler, çeşitli belirtilerle tuvalet ihtiyacını ifade etmeye çalışır.

Tuvalet ihtiyacı gelen kediler, tuvalet bölgelerine gidemediklerinde sahibinin yanına gelip çeşitli mırıltılar çıkartabilirler. Bunu yanı sıra tuvaleti gelen kediler, utangaç canlılar olduklarında bir anda ortadan kaybolabilirler. Bu davranışları sergileyen kedilerinizi acilen tuvalete götürmenizde oldukça fayda vardır.

Tuvalet eğitimi oldukça sabır ve zaman gerektiren bir eğitimdir. Eğitim süresi kedi dostunuzun eğitime açık olmasına ve yöntemlere göre değişiklik gösterebilir.
6

Her yerde tüyler

Her yerde tüyler

Genellikle harika tüylere sahip olan minik kedi dostlarımız, tüy döktüğü dönemlerde sahiplerini adeta çıldırtabiliyor. Ancak bu da sahibinin elinde olan ve gereken ilgi ve alaka gösterildiğine üstesinden gelinebilecek bir durumdur.

Tüy dökme problemi kediler arasında oldukça yaygın bir problemdir. Belirli dönemlerde tüy döktüklerinden dolayı, evinizin her yanı kedi tüyü olabilir. Bu durumu engellemek amacıyla tüy döktükleri dönemlerde tüyleri kısaltılabilir.

Bunun yanı sıra, düzenli olarak banyo sonrasında tüy dökülmesini engelleyici şampuan ve kremler kullanılıp, tüylerin kedi tarağı ile taranması da oldukça gereklidir.

Tüy dökümü belirli dönemlerde görülebildiği gibi yetersiz beslenme, yetersiz bakım ve kötü psikoloji gibi durumlarda da görülebilir. Burada kedi sahibi oldukça önemli bir rol oynamaktadır, minik kedi dostunuza ne kadar sevgi ve ilgi gösterirseniz o kadar mutlu olur ve birlikte harika vakit geçirirsiniz.
7

Ödül sistemi

Ödül sistemi

Birçok kedi türü oldukça inatçı ve özgürlüğüne düşkündür. Hatta bu özelliklerinden dolayı halk arasında nankör olarak bilinirler. Ancak bu oldukça yanlıştır. Kediler nankör değil gururludur.


Kedi dostlarımıza alışkanlıklar kazandırmakta ve eğitim vermekte en etkili yol olan ödül sistemi, kesinlikle ceza sisteminden daha etkili bir yöntemdir. Ceza sistemi kedi dostlarımıza yanlışları öğretirken ödül sistemi ise doğruları öğretir. Bu nedenle onlara vermek istediklerinizi ödül sistemi uygulayarak daha kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Minik kedi dostlara eğitim verirken ödül veya ceza sistemi uygulayarak, eğitimin sonuca daha hızlı ulaşması sağlanır. Ancak ceza sistemi pek de etik bir davranış değildir. Bu nedenle minik dostlara eğitim verilirken, doğru yaptıkları noktalarda ödül verilmelidir. Genellikle sahiplerine oldukça düşkün olan kediler, sahibinden olumlu bir tepki ve ödül almanın etkisiyle, kesinlikle verilen eğitimde daha başarılı olacaktır.

Sağlıklı kedi

Sağlıklı kedi

Sağlıklı kediler, sahiplerini mutlu eder. Bu nedenle evinizde neşe ve huzur istiyorsanız, sevimli minik dostunuzun sağlığına oldukça dikkat etmelisiniz. Hassas canlılar olan kedi dostlarımız, düzenli olarak veterinerler tarafında kontrol edilmeli ve gerekli aşıları yapılmalıdır.
 

Kedi dostlarımızın sağlığı için sadece veterinere götürüp aşılarını yaptırmak ve onu temizleyip beslemekten fazlası gereklidir. Kediler sürekli olarak ilgi görmek isteyen canlılardır. Bu nedenle oldukça duygusal canlılar oldukları da söylenebilir.

Onlara sürekli olarak ilgi göstermek, sevildiğini hissettirmek son derece önemlidir. Kediler duygusal yapıları itibariyle depresyona girmeye oldukça açıklardır. Bu sebeple onlara sürekli ilgi göstermek onları gerçekleşebilecek muhtemel mental rahatsızlıkların önüne geçecektir.

Onlara vakit ayırmaktan asla geri durmayın. Onlara ne kadar özel olduklarını hissettirin. Bunun karşılığını misliyle alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın.

Mental olarak da oldukça hassas olan kedi dostlarımız, yalnız kalmaları ve ilgi görmemeleri durumda depresyona girebilirler. Bu nedenle sahipleri tarafından sevilmeli ve ilgi görmelidirler.

Satın alma, sahiplen!

Satın alma, sahiplen!

Kediler, üst düzey olarak değerlendirilebilecek bir zekaya ve olağanüstü sayılabilecek bir güzelliğe sahiptir. Bu nedenle insanlık tarihinin her döneminde oldukça önemli yer tutarlar.

Kedi sahiplenirken ilk olarak bakılması gereken şey, bu kedinin ihtiyaçlarıdır. Sokaklarda ve barınaklarda binlerce kedi, temel ihtiyaçlarının yanı sıra bir yuvaya ve sevgiye de oldukça ihtiyaç duymaktadır.

Satın almak yerine sahiplenmek, bu ihtiyaç sahibi hayvanlardan birinin hayatını kurtarabilir. İyi insanlar, iyi olmanın iyi görünmekten geçmediğinin farkındadır. Bu nedenle oldukça fahiş fiyatlara satılan cins kediler yerine sokaklarda ve barınaklarda hayat mücadelesi veren ihtiyaç sahibi kedileri sahiplenmek çok daha önemlidir. Satın alma, sahiplen!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.