Bir Köpek Sahiplenmeden Önce Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyız?

Bir köpek sahiplenmeden önce, ona yeterli miktarda bir bütçe ayırmamız gerektiği su götürmez bir gerçek. Onlara en iyi şekilde bakmak ve ihtiyaçlarını gidermek için ortalama ne kadar bütçe ayırmamız gerektiğini hesapladık.

Yavru köpek ve yetişkin bir köpek bakmak arasında aşırı derecede bir fark bulunmamakla beraber, yavru köpeklerin aşıları daha sık yapıldığı için, masrafı biraz daha yoğun oluyor. En az 6 ila 8 aya kadar olan gruplarda aşı sürecini göz önünde bulundurmamız lazım. Şu anda bir aşının ortalama 80 TL olduğunu hesaplarsak, bu 8 aya kadar olan süreçte en az 11 tane aşı olduğunu varsayabiliriz. 8 aylık süreçte toplam ortalama 800 TL bütçe ayıralım önce.


Biz eğitmenler olarak hiçbir zaman, köpekleri bizim yediğimiz besinlerle beslemenin doğru olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü bu yemekler, onların tamamen doğasına aykırı olan şeyler. Bizim kullandığımız yağlar ve besin türleri, köpeklerde sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bunun yanında köpeklerin çöplenmesi ile ilgili de birçok şikayet geliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de şu; özellikle evde ev yemeği veriliyor ise köpek de bu yemeklere alışık olduğu için, çöpteki yemeğe talep gösteriyor.

Bu konuda da mama noktasına geliyoruz. Irklara göre mama tüketimi farklılık gösterse de, en popüler ırkları (Golden Retriever, Husky…) ele alalım. En düşük kaliteli mamanın bir çuvalını 80 TL ve en yüksek kalitelisinin 500 TL gibi bir rakam olduğunu varsayarsak, 1 yaşına kadar olan süreçte ortalama 200-300 TL gibi bir sonuca ulaşabiliriz. 

Bunun yanında tasma, değişik oyuncaklar gibi materyalleri de hesaba kattığınızda, masraflar o noktada değişebiliyor. Köpeklerimizi de evlatlarımızdan ayırt etmemeli, elimizden gelen imkânları onlara sunabilmeliyiz.

Köpek Eğitmeni

Burak Akın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.