Bengal Kedisi Cinsi ve Özellikleri Nelerdir?

Muhteşem benekli tüyleriyle asilliğin vücut bulmuş hali olan Bengal kedisi türü hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Gelin, birlikte bir göz atalım!

Bengal kedisi sahip olduğu muhteşem kürküyle tüm diğer canlılar arasından kolaylıkla sıyrılan bir kedi türüdür. Bengal kedisi türü, Pars ile kısa tüylü bir kedi türünün çiftleştirilmesi sonucunda 1963 yılında ortaya çıkan bir kedi türüdür.

Ortaya çıktğı 60’lı yıllarda vahşi bir kedi türü olan Bengal kedisi, zaman içerisinde evcilleşip 80’li yıllarda ev kedisine evrilmiştir. Pars’tan gelen yırtıcı görüntüsünün ona kattığı karizma ile öne çıkan Bengal kedisi, günümüzde en popüler kedi türleri arasında yer almaktadır.

Bulunduğu ortama neşe ve mutluluktan fazlasını getiren, yüksek enerjiye sahip olan Bengal kedileri, son derece meraklı bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu enerjiyi de hesaba katarsak meraklı yapısıyla birleştiğinden son derece haylaz bir kedi olduğunu rahatlıkla söylebiliriz.

Sürekli hareket etmeyi ve oyun oynamayı seven Bengal kedisi, müthiş bir zekaya sahiptir. Son derece hızlı öğrenen ve zaman zaman sergilediği davranışlarla görenleri şaşkına çeviren Bengal kedisi, her açıdan muhteşem bir canlıdır.

Bengal kedisi türünün fiziksel özellikleri

Bengal kedisi türünün fiziksel özellikleri

Bengal kedisi türü leopar desenli muhteşem bir kürke sahiptir. Genellikle kahverengi ağırlıklı olan kürklerinin rengi zaman zaman sarı ve turuncu renklerinde de olabilmektedir. Onları bu denli özel kılan detaylardan birisi ise her Bengal kedisinin kürkündeki benekler birbirininkinden farklıdır. Bu da her bir Bengal kedisini ve kürklerini benzersiz kılmaktadır.

Son derece asil bir duruşa sahip olan Bengal kedisi türü, genetiğindeki Pars’tan dolayı keskin yüz ve vücut hatlarına sahiptir. Son derece kıvrak ve hareketli olan bu canlılar, diğer kedilere kıyasla çok olmamak kaydıyla büyük sayılabilirler.

Ortalama bir Bengal kedisinin ağırlığı 3,5 kg ile 7 kg arasında farklılık göstermektedir. Son derece fit bir görünüme sahip olan bu muhteşem canlılar, bu fit görünümü sürekli olarak oyun oynama ve hareket etme isteğine borçludurlar.

Bengal kedisi türünün karakteristik özellikleri

Bengal kedisi türünün karakteristik özellikleri

Bengal kedisi türü son derece hareketli, sevecen ve genetiğinden gelen vahşi bir yapıya sahiptir. Sürekli hareket halinde olan ve son derece duygusal bir yapıya sahip olan bu muhteşem canlılar, eşsiz benliğinin temelinde duygusal bir yapıya sahiptirler.

Sevmeyi ve sevilmeyi en iyi anlatan bir ömür kesinliklere onlara, Bengal kedilerine aittir. Sürekli olarak sevilmek isteyen bu muhteşem kedi türü, sevgisini hiç kimseden esirgememektedir. Sürekli olarak ilgi isteyen bu sevimli canlılar, istediği ilgiyi elde edemedikleri durumlarda oldukça depresif bir ruh haline bürünebilirler.

İlgi görmek ile olan ilişkisi onların hayatından büyük bir yer tutmaktadır. Sahiplerinin bir süreliğine olsa dahi onları yalnız bırakması, onlar için sıkıntılı bir sürece sebep olacaktır. Meraklı ve enerjik yapısının da etkisiyle evde yalnız kalan Bengal kedileri, geri döndüklerinde sahiplerini dağınık bir evin şok edici manzarasıyla karşı karşıya kalabilirler.

Bengal kedisi bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Bengal kedisi bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Muhteşem desenli kürküyle bir leoparı anımsatan Bengal kedisi türü, son derece detaylı bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Diğer kedilerle pek de farklı bir tüy bakımına ihtiyaç duymasalar da haftada 1-2 kez tüylerinin taranması ve tüylerinin uzunluğunun korunması nedeniyle sahiplerini detaylarla uğraştırabilmektedir.

Bengal kedisi türü, son derece duygusal bir yapıya sahiptir. Bu nedenle ona bol bol vakit ayırılmalı ve her fırsatta iletişim kurulmalıdır. Yeterli ilgiyi göremeyen Bengal kedisi türü, ne kadar sert ve karizmatik bir görünüme sahip olsa da son derece hassas duygulara sahiptir. Bu nedenden dolayı onlarla olabildiğince vakit geçirmek, oyunlar oynamak ve yürüyüşe çıkmak gerekmektedir.

Kediler de tıpkı köpekler gibi sağlıklı olabilmek adına gün içerisinde sık sık hareket ederek sahip oldukları enerjiyi sarf etmelidirler. Bu sayede geceleri sağlıklı bir uyku düzenine sahip olacaklardır. Uyku düzeni de kediler için son derece önemlidir. Uyku düzeni tam olarak oluşturulmadığında yeterli enerjiye sahip olmayan kediler, huysuz ve depresif davranışlar sergileyebilmektedir. Bu nedenle en başa dönüş onlara sık sık hareket ettirerek sahip oldukları enerjiyi tüketmelerini sağlamak gerekmektedir. Aksi takdirde domino etkisi gibi birbirini tetikleyen sorunlarla yüzleşmek Bengal kedisi sahiplerinin başını oldukça ağrıtabilir.

Hayatın her noktasında olduğu gibi güzel her zaman zor olandır. Böylesine özel ve güzel bir canlıya sahip olmak gözlerde her ne kadar büyümese de son derece önemli bir iştir. Onlarla ilgilenmek, onlara vakit ayırmak ve onlarla vakit ayırmak böylesine duygusal olan bu canlılar için son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.