Balıklarda Fazla Beslenme

Akvaryum balıkları uzun ve sağlıklı bir yasam için vitamin, mineral, eser elementler ve bitkilerle takviye edilmiş besinlere ihtiyaç duyarlar. Balık yemleri pek çok başka markadan gözle görülür miktarda daha çok doğal malzeme içerir. Her balık yemindeki vitaminler ve yağlar, balıkların yağı yakabilmesi için gereken orandadır.
Balık yemleri en modern teknoloji ile, vitaminleri, mineralleri ve bitkilerin özünü koruyan dikkatli bir kurutma işlemi ile üretilmiştir. Yemler parazitlerden tamamen arınmıştır. Tadı bunu kanıtlar – süs balıklarınız bunu sever.
Süs balıkları, beslenme alışkanlıklarına göre doğada suyun farklı katmanlarında yasar. Bu yüzden akvaryumunuzda bulunan süs balıklarının bazıları su yüzeyine yakın yüzer, diğerleri ise ortalarda dolaşmayı tercih eder ya da dipte yiyecek ararlar.
Bütün balıkların yiyeceklerini alabilmeleri için, bu grupların her biri için doğru besin çeşidini kullanmak son derece önemlidir.
Ne zaman ve nasıl beslenir?
Akvaryum balıklarınızı mümkünse günde iki veya üç kez, iki ile beş dakika arasında bitirebilecekleri küçük miktarlarda besleyin.
Yemi suyun yüzeyine mümkün olduğunca eşit şekilde dağıtın.
Besleme için özel bir kasık ayırın. Bu sayede bölümleri eşit tutabilir ve kazara fazla besleme ihtimalini önlersiniz. Ayrıca yemin kokusu ve kalitesi de etkilenmemiş olur.
Zaman zaman taze besinler
100 veya 250 ml konservelerde, 2 – 3 değişik yemlerden oluşan çeşitli bir diyet uygulayın. Balıklarınızı aylarca ayni litrelik kaptan ayni yemle beslemek, canlılıklarını kaybetmelerine, renklerinin solmasına, hatta hastalanmalarına neden olabilir. Konserve her açıldığında ışık ve hava vitaminleri ve hassas besinleri yok eder. Şeffaf plastik torbalarda taşınan yemlerde, ışık ve hava daha paket açılmadan besinleri yok eder.
Fazla besleme
Yemler balıkları besledikten bir saat sonra hala akvaryumun tabanındaysa, aşırı beslemişsiniz demektir.
• Arta kalan yemleri dip süpürgesi ile çıkarın.
• Mümkünse akvaryum tabanından beslenen balıklar, örneğin zırhlı kedibalığı (her türden en az 5 balık) ekleyin.
Yeni yem
Süs balıklarınız çoğunlukla bilinmeyen yemlerden şüphelenir ve girmiş olabilecek muhtemel bir düşman ararlar. Yine de kısa süre sonra balıklar yeme alışır
Canlı ve dondurulmuş yemler:
Artemia – Artemia Salina naupli – Artemias salinas – Deniz maymunu
Tuzlu sularda, tuz göllerinde, tuzlalarda yaşayan bir tür eklembacaklıdır. Okyanuslarda yaşamaz. Amerika’da halk arasında deniz maymunu (sea-monkey) adıyla da bilinir. Akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir. Yumurtaları uzun süre dayanır. 26-28 derece sıcaklıkta, hava motoruyla iyice havalandırılan ve litreye 30 gram kaya tuzuyla (kalın, turşuluk tuz) 24 saat içinde yumurtadan çıkmaları sağlanır. İlk gün yumurta keselerini kaybetmeden yavrulara verilmesi çok faydalıdır. Artemia Amerika kıtasından çıkan bir canlı olarak bilinse de Türkiye’de özellikle Ege bölgesindeki tuzlalarda da bulunur. Flamingoların severek tükettikleri bir yemdir. Profesyonel olarak balık yetiştiriciliği yapılan kuluçka hanelerde dekapsulasyon adi verilen bir işlemle, çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak artemia yumurtasının zari inceltilerek yumurta çatlama oranı yükseltilmeye çalışılır.
Kırmızı Sinek Larvası
Belki buna şaşıracaksınız ama Profesyonel akvaryumculukta canlı doğuran balıkların yavruları Lepistes, platy, Molly gibi ve çiklitler (cichlidae) in yavruları kırmızı sinek larvası ile beslenir. Kırmızı sinek larvaları Artemia ile hemen hemen aynı besin zenginliğine sahiptir. Ve piyasada satılan Artemia bir bütün olarak satılır balık yavruları Artemia ile zor beslenir, çünkü Artemia kırmızı sinek larvasından büyüktür. Kırmızı sinek larvaları yavrunun tam ağızına laik bir besindir ki yemlemede bir kaç tane birden yiyebilmesidir. Bunun için Canlı doğuranlar ve tüm tatlı su balıklarının yavrulamasında ilk verilecek yem kırmızı sinek larvası olmalıdır. Daha sonra yavrular 1 ila 1,5 cm olduklarında Artemia ile beslenmesi tavsiyeler arasındadır..
Cyclops
Özellikle tetra yavrularının gelişmesi için verilen sadece 0,5 – 5mm uzunluğundaki canlıdır. Tuzlu sularda yasarlar ve 20 den fazla türü mevcuttur. Ayrıca akvaryumda olan canlı bitkilerin beslenmesinde de kullanılır. Donmuş ve canlı olarak balıkların beslenmesinde sağlıklı bir canlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.