Balıklarda Dış Parazit Teşhisi ve Tedavisi

Dışparazit; eğer tedavi edilmezse balığın derisinde ağır tahribata neden olupbalığı öldüren bir hastalıktır. Dış parazit oluşumunda stres (uygunsuzhacim,uygunsuz dekor,uygunsuz ışık,uygunsuz tank arkadaşları  vs..), sudabozulma, suyun ph’ının balığa uygun olmamasının etkileri vardır. 

Dışparazit olan bir balık kaşınmasından anlaşılabilir. Balık kendini sürekli kuma,dekorlara ve bulabildiği her yere sürtünüp kaşınacaktır. Kaşınma sonucundabalığın üzerinde kızarıklıklar oluşur, eğer tedavi edilmezse balığın üzerindederin yaralar açılacaktır. Dış parazit durumunda eğer akvaryumda sivri uçlutaşlar ve dekorlar varsa bunlar da balıklarda derin yaralar açılmasına nedenolacaktır, bu yüzden böyle dekorlar kullanılmamalıdır.

Akvaryumdadış parazit olduğu kesinleşen balık varsa kullanılacak en iyi şey kaya tuzuolacaktır. Öncelikle akvaryum ısısı kademeli olarak birkaç derce arttırılır. Buısı artışı  parazitleri öldürecektir. Sonra  akvaryumdan bir miktarsu alınır, içerisine akvaryum hacmine göre, 50lt.ye 1 yemek kaşığı gelecekkadar kaya tuzu eritilir ve akvaryuma dökülür.  Birkaç saat sonra dipçekimi yapılıp dinlenmiş su eklenir. Ertesi gün tekrar aynı miktarda kaya tuzueklenir ve yine birkaç saat sonra dip çekimi yapılıp dinlenmiş su eklenir. Buişlem 3 gün boyunca tekrar edilir. Genelde 3 günde hastalık iyileşecektir.Geçmezse işleme devam edilir, eğer hastalık geçmişse ısı tekrar kademeli olarakeski haline getirilir.

Dışparazitte ilaç kullanımı da sonuç verir. Sera baktopur, mikrofish gibi ilaçlarda dış parazitte işe yarayan ilaçlardır. Eğer ilaç kullanılacaksa dikkatedilecek konu ilacın akvaryuma dökülmemesidir. Hasta balık karantina tankınaayrılmalı, karantina tankı ana tanktan doldurulup ısıtıcı ve hava taşıtakılmalı, daha sonra ilaçtaki talimatlar üzerine ilaç kullanılmalıdır.

Eğer dış parazit olan balıkta açık yaralar oluşmuşsa kesinlikle tuz atılmamalı,balık ayrılıp sadece ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.