Avustralya’da, Yangınlardan Kurtulan Hayvanlara Uçaklardan Havuç ve Patates Atılıyor

Avustralya yangınlarından kurtulan ancak açlıkla mücadele eden hayvanlara uçaklardan binlerce kilo havuç ve tatlı patates atılıyor.

Avustralyalılar, ülkeyi halen büyük oranda etkileyen yangınlardan etkilenen hayvanlara yardım etmenin ilginç ve etkili bir yolunu buldu. Yeni Güney Galler yönetimi, yangından kurtulan ancak açlık ve kıtlıkla mücadele eden hayvanlar için uçaklardan havuç ve tatlı patates atıyor. “Operation Rock Wallaby” adı verilen bu operasyon Yeni Güney Galler Milli Parklar ve Vahşi Yaşam Hizmetleri tarafından gerçekleştiriliyor. Operasyonun amacı büyük yangından sağ çıkmayı başaran, ancak açlık çeken hayvanlara yardım edebilmek. Şimdiye kadar uçaklardan 2200 kilogram havuç ve patates bölgeye bırakıldı.

Avustralya’da Eylül ayından beri devam eden yangınlar vahşi yaşamı çok kötü etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Yaklaşık 500 milyon hayvanın öldüğü yangınlar, ardında yaralı ve açlıkla mücadele eden pek çok hayvan da bıraktı. Yangından en çok etkilenen bölgelerin başında gelen Yeni Güney Galler bölgesi yönetimi, yangından kurtulup açlıkla mücadele eden hayvanlar için farklı bir besleme yöntemi deniyor. Uçaklardan, özellikle yangından çok etkilenen keseli hayvanlar için havuç ve patates atılıyor.

Yardımların esas amacı, bölgede nüfusu oldukça azalan ve yangından en çok etkilenen keseli hayvanlara yardım etmek. Bu yüzden operasyonun adı “Operation Rock Wallaby” olarak seçilmiş. Yeni Güney Galler Milli Parklar ve Vahşi Yaşam Hizmetleri tarafından geçtiğimiz hafta başlatılan yardım programı çerçevesinde bugüne kadar uçaklardan 2200 kilogram taze meyve ve sebze bırakıldı.

Yeni Güney Galler çevre bakanı Matt Kean, “her ne kadar bu hayvanlar yangınlardan kurtulmuş olsalar bile, şu an doğal ortamlarında değiller. Normal yollardan yiyecek bulmalarının imkanı yok, bu sebeple biz onlara açlıktan ölmemeleri için yardım ediyoruz. Valabiler yangından sağ kurtulma becerilerine sahip olabilirler, ancak uzun süre açlıkla mücadele edemezler. Açlık ve susuzluk bu hayvanları strese sokar ve yangından kurtulan bu hayvanları açlık yüzünden toplu halde kaybedebiliriz” diyor.

Yangınlardan kurtulmuş olmaları demek bu hayvanlar için artık her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmiyor diyor Matt Kean ve ekliyor, “Bu hayvanların bundan sonraki hayatlarını yakından takip edeceğiz. Yaşam alanlarına kameralar ve monitörler yerleştireceğiz. Beslenmelerini, gelişimlerini ve üremelerini yakından takip ediyor olacağız.”

Vahşi yaşamın açlık yüzünden yok olmasına izin veremeyiz diyen Avustralya Hayvanları Vakfı sözcüsü Lyn White, “Haftalardır kapalı olan yollar yüzünden, bu bölgelerde hayatta kalan hayvanlar için kıtlık tehlikesi had safhada. Yangından kurtulan hayvanları açlık yüzünden kaybetmek kadar korkunç bir şeyi düşünemiyorum bile.”

Kaynak: Bi’acaip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.