Apartman Dairesi İçin Hangi Cins Köpekler Uygundur?

Artık şehirlerde müstakil ve bahçeli evler azınlıkta olduğu için, apartman dairelerinde petlerimizi beslemek durumundayız birçoğumuz. Peki apartman yaşamına hangi cins köpekler daha uygun?

Aslında tüm ırklar uygundur diyebiliriz. Ancak dev ırk diye tabir ettiğimiz, çok büyük köpekler uygun sayılmaz. Küçük ırkların hemen hemen hepsi uygundur ancak bu noktada köpeklerin karakter yapılarına odaklanmak gerekiyor. Örneğin; Beagle da,  King Charles da küçük ırklardır ama King Charles daha yumuşak huylu bir köpekken; Beagle veya Jack Russel gibi köpekler yüksek enerji yüklü ırklardandır. Köpek sahiplenmek isteyenler özellikle bu özellikleri dikkate almalıdırlar. Kendi karakterlerine ve sosyal yapılarına uygun bir köpek seçmelidirler.

Şu durum da unutulmamalıdır ki, her ırkta aynı özellik görülecek diye bir şart yoktur. İki kardeş de tamamen farklı karakterlerde olabilmekte; biri sakin bir yapıdayken, bir diğeri yüksek enerjili olabilmektedir. Biz insanlardaki yapıya benzetebiliriz bu durumu.

Orta boy ırklardan gidersek; Alman Çobanı, Labrador Retriever, Golden Retriever, Rotweiler, Dogo Arjantin gibi ırkları sayabiliriz. Her biri, düzgün bir hayat standardı belirlendiğinde, düzgün bir şekilde ilgilenildiğinde ve iyi bir eğitim verildiğinde apartman dairelerinde kolaylıkla beslenebilir.

Köpeklerin hemen hemen hepsi apartman yaşamına uygundur. Ancak fiziki ve karakter yapısı itibarıyla bazı ırkları tenzih etmek gerekiyor. Özellikle çoban köpeği olarak yetiştirilen ırkları örnek verebiliriz. Alman Kurdu ve Border Collie özellikle çoban köpeği olarak yetiştirilen, sürü güden köpeklerdir.  Kangal, Mastif ve Akbaş türü köpekler apartman dairesinde beslemeye uygun olmayabiliyor. Bu köpeklere yeterli zaman ayıramaz, sosyalizasyon ve yeterli alan sağlayamazsanız çok büyük problem yaşayabilirsiniz.

Köpek Eğitmeni

Burak Akın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.