Anadolu’nun en nadir canlılarından biri olan çizgili sırtlan Gaziantep’te vuruldu!

Anadolu’nun en nadir canlılarından biri olan çizgili sırtlan Gaziantep’te vuruldu! Anadolu’da neslinin tükendiği düşünülen çizgili sırtlan, 15 Aralık’ta Gaziantep’te öldürülmüş olarak bulundu. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) “kırmızı listesinde” nesli tehlike altına girmeye yakın canlılar arasında yer alan çizgili sırtlanlar, bir zamanlar Güney Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak yaşamaktaydı.
Ulusal ve uluslararası sözleşmelerle vurulması ve zarar verilmesi yasak olan çizgili sırtlanlar, genellikle gece aktif oluyor ve özellikle trafik kazaları sonucunda yaşamlarını yitiriyor. Türü tehdit eden en önemli faktörler arasında araç çarpmalarının yanı sıra, yaşam alanlarının tahrip edilmesi, tarımda kullanılan zirai zehirler ve avcılık geliyor.
Leşçil bir canlı türü olan çizgili sırtlanlar, özellikle bozkır habitatlarında, bulundukları ekosistemin sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam etmesini sağlıyor. Doğamızın ayrılmaz bir parçası olan çizgili sırtlanların yok olması, doğal döngülerin zarar görmesi anlamına geliyor.
Bu nadir ve tehlike altındaki canlı türünün korunması için yetkililerin harekete geçmesi gerekiyor. Çizgili sırtlanların yoğun görüldüğü bölgelerde kara yollarına uyarı levhalarının ve hız kesicilerin yerleştirilmesi, yaban hayatı geçişi için uygun ekolojik köprü ve tünellerin oluşturulması, türün yaşam ve beslenme alanlarını yok eden faaliyetlerin acilen durdurulması ve avlanmalarının önüne geçilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.