Almanya’da Hayvanat Bahçesi’nde yangın: Tüm hayvanlar telef oldu

Almanya’nın Krefeld kentindeki hayvanat bahçesinde maymunların kaldığı bölümde gece yarısı 00.40 sıralarında çıkan yangın herkesi üzdü.

KREFELD itfaiye teşkilatının müdahale ettiği yangını söndürme çalışmaları yaklaşık 5 saat sürdü. Maymunların kaldığı bölüm tamamen kullanılamaz hale gelirken, 30 maymunun ve bazı kuşların yanarak öldüğü açıklandı. Aynı binanın dış bölümünde kalan goriller ise yangından kurtarıldı. Krefeld Hayvanat Bahçesi yönetimi resmi Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Gece yarısından hemen sonra inanılmaz bir trajedi bizi vurdu. En büyük korkumuz gerçekleşti. Maymunların hiçbiri kurtarılmadı.”

Yangına, 2009’dan beri Almanya ’da yasaklı olan ateş yakılıp gökyüzüne salınan fenerlerin sebep olduğundan şüpheleniliyor. Polis, hayvanat bahçesinde üç adet bu fenerlerden bulunduğunu açıkladı. Fenerlerdeki parmak izinden şüphelilere ulaşılmaya çalışılıyor.

Hayvanat bahçesi yılın ilk gününde yaşanan korkunç yangın nedeniyle ziyaretçilere kapatıldı. Krefeld’de maymunların tutulduğu hayvanat bahçesi 1975 yılında açıldı. 2 bin metrekarelik binada orangutan, şempaze, goril, yarasalar ve kuşlar barınıyordu.

BERLİN / Fotoğraflar: dpa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.